bugün

99 depremi olduğunda 5 sene diyorlardı, tutmayınca 15 sene içinde demeye başladılar.

yatın uyuyun, kırıldı o fay, 250 senede bir kırılıyor daha 230 sene var aşağı yukarı.
bugün provası yapılmış depremdir. sanırım kurtarma çalışmalarının ne derece rezil olduğunu anlatmaya gerek yok.

ister reddedin ister kabul edin gölcük depremiyle "geliyorum" demiş, 250 yıllık periyodlar halinde gerçekleşen ve en iyimser tahminle 15 yıl sonra gerçekleşecek bir depremden bahsediyoruz. birkaç gün sonra meydana gelmeyeceğini garanti edemeyeceğiniz kadar yaklaşmış olan depremden yani.

istanbul'u dümdüz edip geçecek. bütün ülkeyi de. çünkü biz hiçbir önlem almadık, almayacağız da. en kötüsünü ise istanbul dışında yaşayıp sağ kalan halk yaşayacak. çünkü istanbulla beraber bütün ekonomi çökeceği için ne bankada para, ne yiyecek içecek, ne elektrik ne telefon bulunacak. tam bir kıyamet sonrası senaryosu hakim olacak. ve de ister inanın ister inanmayın en az 1 milyon ölü olacak.

biz hiçbir önlem almadık. almayacağız da. pardon ya almıştık sanırım bi önlem: (bkz: imar barışı) ?
istanbul'a baktığınızda gördüğünüz gökdelenlerin, plazaların çoğunu (hatta hepsini) yıkacak olan depremdir.

Allah korusun demekten başka çare kalmamıştır.
daha önce de yazdım. tarihte istanbulda olduğu sanılan büyük depremler de 99'daki fay hattında olmuştur ama istanbul nüfusu fazla olduğu için istanbul depremi denmiştir. o fay da 250 senede bir kırılıyor ortalama. yani daha 230 sene var.
beklenen bu deprem ülke geleceği ve toprak bütünlüğü için çok önemlidir.
neden mi ?

ilk önce hayal edin;
büyük deprem oldu, hasar her mahallede 7-8 tane çok katlı bina yıkıldı.
köprü viyadükler hasar aldı, bazıları kullanılmıyor.
elektrik alt yapısı zarar gördü bazı bölgelerde elektrik yok.
su ve kanalizasyon alt yapısı büyük hasar aldı, susuz ilçeler var.
herkes yardım bulma telaşında, kimi can kimi mal derdinde...
haberleşme alt yapısı dönem dönem tıkanıyor.
güvenlik sorunları baş göstermeye başladı, kişi hak ve özgürlükleri tehlikede.
sağlam binalarda insanlar huzur içerisinde yaşayamıyor.

en sade kötü senaryo bu, bu kötü senaryoda koordinasyon, güvenlik sağlanamazsa, ülke iç karışıklıklar ile mücadele etmek zorunda kalacak, hatta belki dış yardım talep edece...

dış yardım talep ettiğimiz noktada ülke bütünlüğü tehdit altına girmiş olacak.

ne kadar hazırlıklıyız ?

hiç değiliz.

istanbulun orta yerinde 8 katlı bir bina çöktü, tüm imkanlar bir noktaya yönlendirildiği halde 4 gün sürdü enkazı kaldırmak....
bu yazdığıma kimse inanmasın. tedbir almak gerektiğini bilim söylüyor o önemli.

bu istanbul un kendini koruma mekanizması var beyler. duygusal bir düşünce bu ama kendime göre hislerim var.
mesela balkanlardan acaip bi soğuk hava dalgası gelir. meteroloji der ki 50 cm kar olur. hakkat edirnede, istanbul sınırına kadar o kar gelir ama istanbul a gelince bi yumuşar bi uysallaşır 3 cm.
benzer durum bu deprem konusunda da var. geçen ne dedi bilim adamları, istanbul yaz aylarında 40 cm kaydı ve bu durum deprem riskini belli ölçülerde azalttı, dedi.
bence o savunma mekanizması devreye girdi.
istanbul, insanların en az 2000 yıllık tecrübeleriyle seçip yoğun olarak yerleştikleri bir şehir. bu tecrübe yabana atılamaz.

ha işi tabi ki şansa bırakmayın. evinizi sağlam yapın.
arkadaşlar bu işin içinden biri olarak konuşuyorum, marmara bölgesinde oturan kim varsa oturduğu binada bir gözlem yapsın. riskli bir binada oturduğuna dair şüpheleri varsa gerekli muayeneleri yaptırıp emin olsun. çürük evde oturmayın çıkın. yoksa sonumuz belli.
Arkadaşlar ülkemizdeki k.anadolu fay hattı yanal atımlı bir faydır ve çok şiddetli depremler oluşturmaktadır. 10 a yakın şiddetli deprem oluşturmuştur. Abd deki dan andreas fay hattıda yanal atımlı olmasına rağmen 2 büyük deprem oluşturmuştur yani istanbulda bi deprem olursa deniz seviyesi 40 m kadar yükselebilir milyarlarca dolar zarar oluşturabilir on binlerce insan ölebilir deprem olmadan binalar yıkılıyor bu ülkede.
Türkiye için kıyamet denemesidir.
Butun ulkenin yukunu tek şehire kanalize edilmesinin cezasıni çekecek bu ülke.
Sakın bize birşey olmaz demesin kimse.
Artvin deki hakkari deki muğla daki vatandaştan da bunun acısı kat kat çikacak.
Hem ekonomik hem demografik olarak yıkım olacak.
Tüm sevdiklerim istanbulda bu deprem beni korkutuyor istanbulda yasarken tehlikenin içindeydim artik degilim ama akraba arkadas tanidik bir deprem olsa onlara kaç günde ulasabilirim diye kara kara düsünüyorum.
maalesef sonuçları çok ama çok kötü olacak depremdir.

