bugün

sosyal medyadır.

instagram
twitter
tinder
facebook

kullanımı arttığından beri çatır çatır insanlar birbirini aldatıyor.
Ahlaki değerlerin içi boşaltılıp, erdem, güven, sadakat gibi ulvi kavramlar top yapılıp çöpe atıldığı için.

Popüler kültürün tutsağı olmuş, eğitimsiz, sorumluluk duygusundan, empatiden yoksun kalabalık bir yığın var maalesef.
Ve en fenası hunharca çoğalan bir güruh.
empati yoksunluğuyla falan alakası yok, kimse kimsenin kahrını çekmiyor artık. -ki zaten niye çeksin anasını satayım. evlilik sürsün istiyorsa insan olacak, anlayışlı olacak herkes. yürümüyorsa da boşanılır yani, evlilik ölene kadar sürecek diye bir şey yok. sevgilinden nasıl ayrılıyorsan eşinden de ayrılırsın, fazladan resmi birkaç formalite gerekir sadece.

eskisi gibi değil artık, ben geçenlerde randıman alamıyorum diye 3. karıyı boşadım, dünyanın sonu değil yani. abartmayın.
Ahlaki çöküntü ile falan alakası olmayan durum.

Eskiden biriyle evlenildiğinde bunun ömürlük olması gerektiği anlayışı varmış. Bunun doğru olmadığı anlaşıldı ve insanlar birbirlerini sevmedikleri halde aynı evde birbirlerine işkence yapmayı bıraktı, Sevginin olmadığı yerde gereksiz çabanın faydası olmadığını gördü.

Hepsi bu.
Benim en büyük hobim. Herhangi bir sebebi yok.
(bkz: nafaka) tatlıdır. Evet.
Türk dizilerinin biraz payı olduğunu düşünüyorum.
evlenmeyi evcilik oynamak sanmak. tv deki filmlerdeki ütopik evlilikleri görüp gerçekte böyle olmadığı.

tembellik şimdi kızlara dikkat ediyorum ev işi yapmak istememeleri erkeklerde çalışmak sorumluluk almak istemiyor.

internet adam evli kadın evli sosyal mecrada cirit atıyorlar. sonra ordan bir etkileşim alıp devam ediyorlar. eldeki kötünün kıymetini bilmeyip dışardakini iyi görmek ama sonu hüsrandır.

toplumsal ahlaki çöküş. mesela bir ortamda evli biri varsa ona yanlış gözle bakılmaz. mesela kadın evli kocası ile tartışmış üzgün atmaca tipliler aaa ayşe ne oldu ya da aa ahmet ne oldu. aa sen gibi iyi bir kişiye böyle davranılırmı diye yürüyenler boşluktan faydalananlar.

aile arkadaş komşu kim varsa evlilere salça olmaları burunlarını sokmaları.

mutluluğu maddiyatta aramaları evlenirken sanatçı ünlüler gibi evlenmeye çalışmaları yok dış çekimmiş yok organizasyonmuş eşyalar en lüks sonra borçlar mokoko.

eş seçerken para, tip, mevki , dış görünüşe bakıp karakteri görmezden gelinmesi.

ama asıl sorumlu devlet aile sosyal politikalar mı hangi kurumsa evlilik kurumunu korumuyor. mesela tv de aldatma mübah gibi gösteriliyor ahlaksızlık övülüyor. konuyla alakası yok mesela mafya filmleri türedi herkes psikopat ayağına yatıyor herkes sanal mafya.
Sosyal medya. Çok net.

Ortalama güzelliğe sahip ya da ortalama yakışıklı insanların fotoğraflarına bakıyorum, onlara benzemiyor. Gözler çekikleşiyor, dudaklar istediğin kadar dolgun, yüzü incelt, beli incelt, boyu daha uzun yap, kas yap. Herkes bir fotoğrafın peşinden gidiyor artık. Normalde o hale gelebilmesi için 32 kez bıçak altına yatması gereken tiplerin güzelliğine düşüyor ve bir noktadan sonra konuşa konuşa o insana alışıyoruz.

