bugün

Bugünkü aklım olaydı hiç okumazdım, direkt bir çarşı esnafının yanında tüccarlık öğrenir, işimi kurar, okul sisteminde kaybettiğim boş zamanları da kendime harcar, ileriyi daha iyi gören bir insan olurdum. Aklı olan Türkiye'de okumaz, gidin başka bir memlekette okuyun.
Kabataslak bir hesap çıkaralım: Okul 8.00-15.00 arası açıktır öğrenciler için. Bu 7 saatlik sürecin bizim sistemimiz sayesinde(!) inanın sadece 3 saati verimle geçer ve öğrenci bilgi dağarcığını genişletir. Arda kalan 4 saat her gün o öğrenciden çalınmış kalitesiz zamandır.Kitap okumaya yönlendirmeyen, söylenenleri sorgulamasına müsaade etmeyen, embesil yetiştirmek için para alan vasıfsız öğretmenlerce zihni uyuşturulur. Günde 4 saatten haftada 20 saat; ayda 80 saat, yılda(9 ay okul düşünüldüğünde) 720 saat boşa geçer. Yani hayatından her sene 1 ay sistem tarafından çalınmıştır. Hayata yönelik hazırlıklara kapalı olan bu düzende öğrenci yerine embesil yetiştirilir.(Çocuklara bir hakaret değil bu embesil sözü bu çocuklara bunu yapanlaradır asıl) Türkiye'deki sistemle eğitim görecekse bence bir çocuk hiç eğitim almamalıdır. Zira matematiği, geometriyi, edebiyatı ezberlemiş ancak mezun olduğunda boş kafayla gezen biri olmasından farklı alternatifler bulunabilir. Bu dersler elbette çocuklara öğretilmeli ancak bu çocuklar için başarının ölçütü salt bunlar olmamalı ve veliler de öyle davranmamalı.
Bu sebepten Kayserili kardeşlerime hak veriyorum.
kayserili olunmaz kayserili doğulur diyerek bunu da duyduktan sonra paşalar gibi okuyacağım.
dipnot: babamın şirketi var ama ben ticaretten anlamam.
(bkz: ben bu yazıyı babama yazdım)