ali ağaoğlu'nun şöyle bir itirafı vardı zamanında;
"1970'li yıllarda istanbul'un Anadolu yakasında yapılan yapıların büyük bir kısmına inşaat malzemesini ben sattım. Kumları Marmara Denizi'nden demirleri hurdadan çektik. O zamanın şartlarında en iyi malzeme buydu. Sadece biz değil tüm firmalar aynı şeyi yapıyordu. Deprem olursa istanbul'a ordu bile giremez, ölen şanslıdır"

kartal'da çöken binadaki arama kurtarma çalışmaları 3-4 gün sürdü.

sadece 1 bina.

onlarca kurtarma görevlisine rağmen 3-4 gün sürdü.

istanbul'daki bina sayısı bir buçuk milyonun üzerinde.

biz ise yapıları güçlendirmek, dayanıksız yapıları yıkmak yerine imar barışına para yatırıp ruhsatımı aldım ehehühe diyoruz.

y.özdil yazısı gibi oldu ama durum bu ne yazık ki.
Önelikle Allah korusun!
Türkiye’ de toplanan verginin %49’u istanbul’dan,
Her üç turistin biri istanbul’a geliyor’
Her dört kişiden biri istanbul’da yaşıyor.
Allah göstermesin.
hükumetimiz sayesinde en az zararla çıkacağımız depremdir. o kadar camii ve imam hatip boşuna yapılmadı açık ve net.
kısa zaman içerisinde gerçekleşeceği düşünülen istanbullu bir inşaat mühendisi olarak çok büyük bir yıkıma ve oldukça fazla kayba neden olacağını düşündüğüm aslında büyük "marmara" depremidir. biraz kafa açmak gerekirse; türkiye bir deprem ülkesi, ve bu ülkede yapılarda kullanılmak üzere hazırlanan ilk deprem yönetmeliği 1999 depreminden sonra hazırlanmaya başlanmış ve 2007 senesinde yürürlüğe girmiştir. yani merkez üssü gölcük olan binlerce kayba neden olan depremden sonra dahi akıllanmamış tam 8 sene beklemişiz. belki çok doğru bir yaklaşım değil ama deprem yönetmeliği öncesinde yapılan yapıların çok da sağlam olmadığını varsayabiliriz. ekte bulunan görseli yorumlayarak da anlaşılabileceği gibi deprem en fazla 30 yıllık periyotlarla fay üzerinde batıya doğru ilerlemektedir. yani merkez üssünün istanbulda olması çok büyük bir ihtimaldir. ve istanbuldaki yapı stoğunun ne kadar fazla, yaşlı ve niteliksiz olduğunu düşününce kaybın büyüklüğünü anlamak basitleşiyor. ayrıca istanbulun türkiyenin finans merkezi olduğunu düşününce çok büyük bir kaosa doğru ilerlediğimizi de görebiliriz. benim düşünceme göre mevcut iktidarı da çok sevdiği koltuğundan edecek. ama şunu merak ediyorum ki; 99 depremi için olmadık şeyler söyleyen günümüz çomarları bu depremden sonra onlarca yıl çaldılar çırptılar başımıza bu musibeti onlar getirdi diyecekler mi? sanmam. bunun cevabını da sağ çıkarsak yakın zamanda göreceğiz.
görsel
Kartal’da kendi kendine yıkılan bina ve aynı dayanıksızlıktaki binaları gördükten sonra nasıl bir felaket doğuracağını düşünmek dahi istemiyorum. Kim bilir istanbul’da bu şekilde kaç bina vardır.
Olasılıklar Herkesin minimal bir tanıdığının öleceği depremdir.

Her konuda olduğu gibi altyapıdan muaf yapılaşmanın faturası acı olacak. Projelere imza atanların ise kadercilik oynayacağı vaka.
Bu işin uzmanı Celal Şengör yıllardır uyarıyor.

Saçmalayınca gündem oluyor ama adam uzman olduğu konuda konuşunca haber yapan yok.

https://youtu.be/x7MOdnYeDgQ
Olursa şayet 17 ağustos’tan Beter günler görebiliriz..
Allah korusun böyle bir deprem olursa Şayet ülke olarak bağımsızlığımızı bile kaybedebiliriz! kan emici emperyaller ve kuklaları yurdumuza saldırabilirler bile!
(bkz: winter is coming)

herkes hak ettiği sonu yaşayacak..

gelsin eksiler lütfen..
eğer söylendiği şiddette olursa 1 milyondan az kişi ölmez.

ayrıca yağma olayları had safhada olur polis bile müdahele edemez.
Üzerinde 3,5 metrelik atım biriken Kuzey Anadolu Fayı büyük ölçekte kırıldığında önce osmangazi köprüsü gider. Çünkü ayakların biri fayın bir yanında diğeri diğer yanında. istanbul'a hiç gelmeyelim bence.
hakkında trol haber çıkan doğal afet. inanmayın lütfen depremin yeri, zamanı, şiddeti önceden bilinemez yalnızca yaklaşık tahmin verilebilir ama bu kadar kesin bilgi edinilemez.
Yakın zamanda olmayacaktır.
Her zaman söylenen ve tamamen yalan olan söylentidir.