bugün

Şu sıralar bir kitabı basmaları 1(bir) ay sürüyormuş. Baskı makinesinin önünde çadır kurmamak için hiç bir sebep bulamıyorum.

Buradan da Kitapyurdu’ndan o son kitabı alan kişiyi sevgi, saygı ve hürmetle anıyorum. Durdun durdun tam elime para geçti, kitabı alacaktım; son anda o son kitabı aldın. Şimdi aç köpek gibi yeni basım bekliyorum.
sevdiğim bir yayınevidir ama iyi bir yayınevi ekibi; potansiyelli gençleri, eşin ahbabın önüne geçirmeli, risk almalıdır. yani filanca dergide iki şiiri yayınlanmış, biraz kitle toplamış şairlerin kitabını herkes basar zaten.
kusura bakmayın da 1984 gayet kısa bir roman. ingilizce, çevirmeni en bol bulunan dil. dolayısıyla bu kitaba 95 de 63 de fahiş fiyat.
bahsedilen kitap özel baskı olduğu için fiyatı yüksektir. ayrıca kitapyurdu'nda 63,60 tl.

edit: can yayınlarının özel olmayan normal baskısı şu anda 20,45 TL'dir. çevirmeni ise celal üster'dir efendim.
Koca bir hassiktir lan oradan cektirmis olan fahis kitapci.

George orwell'in 1984 kitabinin kapagini degistirip 95 tl'den satisa sunmustur. Ulkede zaten kitap okuyan insan yok. Bizim gibi okumaya calisan insanlarin da ceplerini sikmeye calisiyorlar resmen.

Rezillik...
Çevirileri ve baskıları gayet kaliteli olup kitaplarının fiyatı diğer yayınevlerine göre daha pahalıdır. Seviyoruz kendilerini.
Franz kafka özellikle dönüşüm kitabının kapağında böcek kullanılmamasını istediği halde dönüşüm kapağında yazılarla böcek yapıp kullanan yayınevi. kitapları ve çevirileri çok kaliteli ve güzeldir ama o böceği kullanmayacaktınız.
Çok sevdiğim bir yayın evi. Beyaz olmasına nazaran ve çok çabuk kitlendiği halde silgiyle temizlenmebilmesi beni benden alıyor.
Fiyatları içimi yakan yayınevi. Çeviriler, yazar kadrosu, baskıları kaliteli bir yayınevi. Ama fiyatları pahalı. Klasikler bile pahalı. Sonuçta biz de öğrenci adamız, harçlığımızdan artırarak kitap alıyoruz. Yayınevi yöneticilerinin bir an önce el atması gerekir bu duruma.
Can Öz kendisine yakışan bir davranış sergiledi ve özür diledi. Kitap çalmak erdemli bir davranış değildir arkadaşlar, bu unutulmamalı. Hırsızlık hırsızlıktır.
fuara gittiğimde uğramadan geçemediğim yayınevi.
özür dilemek bir erdemdir. hatta toplum olarakta uzun zamandır özlediğimiz bir erdem. alıştık çünkü hiçbir şey olmamış gibi davranılmasına, masum insanın pislenip zulmü yapanın aklanmasına.
özrü yeterli mi bilmiyorum ama ben şahsen tatmin edici buldum.
can yayınlarının sahibi,
çocuğun hayatı boyunca kitap sevgisini kaybetmemesi için bizzat kendisi elinden geleni yapacağına dair söz vermiş. suçlu kişiler cezalandırılmış ve özür dilemiş.
o çocuk bu yaşadıklarını elbette unutamayacak.
ama affetmekte bir erdem.
Beyaz, sade kapağı, küçük kırmızı kalbiyle, kütüphanemde en fazla kitabı olan yayınevi...
Kaliteli kitapları, yazarları ve basarılı çevirileriyle, ilk gençlik yıllarımdan beridir, gönlümde taht kurmuştur..
Ahh bir de biraz daha ucuz olabilse!!!
Sahibi aslında Erdal öz ' dür. daha sonra kontrolü alan oğlu can öz, itibarını sarsmamak için ciddi çaba harcadı. Başarılı da oldu.
bundan sonra bunların kitaplarını hep korsandan alacağım.
tüyap kitap fuarında 13 yaşındaki bir çocuğu hırsızlıkla suçlayarak kalabalığın ortasında rencide eden yayınevi.

