bugün

er ya da geç olacaktır.milyonlarca insan ölümü bekliyoruz.
korkuyoruz valla binalarımıza zaten güvenmiyoruz.
Bir gün olacak ve kimse kimseyi kurtarmaya çalışmayacakmış gibi geliyor. Çünkü kurtaramayacaklar. Şu anki yardım gitmediği söylenen Hatay kadar bile şanslı olamayabiliriz.. Allah sonumuzu hayır etsin.
imkanı olan, canını seven istanbuldan kaçsın.
Şimdi depremde yıkılan 6 bin bina altındaki 150000kişiye yardım ulaştırılamazken, istanbul'da enkaz altındaki 1 milyon kişiyi kim nasıl kurtaracak sorunu.
serisi olan bir filmin vizyona girmesini beklediğimiz gibi beklediğimiz depremdir. hani matrix 1 i izledik "2 çıksın ne olur laaağnnn" dedik ya. sonra 2 si geldi oha dedik 2 böyleyse 3 nasıl olacak 3 nerede 3 nerede diye kıvrandık. bu da aynısı. tek farkı bunu sevdiğimizden değil mecburiyetten bekliyoruz..

dedelerimiz büyüklerimiz erzincan depremini yaşadılar zamanında. sonrasında 6-7 ölçekleri arası birçok deprem yaşandı ülkede. bizim jenerasyon zamanına denk gelen gölcük - düzce depremleri derken oradan egeye geçtik. izmir depremi oldu yakın geçmişte. akabinde maraş - antep - hatay depremi. şimdi hepimiz marmara denizi içerisindeki depremi bekliyoruz kurbanlık koyunlar gibi.

maddi durumu olanlar görece olarak daha az riskli yerlere gidiyorlar. kimisi istanbuldan gidiyor kimisi istanbulda zemini daha sağlam denilen ilçelerdeki müstakil evlere geçiyorlar. biz arada kalanlar ise ne müstakile geçebiliyoruz ne istanbulu terk edebiliyoruz çünkü yeterli paramız yok. binayı yaptıralım desen ona da gücümüz yetmiyor birçoğumuzun. teyzemin binasını güç bela kentsel dönüşüme soktular ama faturası da 1 milyon ( bir milyon ) lirayı buldu daire başı. inşaat hala bitmedi 1 seneden fazla süre geçti. onlar yurt dışında olduğundan pek umursamadılar ama biz buna girişelim desek nereye gideceğiz bu sürede nerede yaşayacağız. hani ölümü gösterip sıtmaya razı etmek diye bir söz var ya biz sıtmayı da bulamıyoruz amk ölmeyi bekliyoruz..
Kurtuluş yok, kurtulamayacağız…
Dört beş ay önce kiraya çıktım. Bina deprem sonrası mı, çok yüksek mi vs. Özelliklerine baka baka düzgün bir ev(!) bulmaya çalıştık. Ama son depremden sonra hiçbir müteahhite güvenim kalmadı. Allah’a emanet yaşıyoruz.
Imkanı olan kırsal kesimlere yerleşsin. Er yada geç gelecek bu deprem.
Bakın bilime güvenelim ve bir an önce istanbulda çalışma yapalım evleri müteahhitlerin kirli ellerine bırakmayalım işini iyi bilen insanlar olmalı ama biz hala her şeyi aynı yapmaya devam edersek bu deprem bölgesi de istanbul'da çok daha kötüsünü yaşayacak.
Ümit Özdağ @umitozdag

Depremin olacağı belliydi.
Önlem alınmadı ve onbinlerce insanın hayatı
göz göre göre tehlikeye atıldı.
Şimdi aynı şey istanbul’da yaşanıyor
istanbul depremi göz göre göre geliyor.
Ve hiç bir önlem alınmıyor!

https://twitter.com/umito...?cxt=HHwWkMC9vcHdiYYtAAAA
son depremden sonra şu an türkiye'nin yaşayabileceği en korkunç olay...
30 sene daha olmazsa çok iyi olur.

