bugün

Gaz sıkışması. Ben bütün büyük patlamalarımdan önce içimde yoğun bir gaz sıkışması hissediyorum.
Açıklamasındaki her cümle harf tutarsızlıkla dolu olan bir teori. Boşlukları doldurmak için şişirilmiş balonlardan biri işte. Hoş böyle fikir jimnastikleri fena olmuyor...
Ben de bir kurgu yapayım.
Mesela bebek annesinden çıkarken ki gibi bir şey olmalı bu anlatılan. Bebeğin doğması bir patlama olarak görülse bile aslında öyle bir durum yok. Aslında dokuz aydan fazla sürmüş bir olayın neticesi vardır ortada, hoş o netice ölene kadar devam ediyor ya neyse.
Bebek doğuyor gelişiyor sonra insani nitelikler sergilemeye başlıyor, sonra ölüyor ve yeni bebekler için yakıt oluyor...
Evrenin her birimi aynı kaderi paylaşıyor.
işte bebek doğmadan önce onun için zaman da yok ses de yok madde de yok, çünkü bilinç yok. Hep aynı hep aynı, lagara lugara çay sigara...
ben yoktum.
19. yy ve aslında daha öncesinden antik mısırdan hatta babilden de eski zamanlardan, taa hz nuhtan beri ileri gelen tanrı tanımaz din kabul etmez 33. Derecede şeytana paraya velhasılı dünyaya tapan tapınakçı masonik zihniyetin de temeli materyalist felsefenin dayanak noktası olan sabit ve durağan evren modeli günümüz teknolijisi ve bilim ..!.. sayesinde çökertilince, yani mesela yıldızları inceleyen dev hubble teleskobu sayesinde, ışığın kızılötesi tayfına doğru seyir halinde olduğu görüldüğünde kainatın sabit ve durağan değil, aksine hareketli ve genişleyen evren modelinde bir yapıya sahip olduğu anlaşıldı. Yani anlaşılan şu ki: maddenin yada evrenin bir başlangıcı ve sonu var. Öyle ateistlerce iddia edildiği gibi kainat ezeli ve sonsuz değilmiş meğerse. Tıpkı tüm varlıklar gibi yaratılmış, ömürlü ve ölümlüymüş. Şimdi Gelelim soruya;

Fizik sorunun muhatabı olan varlık alemini bilir. Bilmekten ileri gelen ve sadece bildiği ile hükmeden bilimin konusu da burada başlar. Halbuki ilim ise bizim bilmediğimiz şeylere de vakıf ve varlıktan öncesine, yani yokluk aleminden gelen o zamansız mekansız ve cihetsiz metafizik konumu dahi tarif eder. Eder etmesine de işte orada insan aklı durur. Zira akıl insan dahi olsa mahluka ait bir kavramdır. Mahlukun olmadığı bir yoklukda yada hiçlikte akıl şuur idrak ve izan da yoksa eğer meseleyi ilmi noktada tarif olsa bile anlayıp kavramak bizim gibi acizler için muhaldir. ila nihaye, yani bu mevzuda çok istekli ve haris olmak beyhude bir çabadır. Yokluk ve hiçlik alemi Tanımla ve Tarifle Anlaşılamaz.