olayla ilgili kurum olarak gereken özrü dilemiş ve sahibi can öz epey samimi sayılabilecek bir açıklama yapmış.
kitabımı basması için dua ettiğim, hatim indirdiğim yayınevi. kaliteli iş yapıyorlar.
Kaliteli çevirilerle, kaliteli kitaplar basan kaliteli yayınevi.

Evet kaliteli bir yayınevi hatta şu anda türkiye'deki en kaliteli yayınevlerinden biri. Lakin fiyatları aşırı derecede pahalı. Mesela;

http://www.idefix.com/kit...?sid=Y100OE8K60Q5NUEVJNKN
http://www.idefix.com/kit...?sid=WXIS6XU2S8JRGQW8KEKB

Yukarıdaki linkler jack london'ın demir ökçe isimli kitabının iş bankası ve can yayınları linkleri. iş bankası kültür yayınlarında aynı kitap 16 lirayken, can yayınlarında 23 lira. Yani 7 lira fark var aynı kitapta ki iş bankası da ülkenin en kaliteli yayınevlerinden biri.

Fiyatları aşırı pahalı açıkçası.
bence ülkenin en süper yayınevi, özellikle şeker portakalı isimli kitabı Türk edebiyatına kazandırmaları inanılmaz bir başarı. Erdal Öz nur içinde yatsın, büyük bir insandı.
kütüphanemde en çok kitabı bulunan yayınevi. kırmızı kalpli beyazcıklar.
tüm e-kitapları, basılı kitaplarının yarı fiyatına satmaya başlamış yayınevidir.

başında erdal öz'ün oğlu can öz bulunmakta. çok iyi bir insandır, şahsen mubabbet etmişliğimiz de olmuştu. fakat siyasi olarak biraz kafası karışık. nereyi desteklesem de orta yolu bulsam, kimseyi incitmesem derdinden birilerine fazlasıyla cürretkarlık vermektedir.

(bkz: bitaraf olan bertaraf olur) sözü senin için değil kardeşim. sen tarafsız ol.
benim bu yayınla ilgili anlamadığım nokta; kendi yayınevi mağazası bile dnr internet şubesi kadar indirim yapamıyor. kendi yayınevi mağazası %15-20 lerde kalırken dnr internetten alırken %25-30 arası indirim yapıyor.
pahalı kitap politikalarına karşı, kurumsal kimlikle edebiyatı böyle güzel harmanladıkları için takdir ettiğim firma. beyazm kitap demek can demek türkiye'de ve ciddi anlamda etkileyici duruyor beyazın o tonu ve toplumda bıraktıkları " bizde kötü kitap çıkmaz " azizim algısı da önemli.

türk yazarlar bazında yeni yazarlara da şans veriyorlar. bir de fiyatları böyle yapmasalar, tadlarından yenmeyecek.

kişisel not : benim için can demek, şeker portakalı demek
insanı ingiliz edebiyatından soğutan, çevirmenlerin yüz karası Nihal Yeğinobalı'ya kitap çevirtmeye devam ettiği müddetçe hiçbir zaman Türkiye'nin en kaliteli yayınevi olmıycaklar. Bir de kitapların arkasına dalga geçer gibi Nihal Yeğinobalı'nın yetkin Türkçesiyle sunuyoruz diyolar. Gülermisin ağlarmısın bilemedim.
çoğu kitabın kapak tasarımını elden geçirmiş yayınevidir.

hadi diğerleri neyse de, * ne yapmışlar be. içine sıçmışlar kapağın. pembeli siyahlı.