bugün

ozgu namal'ın yaptığını iddia ettiği vokal çeşidi. *
(bkz: john tardy) *
(bkz: Mikael Åkerfeldt)
aslında saçma bir vokal tarzı olmasına rağmen seveni çoktur.

ayrıca isteyen herkes brutal vokal yapabilir efendim. evet iddaa ediyorum herkes yapabilir.

eğer ortamınız uygun ise, size 3 adımda brutal vokal yapmayı öğreteceğim. burada "ortamınız müsaitse" lafı ile kastettiğim insanları gecenin bu saatinde uyandırmayacağınızı düşündüğünüz bir ortamdır.

ilk adım doğru nefes almaktır efendim. çoğu insan yanlış nefes almaktadır. "doğru nefes nasıl alınır?" derseniz şöye anlatayım; örneğin bir korku anında nefesinizi "hi" şeklinde içinize çektiğinizde doğru nefes almışsınızdır. şimdi sizde korktuğunuz da yaptığınız gibi içinize aniden nefes çekerek hi sesi çıkarın. birkaç denemenin ardından normalde aldığınızdan farklı biçimde nefesinizi ciğerlerinize doldurduğunuzu göreceksiniz.

bu nefes alma biçimi içgüdüsel olduğundan doğrudur. üstelik bu şekilde nefes almak daha kolaydır.

nefes egzersizini geçtiyseniz 2. kısıma geçelim.

şimdi boğazımızı nasıl kullanacağız buna bakalım.

burada vereceğim örnek biraz iğrenç olsa da en yakın örnek olduğundan vermek durumundayım.

şimdi aynen kusarken yaptığınız gibi boyun kaslarınızı kasmanız gerekmekte. bunun için aklınıza iğrenç bir şeyler getirebilirsiniz. boyun kaslarınızı kastığınız zaman nefes borunuzun daraldığını ve hafiften bir zorlanma ile düşük dereceli bir acı hissettiğiniz göreceksiniz. bu acı hissi brutal vokali sürekli olarak yaptığınızda geçecektir. bunun dışında boğazınızın her iki yanında ön tarafa doğru 2 adet çıkıntı ouştuğunu görebilirsiniz bu da normaldir.

son adımda ise nefesimizi dar nefes borumuzdan dışarı kusuyoruz. evet efendim nefesimizi kusuyoruz.

işte oldu eğer herşeyi doğru yaptınız ise sizde brutal vokal yapmaya başladınız.

brutal vokal de notaları diyafram kasınızın gücü belirler siz nefesinizi ne kadar güçlü verebilirseniz o kadar gür ve ince notalarda bir ses elde edersiniz.

herkese hayırlı metaller.
metalin olmazsa olmazı vokal. şu tanımı bi yapayım da sonra rahatlıkla öfkemi kusayım.

''o ne la öle adam böğrüyor deli gibin'' diyenler için pekala estetik değildir. ve de asla anlayamacakları bi vokal türüdür. ayrıca brutal vokal yapanların bir estetik kaygısı olduğunu mu düşünüyorsunuz kuzum? adamlar yazdıkları şarkı sözlerine göre vokal yapıyorlar ve kendilerini böyle ifade ediyorlar zaten. örneğin amon amarth dan Johan Hegg, Viking mitolojisini ve savaşları öfkeli ve gaz bir biçimde parçalarında anlatırken clean vokal kullansa çok affedersiniz yarak gibi olurdu.
her ne kadar kendinden ve grubunda hiç hazzetmesem de dani filth * sanat ve estetik için kendince şu doğru sözleri söylemiştir: sanat bizim için aşırıklıktır, uçtur...

hayır taşak geçilmeye çalışılıyor olmuyor ona üzülüyorum. adamlar niye bu vokali kullanıyor ne anlatıyorlar diye araştırmak çok lüzumsuz tabi recep ivedik gibi tepkiler verip kendince ''o ne la hühehey'' edasıyla kahkaha atmak daha çok işine geliyor düz adamların. müzik tarihine rock tarihine bakmak lazım biraz da anlamak için. rock'ın gelişimi türevlerine ayrılması, grupların yenilik arayışı, şarkı sözlerindeki sıradışı olma arzusu biraz etken olabilir mi sizce? biraz beyin jimnastiği yapalım diye söylüyorum sadece. neymiş aslında bu vokali herkes yaparmış. sen git nefesini tut bi böğür bakayım seni hangi gruba alıyorlar bu alemde. taşak olanı olup çıkmak isterseniz tabi herkes brutal vokali denesin. bi sakis * gibi ya da bir Chuck Schuldiner gibi vokal yapmak aslında çok zor değilmiş. bu birazda ilkokul çocuklarının ben çok çalışır antreman yaparsam jordan daha iyi basket oynarım gazına benziyor.