Çürük yapılar kendi kendilerine yavaş yavaş yıkılır veya tekrardan yapılır hasar az olur.
Sonuç olarak ordaki fayda kayıyor kısa vadede olmasada etkileniyor.
yıkıntılar büyük ihtimal ulaşımı çok çok zorlaştırır bu depremde istanbul'da, yolları açmak için uğraşılır bir sürü... imkanı olan başka yere veya sağlam evlere geçmeye baksın.
Çok yakın bence iki ay var yok.
(bkz: ali ağaoğlu nun istanbul hakkındaki itirafı)
Bugün show tv de konuşan şener üşümezsoy ,marmara denizinde kırılacak uzun ve bütün bir fayın olmadığını haritada gösterdi. 1999 depreminde düzce fayı kırıldı, tekirdağ fayı da kırıldı sadece ortada bir fay var, en fazla 6,5 şiddetinde deprem olur dedi. Bölgeye gelen dünyaca ünlü fransız jeolog un raporlarını anlattı,eski gazete manşetlerini gösterdi. Merak eden youtube da bulursa izlesin. Halkı paniğe sevkedenler kime hizmet ediyor.
Daha ilk günden yağmacılara ortaya çıkar silahlı çatışma başlar.
Ne olacağı herkesin malumu.
Naci Görür: istanbul'da 7'nin üzerinde deprem olma olasılığı yüzde 80'lere çıktı. istanbul depremi de Maraş depremi gibi eli kulağında. istanbul'da deprem olduğunda, Maraş yöresindeki depremden daha fazla hasar alırız. izmirden de endişelerimiz var. Demiş.

Bu adam kahramanmaraş depreminden öncede orada deprem bekliyoruz demişti. Eğer istanbul depremide hiç ara vermeden olursa artık diyeceğim ki ya haarp ve millenium challenge olayı gerçek ya da Allah bizi helak ediyor, başka bir açıklama bulamadım. Büyük deprem dediğin olay bir ilde olur onu bile atlatamazsın, 10 ili etkileyen 2 deprem oldu birde istanbul izmir depreminden bahsediliyor allah sonumuzu hayr etsin.

(bkz: millenium challenge 2002)

Edit: depremi bir yere bağlamazsın da bütün ülkede deprem oluncada bir yere bağlayabilirsin ya. Koskoca 10 il onu gectim bak onu bir yere bağlamıyorum olabilir diyorum, ama istanbul ve izmir gibi iki büyük ilde de üst üste deprem olursa bir yere bağlanabilir hatta bağlamazsak abes. Evet.

Edit: gitmiş basit bir deprem videosu atmış. Deprem nasıl olur diye sormuyorum. Tüm ulkede eş zamanlı olarak deprem olması normal mi sıradışı mı bunu soruyorum. 10 ili etkileyen 2 deprem+istanbul+izmir bahsi geçiyor bu durum normal mi, var mı ülke tarihinde böyle bir olay? Böyle bir sey olursa türkiye'nin toparlanması çok zor.
Yemin ederim bu yazıları okurken kalbim sıkışıyor, ruhum daralıyor. Açıkçası artık depremde ölmekten değil ölememekten ve enkaz altında kalmaktan daha çok korkuyorum.
ben üşümezsoy hoca nın görüşlerine yakınım.
elbetteki binalarımızı güçlendirelim. her türlü afete hazırlık yapalım. bu her durum için şart.
üşümezsoy hoca nınn söylediklerinden anladığım kdarıyla diyorki;
istanbul da tek parça fay kırılımı olacak diyen insanın yazdığı makale eksikleri gerekçesiyle dergiden geri çekildiği çünkü 2 tane 60-70 km lik fayın 99 da kırıldığı kırılmayan 60 km lik fayın da 6-6,8 deprem yaratabileceğini ve bu ihtimalin %1 olduğu.
şimdi buna neden daha yakınım çünkü üşümezsoy hoca nın deprem olabilecek yerleri diğer hocalardan çok daha etkili şekilde bildiğini tek tek izleyerek gördüm.
ha dediğim gibi her zaman hazırlıklı olmamız lazım. orası ayrı konu ama travma şeklinde bir korkunun da kimseye faydası yok.
malum 99 dan sonra çok yakın zamanda büyük deprem olacak dedilerdi, korktu herkes ama ne yaptık. koca bir hiç
demekki korku ve travma yaratmanın alemi yok.
tek yapabileceğimiz halkın eğitim seviyesinin yükselmesini beklemek.
Olduktan sonra mehdi gelecek diyorlar idi yıllar önce islamcı bir gençken hep bunları duyar idim. Zuhuratlar, keşifler, büyüklerin rüyaları falanda filan.
Kimi olmayacak "celal Şengör spekülasyon yapıyor" diyor kimi istanbul'un fazla etkilenmeyeceğini, "Büyük Marmara depremi" demenin daha mantıklı olduğunu söylüyor. Jeologların bu fikir birliğinde bulunmamaları insanda kafa karışıklığına ve rehavete neden oluyor. Kafa Tv'de ilber Ortaylı bu konu üzerine güzel konuşmuş. Siz daha mutabakat sağlayamamışsınız nasıl depreme hazırlık yapalım gibi şeyler söyleyerek Celal Şengör dahil tüm jeologlara sitem ediyor efendim, evet.
vaktiyle iki katlı sağlam binalar yapsaydık
depremden korkmayacaktık . tabii gittik
38 katlı kum çadırlar yaptık . bizi öldüren
hilekarlığımız , hırsızlığımız .