bugün

bir dönem galatasay forması giyen abdli kova kaleci. Liverpool ve blackburn roversta kalecilik yapmıştır.
galatasaray'da oynadığı dönemde tribündeki sevgilisine bakmaya çalışırken gol yemiş kaleci...
abd ulusal futbol takımının da formasını giymiş olan kaleci.
aston villa fc takımına transfer olmuş kalecidir.*
futbol yaşamında başından geçen ilginç anları anlattığı kitabında şükrü saraçoğlu stadı bayrak dikme törenine de yer verdi.

--spoiler--
Futbola çok geç yaşta başlamasına rağmen Amerikan milli takımının ve Galatasaray'ın efsane kalecisi olan Brad Friedel 15 yıllık futbol yaşantısında başından geçen ilginç anılara yer verdiği bir kitap yazdı.

Vatan gazetesinin haberine göre: "38 yaşındaki kaleci, kitabında Galatasaray'a da geniş yer ayırdı. Friedel'ın kitabında "Türkiye'de 20 saniye içinde nasıl iç savaş çıkarırsınız" başlıklı bir de bölüm bulunuyor. Amerikalı kaleci "iç savaş çıkarmak istiyorsanız Fenerbahçe Stadı'nın ortasına Galatasaray bayrağı dikin yeter" diyor. Halen Blackburn Rovers'ın (aktaranın notu: aston villa) kalesini koruyan tecrübeli file bekçisi, 1995-96 sezonunda Galatasaray'da geçirdiği günleri şöyle anlatıyor:

"istanbul'da geçirdiğim günleri hiç unutamıyorum. Kültür, kalabalık ve gürültü inanılmazdı. En unutmadığım anı ise Fenerbahçe ile oynadığımız Türkiye kupası finaliydi. Sabah kalktım yatağımda keyif yapıyordum. Televizyonu açtım ve stadın 3'te ikisinin dolu olduğunu gördüm. "Bu nasıl bir çılgınlık?" diye söylendim. Uzatmalarda maçı kazandığımız zaman statta tam bir kargaşa vardı. Menajerimiz Souness bir taraftarın elinden bayrağı aldı. Ve sahanın ortasına dikti. O an stattan çıkan ses inanılmazdı. En büyük provokasyonu yapmıştı. Maçtan sonraki 3 saat boyunca otobüsümüz Fenerbahçe taraftarları tarafından takip edildi. Ama tüm bu olanlardan büyük keyif aldım. Her şey muhteşemdi."
--spoiler--

ben de bayrak diksem ben de eğlenirdim bolca. ayrıca acar muhabiriniz neandertal hocanın fenerbahçe kulislerinden aldığı duyumlara göre şükrü saraçoğlu stadının isminin ali sami yen olarak değiştirilmesi gündemdeymiş. şoku hala atlatamamışlar. *
40 yaşında tottenham ile 2 yıllık sözleşme imzalamış olan kaleci.
41 yaşında olmasına rağmen tottenham da hala ilk 11 de oynayan amerikalı kaleci.

Ek ihtiyacı: aramızda 41 yaşında olup kaleci olanlar var.
sanırım kendisi kaleci olmak için doğmuş. bağ-kur'dan kaleci emeklisi bildiğim kadarıyla.
Bugunku tottenham-wigan ath. macinda cok guzel kurtarislar yapmis amca pardon cok iyi bir kaleci.
galatasaray'da 30 maça çıkmış kaleci.
Vaktiyle açmış olduğu futbol akademisi batmış olduğu için kendisi 10 milyon euro kadar borçlanmış ve iflasın eşiğine gelmiştir. Haliyle futbol oynamaya mecburen devam etmek zorundadır. Yoksa borçlarını kapatamayacak.
ölmüş ama gömmeyi unutmuşlar.
kendimi bildim bileli kaleci olan amerikalı gardaştır.
tottenham ile 1 yıllık sözleşme imzalamış 43 yaşındaki amerikalı kaleci. sahada ölmese iyi.
mondragon'un oynadığı turnuvada olmaması ayıptır.
emekli oluyormuş.

http://www.milliyet.com.t...or---2059104-skorerhaber/
derya büyükuncu vol2.

baba mesleği midir nedir.. 40 senedir kalede herif amk.
Tam adı bradley olan amerikalı kaleci. kaleci amcalar 1 friedel 2 shay given.
iyi bir kaleciydi.1996 kupa şampiyonluğunda önemli rol oynamıştır.eğer 2 sene daha kalsaydı, avrupada başarılı olmaya 98'de değil,96'da başlayacaktık.çünķü o dönem hayrettin,volkan,mehmet ve cengiz gibi koftiler vardı kalede. tabi sonra taffarel gelmişti ve bu hasretimizi fazlasıyla dindirmişti.
1971; Lakewood, Ohio, ABD'li eski millî kaleci ve teknik direktör.
Yaklaşık 10 yıl önce kurduğu futbol akademisinden 10 milyon dolar zarar etmiş 45 yaşındaki eski kaleci.
Abd tarihinin en iyi kalecisi.
Tam adı Bradley Howard Friedel olan futbolcudur.

48 yaşında, Ohio, ABd doğumlu Kalecidir.

1990-1992 UCLA takımında alt yapıda oynayıp profesyonel olmuştur.

1994-1995
→ Newcastle United (kiralık)

1995
→ Brøndby (kiralık)

1995-1996
Galatasaray

1996-1997
Columbus Crew

1997-2000
Liverpool

2000-2008
Blackburn Rovers

2008-2011
Aston Villa

2011-2015
Tottenham Hotspur takımlarında oynamıştır.

Kariyeri boyunca 544 maça çıkmıştır.

Milmî takım kariyerinde
1992-2005 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri takımında 82 maçta oynamıştır.