bugün

beklenmedik ve hazırlıksız yakalanan bir gelişme sonrasında şaşırdığını belli etmemek ya da soğukkanlılığını korumak.
bir şey yokmuş gibi davranmak.

misal, osurup sağa sola bakınmak.
anlaşılmaması için büyük bi çaba gerektirecek durumdur.
en çok düştükten sonra yapılan şeydir.
düşen insan ilk olarak bir gören var mı? diye etrafına bakınır, sonra yerden kalkar.
canı yansa bile, dişini sıkar, sorana yok yok bir şey olmadı, der.
elinizi uzattiginiz anda karsinizdakinin ayni refleksde bulunmadigini fark ettiginizde saçlarinizi düzeltir gibi yapmak... dikkatli gözler bunu fark eder... siz de fark edildiginizi.. ne yaptim ben diye içsel bir kirmizilik takip eder bunu....
içinde bulunduğu durumu çaktırmamaya çalışmak.
bozuntu birine vermemek.
(bkz: çaktırmaaaa)
lokantada şefim deyip elinizi kaldırdığınızda garsonun duymadığını fark edip başınızı kaşımaktır.
Vermediği bir o kalmış kızlar için sorundur.
genelde yere düşüldükten sonra etrafa şöylece bir bakılıp aniden kalkarak hiçbir şey olmamışcasına devam edilerek yapılmaya çalışılan durum.
ani gelişen olaylar karşısında robot gibi tepki vermemeye çalışmaktır.
Gaz çıkartma anında, oturduğu sandalyeyi sağ sola oynatmak, maksat sesin sorumlusunu çevreye gösterme çabası.
https://www.facebook.com/...o.php?v=10152898095242744
farklı şeylere açık olmalıyız bunu meyve suyu, kola ve fanta üçlüsünü karıştırdığımız zamanlar anlamıştım.
fotoğraf çekiliyorduk gözlüğümü çıkartıp çekildim sandım. fotoğraf çekildikten sonra etrafa bakındım gözlüğüm nerede diye sevgilime sordum. fark ettim ki gözümde çaktırma dedim güldüm ama babası bizi duydu ve gülmeye başladı ...
geçen bir eğitimdeyim.

arada çay alacam kendime. cafe break önünde hem kağıt bardağa termostan sıcak su dolduruyorum hem de yanımdaki bayana laf yetiştiriyorum. sıcak suyun içine çayı salıyor sonra plastik kaşık yardımıyla içindeki poşeti bardaktan alıyorum. bu sırada sohbet devam ediyor. sıra şekere geliyor...poşeti açıp çayın içine döküyor ve kendinden emin bir şekilde karıştırıyorum. tam bu sırada sohbet ettiğim bayan şöyle diyor;

- pardon ama çaya coffee mate eklediniz. bunu bilerek mi yaptınız?

şaşırıyorum tabii. meğerse şeker yerine kahve kreması koymuşum çaya. tabii hiç bozuntuya vermiyorum. o'a bunu bilerek ve istiyerek yaptığımı çok güzel bir fizyon olduğunu bir gün mutlaka denemesi gerektiğini söylüyorum.
görsel