ıkının biraz daha çıkartın ''böğürtü'' yü.aman dikkat edin bi yeriniz yırtılmasın.
farklı vokaldir, ancak tamamen bir müzik öğesi değil, seyirciyi gazlama amaçlı falan bişey olmalıdır. yani bir grupta sadece brutal vokal varsa o grubu dinlemek kime ne kazandırır, vokalinin gerçekten iyi olup olmadığı asla bilinemeyen birinin sesini duymaktan nasıl zevk alınır; tartışılır. zaten yaş ilerledikçe daha az aranan birşey haline gelir bu, ama yerinde, kararında kullanıldığı zaman hoş olur.
ayreon'un day sixteen: loser'ı, old man s child'in millenium king'i, ya da amorphis'in tuonela albümündeki brutal vokal mesela. adını unuttum ama brutal vokalli tek şarkı var zaten.
"AAAAAAAAArrrHHHHgggg" şeklindedir. yerinde ve üslubuyla yapıldığında çok büyük zevk verir.

dikkat edilmesi gereken şudur ki zararlıdır. brutal yapayım derken boğazından kan getirenler bile vardır.
çalışmaya başladıktan sonra alışma aşamasında gırtlağınızın yanmasına sebep olan; fakat işi biraz kıvırabilirseniz böğürdüğünüzde "uaaaa!!!" "uaaa anaaam nası yaptın lan!!!" gibi tepkilerin alınabileceği gibi, ortalık yerde yapıldığında hayvan muamelesi de görebileceğiniz vokal çeşididir.
tabii yapılacak yeri ayarlamanın yanında yapılacak şarkıyı da bilmek gerekir.
zira gidip düş sokağı sakinlerinin sevdan bir ateş şarkısında icra edildiğinde toplumdan soyutlanmanız sonucunu doğurabilir.
zaten onlar soyutlamasa da sesi çıkarttığınız andan itibaren utanç kıvılcımlarının çakmak çakmak gözlerinizde parlamasıyla, evinizin yolunu tutup ağlamaya başlamanız bir kaç dakika sürer...
(bkz: bayan brutal vokal)
(bkz: erythrocyte)
(ismini bilmediğim) haggard'in vokali ve Dimness Through Infinity vokali Anıl emre dedeoğlu'nun üzerine tanımam diyebileceğim vokal şeklidir.
teknik bilmeden, rastgele abanıldığında zararı vardır tabi. gırtlağın, diyaframın nasıl kullanılacağı bilindikten sonra hiç bir zararı yok. gırtlak kanseri yapıyormuş da sese zarar veriyormuş da.. şehir efsanesi hepsi. şurda yaklaşık 4-5 aydır yapıyorum, en ufak bir rahatsızlık hissetmedim.
iyiyse ölüm getirir.
gırtlak kanserine sebep olacak gereksiz vokal türü. (bkz: allah ın sopası yok) kendisi gibi gereksiz metal dallarinda uygulanmaktadır. yeni nesil kulağa sahip olmayan, ben isyankarım, ben asiyimm, kadıköy sokaklarında sürterim, siyah giyerim, oje sürerim vs. tarzı ergenlerin tarzı diyebiliriz. hiçbir estetiği yoktur. heavy metal ürünleri estetiğe sahip olmalıdır ki bu yüzden bu vokal türü ve uygulandığı tarzlar özünden kopmuş iyice yozlaşmıştır.
acımasız vokat olarak çevrilebilir. genelde death metal türünde görülür. johan hegg, Chris Barnes brutal vokalin favorisi olarak gösterilebilir.
annenanemin sevdiği vokal türü. az önce crimson'un bir bölümünü ve when'in introsunu dinletip adamın sesi nasıl diye sorduğumda "zambur zumbur değil net" yanıtıyla beğenisini teyid etti.(tabi ciddi olup olmadığını anlamak icin 10 kere sordum üst üste gerçekten beğendin mi ? diye.) brutal vokal hakkında saçma sapan yorumlar yapan insanlara sesleniyorum; dinlemesini bildiğinde en güzel vokal türüdür. gerçi birde şöyle birşey var: "Bunu duyduğunuzda tüyleriniz diken diken olmuyorsa bu hissi asla yaşayamayacaksınız demektir."
(bkz: seviyorum seni anneanne)
hayko cepkin denen zibidinin asla yapamadigi bir vokal turu.

"hayko soyle brutal atiyor aaaggbii!", "ay hayko boyle scream yapiyor kiziiimm!!" diyenlere hep birlikte osurarak guluyoruz;
+ zoohohohohohoorrtt! *

edit: (bkz: hayko cepkin/#4664603)
zen of scream dvdsinde nasıl yapılacağı profesyoneller tarafından öğretilen vokal türü.
türkçe'ye böğürmek olarak geçmiş ses türü.
mikael akerfeldt'i bu vokal türünde tanrı olarak görsem de, novembers doom vokali paul kuhr da unutulmamalıdır.
(bkz: gırtlak kanseri)
angela gossow bayan olmasına rağmen bu işi en iyi yapanlardandır.
nota bilgisi olmadan da yapılabilinen vokal türü. nota yok diye kolay zannedenler için denenmesi önerilir.
Belki de budur;

http://www.facebook.com/v.../video.php?v=133653671490
biraz düşünülüp hayal gücüde zorlanırsa devlet bahçeli ninde arasına girebilme olasılığı olan vokal çeşiti. *
(bkz: adnan polat)