Benim bi fotoğraf var. Bana hiç benzemiyor. Güney koreli şey yıldızlarına benziyorum. Bi program vardı, orada bir şeye tıkladım, kendimi güney koreli buldum. Çok acayip. Aşırı sevdim ha, yalan yok. Evli olsam, o fotoğrafı koysam bir sosyal medya hesabına, çok net bir gece içinde 998 adam düşer, mesaj gönderir, tanışmak ister. O kadının aslında ben olmamam önemli mi? Değil. Evde adam benim hatice teyze hallerimi görüyor, sosyal medya üzerinde ise model gibi bir şeyim. Eşim ne kadar değerimi bilmiyorsa o fotoğrafa dusen erkekler o kadar değerimi bilecek. Hiç olmazsa istediğini alana kadar. Bu kadar kolay artık her şey gençler. Bir fotoğraf ile istediğin herkesle tanışabilirsin. Hatta doğru programları bulabilirsen, abazan az ünlü erkekler bile seni evden gelir alır.

Bi de şu var. Herkes skor pesinde. Benim 3 kuruş parası yokken evlendiğim erkek yıllar içinde mesleğinde gelişiyor, daha iyi para kazanmaya başlıyor. Akşam bana bakıyor hatice teyze, sosyal medya gezintisine bir çıkıyor her yer melis. Melisler ne kadar fazla doktor, ne kadar fazla avukat, yönetici ya da futbolcu ile beraber olursa o kadar kendisini değerli görüyor. Erkekler yine ne kadar fazla kadınla konuşursa o kadar erkek olduğunu hissediyor. Kaçınılmaz son, aldatma.

insan ilişkilerinde her şey olur. Evli olmayı bırak flört etmek bile zor aslında. kavgalar, nefret, iflas, depresyon, çok uygunsuz sözler, uyumsuzluk falan bunlar iki insanın arasında yaşanır. Seks, tutku, uzun saatler süren kahkahalar, uyum, sevgi, bağlılık yine yaşanır, normal. Bizler artık cinselliğe o kadar kolay ulaşır olduk ki sonucunda insan ilişkilerinde her şeyi kusursuz olsun ister olduK. Küçücük bir sitemi, tartışmayı çekemez hale geldik. Çünkü arka tarafta hazır bir sürü insan var. Sevgi ve insana dair her şey anlamını yitirdi.

Boşanmaların artma sebebi de net olarak budur.
lack of iman ve islamdır.

başka da sebep aramak abesle iştigaldir.
bi yere takili kalmak, ergen yada fazla ebeveyn olmak. yetiskin olamamak.

gecmisten getirdigi sorunlarla yasamaya devam etmek.

şimdi ve buradaya gelememek, regrese olmak.
efenim evlilik fedakarliktir. fedakarlik tek tarafli olursa bu evlilikten cikar.

bosanmalarin artmasinda tek bir sebep yoktur. bircok sebep vardir.
türk aile kültürü özünde agir bir kültürdür. günümüz türkiye´sinde bile bu agir aile kültürü yasatilmaya calisilmaktadir.

cogu evliliklerde en büyük catlak dügün esnasinda olusur ve bu catlak gittikce büyür.
- bitmek bilmeyen istek ve arzular.
- buna bagli olan ekonomik sebepler.
- ekonomik sebeplerden dolayi karsilikli kalp kirmalar.

dügünden sonra da karsilikli olarak kisiler kirginliklarini sürdürürler.

evliliklerin bitmesindeki bir diger sebep de ailelerin sürekli cifte müdahale de bulunmasi.
- damat annesinin sürekli gelin ile olan tartismalari.
- gelin annesinin sürekli geline akil vermesi.

birakin efenim ciftleri, kendi evliliklerini yasasinlar. aslinda burada cehalet ön planda.

