bugün

herkesin kendi tanrısına sorması gereken soru...
seninki doğa mıydı?
şeytan mı?
neyse işte...
kendisine inanmayan kullarına bile hiç aksatmadan her gün rızkını veriyor.

yetmez mi ?
nefes verdi.
her gün olduğu gibi bugünde seni 5 vakit namaza davet etti, hiç sıkılmadan, bıkmadan, usanmadan hemde. yine tövbe et diye bekledi, durdu. yine, gel ya kulum dedi, dedi...
Ben bugün Allah için ne yaptım diye sorulmalı bence öncelikle. Sen hiç bir şey yapma Allah için, sonra benim için ne yaptı diye sor. Sadece nefes alman bile bir lütuf.
annesinin, babasının varsa çocuklarının ve kendisinin ölmemiş olmasını yetersiz bir eylem olarak gören cahil bünyeden beklenebilecek bir soru çeşidir.
nefes almayı küçümseme sözünü zorla sarfettiren bir oksijen israfı sözü.
(bkz: ateist olmak)
Allahın şuan hala birşeyler yaptığını sanan cahil söylemi.

Olmuş olan ve olacak herşey insanlığın yaratılışından önce belliydi.
Şuan sadece belirli olan senaryo sen itiraz edeme diye oynanıyor.
Haiyle entry içerisinde sayılan maddelerin hiç biri şuanda allah tarafından yapılmıyor.
Sayılanlarn bir çoğu insaların kendi oluşturduğu felaketler. Diğerleri doğanın dengesi.
Şuan güneşte trilyonlarca nükleer bomba gücünde patlamalar oluyor orada mı olmak istedir.

Allah insanlara bugün değil ama yaratırken akıl vermiş diğer herşeyden korunabilmen için.
Korunamayacağı hiç bir belayıda insanlara musallat etmemiş.

Ama verilen aklı kullanamıyorsanız bu konularıda fazla kafaya takmamak gerekir zira akli yetersizlikten ötürü dini konulardan muaf sayılırlar.
bu entryi yazmama fırsat verdi bu demek oluyor ki bugün de yaşadım. Teşekkür ederim allahım.
insanın, görünce " hangi had ve hudut ile yazılır böyle bir şey, neyine güvenir yüce allah ( c. c. ) ' nin aciz kulu böyle bir şey yazmaya kalkışır! " diye hayrete düşmekten kendini alamayacağı soru.
nefes verdi.
elhamdurillah
saymakla bitmez.
bir sorudur. fena güldürmüştür. "ne yaptı ha! sorarım size ne yaptı?" diye devam edilesidir. *kimine göre başlı başına günah sebebidir.
cevabı kocaman bir sıfır olan sorudur. çok şükür bugünü de beş parasız geçirdik...

bugünkü şükrü mü de yaptığıma göre artık yatabilirim...
tanımına göre aşırı aciz ve zaten gerçekte olmayan bir varlıktan bahsedildiğinden saçmadır.
yine oynuyor oyuncakları ile.

kim bilir, kimlerin evine ateşler saldı bugün...
Yaşatti daha yapsın denilesi durum.
(bkz: ahirette göte girecek entry ler)
Kendi pisliğini temizlesin de bana yeter.
en basitinden canını almadı diyebileceğim soru. tabi ölümden çok daha acılı ve berbat çok hastalık var ama insan en küçüğünün yakınından bile uzun süre geçmezse anlayamıyor ne kadar şanslı olduğunu. bir hastaneye gidip girişine otursan gelen giden insanların sadece yüzüne baksan bile anlayabilirsin ne kadar acılı ve endişeli olduklarını ama yapacakları hiçbir şey yok daha beteri olmadığı için şükretmekten başka...
Her bir hücreni belli bir dengeye göre yöneterek sistemlerini düzgün çalıştırdı. Bu da bir organizma olarak senin homeostazini sabitledi. Yani güzel kardeşim sağlığın sıhhatin bugün de yerinde yine iyisin.
sabah yatakdan sağ cıkmanı sağladı. sana bir gün daha şans tanıdı; doğru yolu bulman için. bu günde verdiği nimetlerde cabası.
Her nefeste seni tekrar yarattı. Yetmez mi.
azabının şiddetlenmesi için bir gün daha verdi sana, nasipliysen hidayet bulman için.