80 yıllık film. trençkot hiçbir filmde başrolde bu kadar olmadı.
(bkz: play it once sam)
görsel

'-Sana iki kelimelik, sonunu bilmediğim bir hikaye anlatayım mı?

+Evet.

-Seni seviyorum.'

michael curtiz, 1942.
görsel

'Bir daha çal sam, eski günlerin hatırı için. 'As time goes by'ı çal.'

Michael Curtiz, 1942.
bogart ve bergman tiradı:

-Sana sonunu bilmediğim bir hikaye anlatayım mı?
+Anlat.
-Seni seviyorum.
Kuzey afrikada bir yer
bir de bunun çiçegi var kadinlar bayiliyor.
Dün trt2 de izlediğim çok kaliteli bir film.
'dünya parçalara ayrılırken, biz aşık olmakla uğraşıyoruz.'

1942michael curtiz.
Arnavuk işkodra da bir lokanta. Deli et yemekleri var.
belki de ıngrid bergman oynadığından, erkeklerde farklı hisler uyandırır michael curtiz'in yönettiği 1942 yapımı bu film. konumuz eski bir aşk hikayesi, bununla birlikte savaştan amerika'ya kaçmak. nazi almanyası hükmündeki kazablanka şehrinde geçen bu film duygusal filmleri sevenlerin hayatında pek önemli bir yere sahiptir.
karadut.sozlukspot.com
ilk kez dün izleyip bu zamana kadar niçin izlemediğimi sorgulatan,zamanın şartlarına göre çok iyi çekilmiş, efsane repliklere de sahne olan film.
15 gün kaldığımız 26700 ton buğday i tahliye etmemek için arapların kıçlarını yırttıkları şehirdir kendisi. şehir downtown ve sahil kısmı diye ikiye ayrılır. sahil kısmı bizim kız kulesi üsküdar sahil şeridi gibi uzanan beşiktaş vari mekanların olduğu 2.5 - 3 km lik zengin kısımdır. şehirin geri kalanı zaten downtown dur. meşhur bir camisi var, gitmedim millet kıçını yırttı cuma kılalım diye, bize denk gelmedi audit'ten sebep.

şehir de nereye giderseniz gidin direk turist muamelesi yersiniz, 20 euro diyorsa bilin ki 5 euro dur. 1$ 9 dirhem tekabül eder.

liman çıkışında hemen 500 m ilerde bir açık bazaar vardır. akşamüstü kesin uğrayın. meşhur argan yağı almadan geçmeyin. nargile felan itelemeye kalkarlar yemeyin sakın, kara sinek tipler gelecektir muhattap olmayın sakın. kesinlikle para vermeyin verirseniz asla peşinizi bırakmazlar. ucuza çakma güncel markaların ayakkabılarını bulabilirsiniz. 3 tane aldim 30$'a çatır çatır giyiyorum.

şehir de herkese herşey serbesttir ama malesef size değil bunu sakın unutmayın. polis kolluk yönetim asker etc. avantaya kasarlar. kırmızıda geçmeyin, itliğine çarparlar, polis boktan yere durdurup tutup çorba parası kasarlar, oyuna gelmeyin. yere çöp atmayın, tükürmeyin, bağırmayın etc. sana hiç bir şey serbest değil. pasaportunuzu her daim sağlamda tutun. bu işin özel pro'ları var. pasaportunuzu bekleyip polis ile bulduk yapıp 300 500$ tokatlamaya kasıyorlarmış trip advisor yalancısıyız.

hatunları öşşek gözlü güzel tiplerdir. gösteripte vermezler, ama şehirde paranın açamayacağı delik yoktur. benjamin her derde devadır.

gemiden çıkıyorsanız, immigration dan pass almadan çıkmayın. öküz gibi içip gelmeyin kapıdan sokmazlar.

şehirde bim market var yemekler bizim ağız tadımıza benziyor. her türlü mutfaktan yemek bulabilirsiniz. downtown çok içeri girmeden ucuz yiyebilirsiniz. sahil e giderseniz öptürmeye hazır olun.

slmlr/kpt.
Efsane, kült filmlerden biridir.
+ Dün gece neredeydin?
- Çok uzun zaman geçti, hatırlamıyorum.
+ Peki bu akşam seni görebilecek miyim?
- O kadar uzun süreli planlar yapmıyorum.

görsel
görsel
Yönetmenliğini martin curtiz'in yaptığı 1942 yapımı hollywood klasiği.
Başrollerinde ıngrid bergman humprey bogart claude rins gibi hollywood efsaneleri var.
Film tam anlamıyla bir başyapıt.
ikinici dünya savaşı yıllarına ait küçük bir panaroma sunarken aşkı da tam ortasına yerleştiriyor.

Ayrıca (bkz: as time goes by)
eski bir hollywood filmi sayesinde yıldızı parlayan fas'ın turizm merkezi. ispanyolca'da "beyaz ev" anlamına gelir.
edit: filmin tamamı stüdyoda çekilse de şehir bu filmden sonra dünya çapında ünlü olmuştur.
"-Sana iki kelimelik sonunu bilmedigim bir hikaye anlatayım mı?

-Evet

-Seni seviyorum."

görsel
efsane ötesi filmdir.
fransızca bilmiyorsanız gitmenizi tavsiye etmeyecegim fas sehri: ingilizce ve arapca konusmaya yeltenmeyin orjinal araplar bile buradakilerle anlasamıyor. gittiginiz zaman bir çok seyin fransız usulu oldugunu goreeksiniz, bu yuzden sokakta salyangoz satılmasına hazırlıklı gidin. gittigimde kaldıgım cok hos bir otel vardı, bulabilirsem ismini paylasırım buradan: merkezi ve sessiz sakin bir yerde idi ve personeli gayet sevecen insanlardı, hatta ingilizceyi gayet iyi bilen bir personelleri bile vardı...
gidenlerden kalınacak yerler, restoranlar vs hakkında bilgi almak istediğim fas şehri.
fas'ın en ünlü şehri ayrıca afirika kıtasının en en ünlü ve turistik kentlerinden biri.
görsel
keza sam, ilsayi gordugunde. "AA ilsa bacıı sen hayırdır? sen!"

falan demedi.
direkt "merhaba ilsa bacı nick abi bu aksam yengeye gitti." dedi.
ben mi anormalim bu filmdeki tepkiler mi anormal?
ya sadece ben mi nick'in ilsa'yi gördüğünde:
"ilsa sen nereleredeydin yaaa naptin? seni bir daha asla göremeyeceğiz sandık!" gibi bi samimi bi tepki vermesini bekledim?
intiharın bile kıyısından donen biri için gayet soğuk kanliydi.