diger bir konu ise; evlilik sonrasi üstlenilen roller.
- kadin ev hanimi olup, cocuk yetistirmekle ilgilenmeye calisir.
- erkek calisip, evin ekonomisini döndürmek icin caba gösterir.

fakat; günümüzde artik bu böyle degildir. kadin da erkek de calismaktalar ve ayni sekilde ev isleriyle ve cocugun yetistirilmesiyle ilgilenerek görev paylasimi yerine görevleri birlikte gerceklestirmeye gitmemekteler.
genelde erkek hala ev isinin kadin tarafindan yapilacagini düsünmekte.

bazen de kadinlarin ekonomik bagimsizligini secmek yerine ev hanimligini secerek, günümüz sartlarinda erkegin sirtina binmeye calismasi da bu sorunlardan bir tanesidir.

diger bir konu da gelisen teknoloji, medya ve sosyal medya buna etkendir.
insanlar icin artik bulunduklari yerin ve o yerin kültürünün pek anlami kalmamistir. sosyal medya üzerinden özenilen bir hayat yasanmaya calisilmaktadir. sadece dizileri veya televizyonlarda sunulan programlara bakarak; halk, kendisine örnek alabilecegi bir yasami yalanlar üzerine kurabilmekte. bunu da genellikle krediler ve borclanmalar üzerine gercklestirmekte. bu da ekonomik olarak bagimsizligi kalmayan aileler üretmekte. buna bagli olarak kendi yaptiklari hatalardan dolayi boynu bükük kalmaktalar. yine bu hatalar zincirini gerceklestirmis olan ailelerin yetistirecegi cocuklari da düsünürseniz gelecegin nasil olacagi hakkinda da fikir sahibi olabiliriz.

yani; eski aile kültürünü günümüzde yasamak, ekonomik ve sosyal olarak pek mümkün degildir.
yalanlar ve borclar üzerine kurulu hayatlarda aile olusturulamaz.
Kadınlar erkek gibi , erkekler kadin gibi davranmaya başlamışlardır. Ikisi de çalısir, ikisi de para getirir, diklenmeler , anlayışsızlık. En o önemlisi tahammülsüzlük. Karşındakini değiştirmeye kalkışmak. Halbuki onu sen böyle sevmiştin. Ailelerin de etkisi çok . Bir rahat bırakın kendi hallerinde yaşasınlar. Olan çocuklara oluyor. O yüzden iki kere düşünün. Bu gün evlenirim olmadi yarın bırakırım olmaz.
Adamın evdeki kadına sevgi saygı gösterdiği yoksa, kadın da o ilgiyi sosyal medyada fazlasıyla bulabiliyorsa (ki her neye benziyorsa benzesin bulamaması imkansız) geçmiş olsun.
ne yapıyorum ne istiyorum diye sorgulamadan hayatın leveli gibi görülüp bir an önce tamamlanmaya çalışılması.herkes patır patır evlenmeye başladı hayretle izliyorum.
hem erkek hemde kadın ayrım yapmıyorum evleniyorlar ama bir taraf kesinlikle sadık kalmıyor evine, eşine, çocuğuna ordan burdan karı kızla konuşuyorlar aldatma çok oluyor evliyken çünkü ne güzel yuvamı kurdum demek yok illa haram işleyecekler.
teknoloji, sosyal medya, ulaşımın kolaylaşması, globalleşen dünya, gelenek göreneklerin bazı değerlerin bitme noktasına gelmesi veya azalması vesaire.