Kûn (ol) emrinden önce Allah’ın isim ve sıfatlarının nasıl olduğu bilinmez bir muamma. Şems-i Ezelî olan yüce Allah’ın isim ve sıfatları o mahiyeti bilinmez gizemde bir muammadır. Bu soru bir nevi haşa cenabı allahı tarif etmek gibi. Rabb tanıma tarife sığmaz ki akıl bunu idrak edip kaldırabilsin. Mümkün değil. O halde insan aklının bilmesi gereken kendi acizliği, kulluğu, görev ve sorumlulukları. Bunlar dururken git öte yanda zatı zülcelali sorgula. Olacak iş mi? Haddini bil haddini, ey insanoğlu ve ve onun sefil aklı. Haddini bil de kendine gel. Kulluğa gel. Aklın sıra akıl oyunlarıyla şark kurnazlığına girip şeytan gibi kulluktan kaçma. Bırak bu ayakları, sana lazım olmayan işleri. Aklını başına al. Baban, ceddin atan Adem (as) gibi kul ol da adam ol adam. Söz dinle. Din nasihattir kardeş. Yoksa perişan olur gidersin. Arkandan ağlayanın olmaz. Kimse acımaz haline. O gün geldiğinde baban bile seni tanımaz. Yazık olur ömrüne...
Boş harddisk ve windows kurulum cd si vardı.
Kün fe yekün. Başka bir cevap bulunamıyor.
sessizlik.
büyük patlamadan önce tam olarak ne olduğunu teşhis etmek mümkün gözükmemektedir. Çünkü büyük patlama gerçekleşene kadar ortada varlığından bahsedilecek bir evren yoktur. Bizim gerçekliğimize dair her şey o patlamadan itibaren başlamıştır. Madde büyük patlama ile oluşmaya başlamıştır ancak unutmayalım ki, maddeyi oluşturan enerji büyük patlamadan önceden de vardı.
Ölünce gorucez.
kimse bilmiyor sevgili yazar kimse...yüzyıllardır tartışılan bir konu olmasına rağmen onlarca teori var ve bence asla bilemeyeceğiz çünkü o geçmiş...
iğne deliği kadarlık kısma tüm maddeler sıkışmış ve o şekilde gerçekleşmiş patlama diye duymuştum.
gerçek olmama ihtimali var.teyit ediniz.
madde sıklaşıyordu. zaten sıklaşma yüzünden patladı galiba.
stephen hawking'e göre hiç bir şey yoktu.
Yaklaşık 14 milyar yıl önce patlama gerçekleşti evren oluştu.
Yani hawking'e göre haşa Allah bile yokmuş. Ben buna katılmıyorum.
Yüce Allah hiç bir şey yokken de, vardı.
boş uzay. büyük patlama bir anlık enerji boşalmasıdır. evrenler birden fazladır. bazıları yaşama izin verir. bazıları vermez. yani kütle çekimi ve evrenin genişleme hızı her evren için aynı değildir. bizimkisi hayatı mümkün kılan bir evrendir.
(bkz: dutluk)
Kabızlık.
patlama kendi kendine olmadi ya?. patlamaya yol acan fünye vardi, fünyeyi atesleyen birileri vardi. belki de biz onlarca evrenin bulundugu bir multi evrensel grubun bir parcasiyiz. belki de bizim evren sandigimiz sey bir devin gotunun kilinin bir hucresi ve biz o hucreye hapsolmus mikro organizmalariz. amaaan bana ne amk. daha samanyolu galaksisinden disari adim atamamisken big bang oncesini sikeyim. isiniz mi yok sizin kardesim?!
(bkz: fear the big bang theory)
ne patlaması amk ya dünyanın en saçma teorisidir herhalde.
Big big bang vardı ondan önce de daha big big bang vardı bu sonsuzdur.
Çay. Taze bir demlik çay.
Tüm galaksiler vakumlu bir ortamda birbirine bağlıydılar. Zaman kavramı yoktu.

Büyük patlamadan sonra tüm galaksiler birbirinden ayrıldı, gezegenler ve yıldızlar oluştu.

Zaman kavramı ortaya sonradan çıktı ve galaksiler aradan geçen milyonlarca yıl sonrasında bugünkü uzak hallerini aldılar.
(bkz: anan)
Can sıkıntısı.

Sıkıntıdan patlamak
güyük patlama diye bişey varmıydı acaba. bu sadece bir teoriden ibaret. yarın gelir biri başka bir teori ortaya koyar, bilim dünyası da aaa yanılmışız der. newtonla aynştayn a bak .
bu yanılgı meselesini zaten bilim dünyası da kabul ediyor. bilimin en büyük özelliği yanılması ve bunu kabul etmesidir diyolla.

(bkz: büyük fırlama teorisi)