bugün

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan:

Ankara, istanbul, izmir’de uzun süre deprem yok. Bir kere geldik bu dünyaya yaşamın keyfini çıkar. Yürü, koş, ye, iç.
dünyanın en büyük yalanı. faylar oturdu raad olun. yüzyıl deprem yok.
Teröristsevici Papazoğlunu seçerlerse müstehaktır.
faylar oturdu raad olun önümüzdeki 100 yıl deprem meprem yok.
deprem olmaz gibi bişey diyemeyiz ama bence marmara denizindeki fay zaten kırılmış hatta yarılmış ve marmara denizi oluşmuş.
fayın marmara denizine girdiği yere bakın. daracık. oradan yarılma başlamış, fay iki yana ayrılmış ve maramara denizi çukuru oluşmuş.
fayın çıktığı yerde öyle orası da daracık.
asıl sorun, fayın yarılıp çukar yaratma potansiyeli olan osmangazi köprüsü yakınından başlayıp, izmit, adapazarı, bolu yönü.
ben bildim bileli orada büyük depremler bitmiyor.
67 de var galiba. sonrada var. en son da 99 da.
https://youtube.com/short...pg_hk?si=M6Fr5VEmJoj-ZaVK
japonyada yaşanan deprem sonrası bu akşam her haber kanalında 1 tane profesöre tetiklenip tetiklenmeyeceği sorulacak olan depremdir.

he anasını satayım japonyadan sismik dalgalar yola çıktı 24 saate kuzey anadolu fay hattını ittirip tetikleyecekler ve meydana gelecek bu deprem..
He amk cahili he. Faylar seni hoplatımca oturmadığını anlarsın. Bid için son 2 yıl. Teoriye göre 6 yıl ama bana göre 2 yıl.
istanbul'daki olabilecek depremden önce Erzincan'a dikkat edin. Büyük kıyım olacak.
yıllardır aynı terane. şehir efsanesi amk hiçbişey olmayacak raad olun faylar oturdu.
istanbul ekonominin %40'ını oluşturan bir şehir. istanbulda zelzele olursa sadece istanbul değil tüm Türkiye etkilenecektir. Depremden sonra hayatta kalan insanlar temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak ve çok büyük problemler ortaya çıkacak. Tuvalet yetersizliğinden salgın hastalıklar, mülteciler yüzünden yağmalanmalar olacak. Yiyecek yetersizliği ortaya çıkacak. Bu şehir yıkılırsa o şehri ayağa kaldıracak paramız olmadığı için Avrupa'ya döneceğiz ama Avrupalılar demeyecek mi kardeşim 1999'da verdik, Maraşta verdik? Ya şehri verirsin ya da para Mara vermeyiz diyecekler. işte o zaman depremden değil istanbul'u Avrupaya vereceklerinden korkacaksınız
tamam, gerekli önlemler alınsın, hazırlıklar yapılsın.
ama zaten stresliyken sürekli bunu görmek zorunda mıyız ? ülke şartlarının stresi zaten belliyken sürekli hatırlatılmasını yanlış buluyorum. açın bir web sitesi, orada uzmanlar yazsın, gelen soruları yanıtlasın. olmaz mı ?
bir doğa olayı.
Ankara'da fay yok dediklerine bakma sen etrafı kaynıyor. Malatya'da deprem olmadı ama yerle bir oldu neden ?
Muazzam bir şey olacak. Ekonominin kalbi çökecek, binlerce işe yaramaz çürük bina yıkılacak. Yeni yapılanmaya gidilecek. Erişim kesilecek neler neler.
ben, insandan daha fazla, kültürel servetimizi düşünüyorum.

açık konuşayım, insanımızın kalitesinden de çok memnun değilim.. depremde yıkılacak binaların bir çoğu da, insanların hazine arazisini işgal edip yaptığı ve sonradan ruhsat aldığı gecekondular ile imar affına soktuğu kaçak yapı ve katlar.. e, şeriatın kestiği parmak acımaz. düzgün binalar zaten 7 mq ile de yıkılmayacak.. ama, kültür mirasımızın replikaları imal edilerek müzelerde sergilenmeli ve asıl olan kıymetler bir yeraltı depolama merkezinde muhafaza edilmeli..
yağma ve talan ekonomisiyle allahın hiçbir alakası yok, bütün güzellikleri fesada uğratan liboşlara, lümpenlere göz yumar, akılcı ve halkçı eğitim, ekonomi, siyaset anlayışından uzaklaşırsak bir gün en korkunç kabuslarımız da gerçek olur, dualarımız da boşa çıkar.

inşallahla, maşallahla çözülecek bir mesele değil deprem.

kapitalizme karşı mücadele edeceksiniz. eyleme geçeceksiniz.
gerekli önlemleri alsaydınız oyunuzu sermaye partilerine vermez, islamcı liberal demokrasi ve piyasa ekonomisinden yana tavır almazdınız.

bugün ne ekiyorsak, yarın da onu biçeceğiz.
Allah göstermesin mümkünse öyle bir şey hiç olmasın. Ama mukadderat bir gün gelecek ve o vahim olay gerçekleşecek. işte o zaman bütün Türkiye kan ağlayacak. Zira her memleketten her yerden insan var bu kutsal şehirde. Bu sebeple gerekli önlemlerin alınması beklenen bu felaketi en az zararla atlatmak için en kısa zamanda seferberlik yapmak lazım gelir. inanın insan canı milyon dolarlardan daha kıymetli. Bir diğer mesele ise istanbul cennet yurdumuzun adeta atan kalbidir. istanbul'a gelecek bir felaket devletimizi, milletimizi derinden etkileyecektir. Rabbim bu mukaddes milletin evlatlarını korusun. Devletimiz daim ve güçlü olsun.
(bkz: kumburgaz fay hattı)
Turko tam bir Anadolu çomarı.
3-5 sene içinde olmaz inşallah. Olursa tamamen biteriz, Suriye , Pakistan kıvamında bir ülke oluruz.
Sebeplerini uzun uzadıya anlatmaya gerek yok
Zemin çürük, bitişiğindeki binalar çürük ama Kentsel dönüşüm yap. Son paranı dönüşüme harca. Büyük depremde Binan sağlam olarak devrilsin içinden sağ çık ama evsiz kal.
Kentsel dönüşüm hikaye.
Hay bin kunduz denilesi, lanet gelsin diye devam edilesi, korkudan tir tir titreten, can sıkıcı, iç bunaltıcı konudur.
Yıllardır hayatımızın içine etti, ha oldu ha olacak diye maymuna çevirdi hepimizi AMK!
Bir zamanlar tırım tırım istanbul' da gezen, fink atan ben, ailem olmasa, artık kapısından bile geçmem yeminle!
Olursa ne halt ederiz, aileme nasıl ulaşırım, ne b*k yerim zerre fikrim yok afedersiniz.
Ulu Tengri herkesi, hepimizi korusun!
Çok amin! Çook çook!
6.80-7.20 mq arası olur diye düşünüyorum. Zaten 7.20’yi geçiyorsa allah hepimizin yardımcısı olsun. Caddebostan’ı suyun altından toplarız.

Ben söylemiyorum, ibb’nin raporu söylüyor.
Bu depremi bile bile oraya doğru gitmeye çalışıyorum. Evet tedbir bizden ama Allah'tan gelene yapacak yok. Tedbir gerekiyor. Allah herkesin yardımcısı olsun.