bugün

efendimiz (sav) buyurmuşlar ki; yarını bugünüyle eşit olan ziyandadır..
(bkz: iki günün eşit olmaması)
(bkz: groundhog day)
(bkz: güneşin doğuşu batışı farksız)
hayatından sıkılmış insanın düşüncesidir.

ne acayibiz değil mi? aslında acayip değiliz. hepimiz aynıyız. farklıyız ama birşeyler yapmadığımız için aynıyız.

akşam televizyonu açıp haberlere bakıyorum; haberler de aynı. yine siyasi parti liderleri birbirlerine atıp tutmuşlar; yeni gündem oluşturma çabaları.

sonuç ne? penguen'e yeni espriler bulundu. şaka maka severim penguen'i. geçen hafta kaan sezyum'un ''oh yes!'' kitabını aldım. 2007-2008 yıllarında penguen'de yazdığı yazıları toplamış kitabına. bakıyorum da, o zaman da aynı şimdi de. her halt aynı.

siyaseti geç, spora gel. yıllardır o da aynı; ''sevdiğiniz futbolcu iki hafta sahalarda olamayacak'', ''tuttuğunuz takımın teknik direktörü istifa etti''.

magazin desen; zaten ona hiç bulaşmayın. onların amacı ne?

sanat desen; sanat iyidir. sanat için her geçen gün imkanlar artıyor.

televizyon programlarında saçmasapan tartışmalar zaten hiç eksik olmadı.

peki, yıllardır taraf olan insanların birbirleriyle kavgaları saçma değil mi? neden hep birlikte barış içinde yaşayamıyoruz ki? ya da birbirimize tahammül etmek bu kadar mı zor?

not: dünya barışı yalan.

''gündem sürekli değişiyor; ama sonuç aynı''
sıkıcı ve acı bir durumdur.
sıkıcı ve acı bir durumdur.
(bkz: monotonluk)
Tamamen cesaretle alakalı bir durumdur. Zira insan zihni bugünle yarının aynı olmazsa yaşamın zorlaşır, para kazanamazsın, saygı kazanamazsın olarak şartlanır. Oysa ki bunların hiç birine ihtiyacın yok. Ya da sandığın kadar ihtiyacın yoktur. Mühim olan cesaretle bugünün yarından farklı olmasını sağlamaya çalışmaktır. Örneğin yarın sırt çantanı alıp gözüne kestirdiğin bir yere gitmek, bir dağa çıkmak olabilir farklılaştıran. illa ki birilerine de ihtiyacınız yok. Bir parçadan hatırladığım kadarıyla ''Cesaret cesaret daha fazla cesaret''.
ulan yine güneş doğudan doğdu.of hayatım hep aynı.
kısaca "monotonluk maratonu" diye adlandırılabilecek durum.
bugünün dün ile aynı olması demektir.