eskiden evlendiysen bir kere ölüme kadar gidecektin çünkü insanların çoğu köyünden dışarı bile çıkmıyordu çevresinden başka insan görmüyorlardı, iletişime geçmiyorlardı e malum o zamanın değer yargıları falan zaten tartışılmaz şimdi her şey çok daha kolay kişiler birbirlerini aldatmıyorsa bile çoğu birbirinden şüpheleniyor bazı sebeplerden ötürü eskisi gibi değil hiçbir şey. seni bugün bırakır ama gideceği kişi hazırdadır bile 1 hafta sonra bakarsın ulan bu bunu ne ara buldu amk dersin oysa o onu çoktan bulmuştur zaten.
üç büyük sebep olduğunu düşünüyorum.
ilki Saygısızlık.
Sen birlikte olduğun herhangi birine, o kişinin hayatına, özel alanına, ailesine saygı duymazsan ilişkin biter. Bu durumu evlilik ya da arkadaşlık hatta aile bağı dahi değiştiremez.
ikincisi şiddet.
Kişiler birlikte oldukları kişiye fiziksel ve ya duygusal bir zorlamada bulunuyorsa bunu zaten sineye çekmemeli.
Diğeri de sadakatsizlik. Bir insan "Ay artık eskisi gibi değil, ay kaşını gözünü boyamıyor, ay parası bitti" diye ya da sadece sıkıldığı için soluğu başkasının koynunda alıyorsa, zaten o evliliğin devamı beklenemez.

Eskiler bunların hepsine çaresiz kaldıkları için katlanıyorlardı. Eskiden birliğimiz vardı ahlakımız vardı bilmem ne değil yani.
Huzursuz olunan her yerden çıkıp gidilmeli. Zorlamanın âlemi yok.
Paradır. Günümüzde Evliliklerin çoğu para maddi sebeplerden bitiyor.
Daha geçenlerde bizim apartmanda kavga vardı. Bardak, tabak kırılma sesleri gelmişti. Ardından kadın şöyle bağırmıştı:
Ne oldu? Paran bitti demiiiii?

Yeni evli bir çiftti bunlar. Ufak Çocukları vardı. Arabayla mutlu şekilde gezerken kaç defa görmüştük. Sonra arabayı satmışlar. Borçları varmış galiba. Böyle işte.
"Para zamanımızın tanrısı ve rothschild onun peygamberidir."
(bkz: heinrich heine)
internet ve lgbt'dir...
insanların sadakatlerinin azalması. dizilerin, filmlerin ve medyanın aldatmayı özel bir eylem gibi göstermesi. bazen de paranın üstüne konmak filan işte. aklınıza ne gelirse.
Devlet 2010 yılında ne kanun çıkarttıysa, 2011’den itibaren tüm istatistikler bunu suçluyor..

Evlenmeler azalıyor, boşanmalar artıyor, kadın cinayetleri bu tarihten sonra birden ok gibi fırladı, masum erkekleri kendini savunamaz hale getiren “ek” tedbirler ise her şeyi daha kötü hale getirdi,, biriken davalar mahkemeleri zorluyor, küçücük çocuklar zimmetle kavga dövüş alınıyor, sosyal platformlarda boşanmış erkek ve kadınlar cirit atıyorsa; bunun elbette bir dayanağı vardır, sorumluluk yalnızca bireye ve ekonomik şartlara yüklenemez.

Ama ben burada bir erkek olarak tecrübelerimi aktarmaya başlarsam kimse evlenmez..
insanların gözünün açılması sonucu oluşan tatminsizlik..her şey zirvede isteniyor ve doğal olarak olmuyor.
hayaller ve hayatların birbirinden uzak olması..
vurduruyordur.
Ölene kadar kimse kimsenin ağız kokusunu, negatifliklerini, tafrasını tribini çekecek diye bir dünya kanunu yok arkadaş. 2 kadın boşadım, bir daha olsa bir daha yaparım. Evli yaşıtlarım sinir stresten saçları dökmüş, göbekleri salmış, götleri pörsümüşken benim kafa rahat vücut taş kariyer aldı yürüyor. Evliliğe karşı değilim 3'üncü evliliği mutlaka yapıcam ama bu sefer en doğru en arkadaşım olan kadınla olacak.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar