bugün

yaptığın işlerin sonucuna katlanacaksın, hııııı! demektir.

bir başka versiyonu için

(bkz: dün yediğin hurmalar bugün götünü tırmalar)
(bkz: bıldır yediğin hurmalar şimdi götünü tırmalar)
bu anlamının yanında bir de şu anlam çıkarılabilir bu sözden; bir kişi hayatını sırf çıkar ilişkileri üzerine kurduysa ve her yaptığı şeyi bir karşılık bekleyerek yapıyorsa, öyle bir gün gelir ki; o kişi etrafındaki insanlara kancalar takarken birileri de ona kancalar takar sonra kişi sıkışır kalır öylece. sonra atalarımızın bu güzel sözü devreye girer. nasıl da güzel demişler ama...
yaptıgımız yanlışların karşıtıdır.nasıl desem bilmemki efendim söyle baslayayim söze; bir eniştemiz vardi, çok ama çok menfaat düşkünü her gittiği yerde cıkar arar her yaaptığı iste kendi karini düşünür her konuştugu kişinin maddiyatina bakardi, dostluğunu da zenginlerle alişverişini de yine zenginlerle yapardi.
efendim şimdi bu eniştemiz kızını köyün en zengin adamının ogluna yamadi afedersiniz,e tabi keyiften dört köşe ogluna da köyün en zengin ailesinin kızını da alınca keyfine diyecek yok. allahin işine bakın ki işleri tasarladığı gibi degil de tersine dönünce zengin olan fakir fakir olan zenginleşmeye başlayınca, bizim enişte bey yavaş yavaş selam vermedigi zenginleşen kimselere yaklaşmaya yön tuttu.
bu arada sari öküzüde vefat etti alaca inegide derken elde bir şey kalmadi. hal böyle olunca fakir olupta bir zamanlar saymadığı ne kızını verdigi nede ogluna layik gördügü, köylüsüne yanaşmaya başladıkca köylüsü; hayirdir birader senin pek bizlere eyvallahın olmazdi diyorlar.
eniştemiz se! aman efendim olurmu hiç , ayni köyün insani değilmiyiz deme triplerine giriyor. ya sormayin bizim kızın kayın pederi pekte cimriymiş zengin dedik herif cimrilikten çayi şekersiz iciyor.* gelinin se daha bir bardak çayi nasip degil içmeye, tam o sırada komsulardan birisi; ee komşucum ne oldum deme ne olacağim de. bak dünkü yedigin hurmalar bugün seni tirmalar.
özer hurmacı'ya denirse sıkı bir hurma yemekle sonuçlanacak söz. yarın da götümüzü tırmalayacak. zor iş. *
hani 12. sınıfta, lys arefesinde bir boş derste herkes türev integral kasarken, sen okul müdüründen gidip ders çalışsanıza tembel pislikler temalı paparayı yeme pahasına üç kardonu yanına alıp bahçede ikiye iki basket yaparsın, bunu hep yaparsın da sonra bir matematik netinden-evet sadece bir matematik netinden- istediğin yeri kaçırırsın ya, işte tam olarak odur.
finallerden önce yediğin hurmalar bütlerde götünü tırmalar.