bugün

yaya yollarının hemen yanında bulunan, zemininde parlak bir boyayla "bisiklet yolu" yazan, bisiklet kullanıcıları için hazırlanan yol.
bisiklet kullananlara ait olan fakat insanların işgal ettiği ve o yolun kendilerine ait olduğu sahil kısmında belediyenin yaptırdığı yoldur kendileri.
bugun bunu neden mi yazdım. bisiklet yoluna aniden çıkan bir tiki boy a bodoslama daldım ve bana bu çarpma bisikletimde 100 ytl masraf olarak bütçeme delik açmtı...
bisiklet yolunu işgal etmeyelim lütfen özen gösterelim
yolunu gözlediğimiz yol. ankara da vucud buluyormuş velakin.
her yerde olsun dediğimiz yol, memleketimde şehiriçlerinde araba yollarından daha fazla olsa daha hareketli ve renkli bir toplum oluruz. Hayata dair uktem olsun
(bkz: bisiklet yolunda piknik açarım)
türkiye'de olmasını istediğim ama sadece hayalden ibaret olan yol. türk halkı için en azından.
bisiklet kültürümüz yok ki bisiklet yolumuz olsun. süsten ibaret, sadece üzerinde bisiklet yolu yazan yaya yolu ve araç park yeri olarak hizmet veren yol.
türkiyede olsaydı daha güzel olurdu.
(bkz: belçika)
(bkz: hollanda)
(bkz: fransa)

en kralları bu 3lü de var
(bkz: hani nerede)
hayaldi gerçek olamadı.
bisikleti sürecek derman kalmadığında anca.
bisiklet kullanıcılarından çok yayalar kullanıyor diye düşündüğüm yollardır.
genel itibariyle yayaların kullandığı kaldırımlara yapılan yoldur. araçların kullandığı bölüme neden yapılmadığı anlaşılamamakta. insanların bisiklet altında ezilmeyeceği mi düşünüyorlar.
bazı bölgelerde yaya yolunun ortasına konulduklarını görüyoruz. hem bisiklet sürücüsünün hem de yayanın yaralanmasına sebep olabilecek şekilde planlamasını nasıl başarıyorlar acaba.
türkiye'de yerel yönetimlerin gözardı ettiği yoldur. yolunuz yol değil belediye başkanları !
Belediyelerin yavaş yavaş seçim projeleri arasına aldığı yoldur. Bu bile bir ilerleme kaydetmiştir.
her yerde olmasını istediğim yoldur. özellikle büyük şehirler de sayısının daha çok olmasını istiyorum ki bu araç sayısı azalsın.
istanbul da sahil şeridinde ve kadıköy de bir kaç cadde de gördüğüm yoldur.

Geçtiğimiz hafta sonu Edirne ye gittim. 20 metre yola 5 farklı kaldırım taşı döşendiğini gördüm. Yolun kenarında dubalar ile çevrili mavi bisiklet şeridini gördüm.
Çorlu'da olmayan yoldur.
ilki 1899'da hollanda'da yapılmıştır. yalnızca bisikletlere yarılmış bu özel yolun uzunluğu 1,4 kilometreydi.
en iyi bisiklet yolları hollanda´dır, ama almanya hollanda´nın bilmemkaç katı büyük olmakla birlikte istersen freiburg´tan berlin´e 3 günde falan bisikletle gidersin !! bütün almanya bisiklet yollarıyla bezenmiştir.

şehirlerarası bisiklet turizmi bir yana, bisiklet alman şehirlerinde ana ulaşım araçlarından biridir. her metro istasyonunun bisiklet park yeri vardır, her tren garının bisiklet park yeri vardır. çoğu alman´ın iki bisikleti vardır- eğer uzak bir yerde çalışıyorsa, evinden en yakın istasyona giderken kullandığı bisikleti istasyona´bağlar, trenden indiğinde istasyondan işyerine kadar gittiği bisikleti de trenden indiği istasyona bağlar.

almanya´da bisiklet ucuzdur, çalsan para etmez, bisikletleri o yüzden kimse çalmaz.

bunun yanısıra çok ucuza bisiklet kiralarsın, çok pratik bi sistem kurmuşlar frankfurt´ta- geçen gittiğimde keşfettim- tren garının dışında kiralık bisikletlerin bulunduğu garaja gidiyosun- millet bisiklete saldırdığı için az bisiklet kalıyo- ama orada bisiklet varsa, elektronik bi kilidi var, bisikletin üzerinde bi numara var, o numarayı arayıp kodu girdiğin zaman o bisikletin eletronik kilidi açılıyo !!...işini gördüğün zaman, bi sürü yerlerde o bisikletleri park yeri yapmışlar, bisikleti oraya bırakıp gene yoluna devam ediyosun !!...

o numarayı aramak bedava !!...bisikletin günlük ücreti 2 euro mu 3 euro mu ne !!...cep telefonu faturana ekliyolar.

"bisiklet pasaportu" diye bi olay varmış, onu da yeni duydum,bütün almanya´da bisiklet turizmi yapanlara yüzde 70 indirim yapıyolarmış, bi internet sayfası var, o sayfada bu otellerin - 5 yıldızlı diil tabii- listesi var, geçen bi birahaneye bi çift geldi, adamlar taa berlin´den beri yoldalarmış, 4 günde inmişler güney almanya´ya, onlar da vardı bu pasaporttan, otel odası 50 euro´ysa sen 13 euro falan veriyosun. daglık bölgelerde bu oteller daha çok, düz yerlerde daha seyrek, ama bütün almanya´da mevcut...hem devlet para kazanıyo, hem sen bedavaya gezmiş oluyosun...berlin´den bizim buraya otel parası 65 euro harcamışlar, e o kadar parayı arabayla buraya versen gene vereceksin...üstelik mis gibi yerlerden geçiyosun, bisürü insanla tanışıyosun, çok ucuza tatil yapmış oluyosun...

büyük nehirlerin hepsinin yanında bisiklet yolları vardır, bir de almanlar ana trenyolu hatlarının yanına bisiklet yolu yaparlar, trenyolu bisiklet yolları harikadır, çok fazla tepe olayı çünkü, sadece trenyolu tünele girince oralarda biraz zorlanıyosun, ama gene de çok da zor diil...

almanya´da şehiriçi ulaşımının yarısı bisikletle sağlanır, ben freiburg´ta öğrenciyken hep bisiklete binerdim, şimdi de- burada mesafeler biraz uzak ama, gene de gideceğim yerler 10-15 km civarındaysa hala daha bisiklete binerim, mesela burayla etraftaki yerleşim merkezleri arasında 5 6 7 tane değişik bisiklet güzergahları var, birisi 50´lerden kalma en sonuncusunu 2018´de tamamladılar.

kadınlar burada alışverişe bisikletle giderler. çocuklar okula bisikletle giderler...türkiye´deki "okul taşıtı" mevhumu almanya´da yok mesela...babası oğlanla bi kere okula bisikletle gidiyo, "öğrendin mi?" diye soruyo, çocuk ondan sonra okula bisikletle gidiyo...

almanya´da yanlış yere arabanı park edersen 20 30 euro ceza yersin, ama arabayı bisiklet yoluna parkedersen arabayı çekerler, ve 350 euro çekme parası alırlar. öyle bi hasasstır alman kamuoyu o konuda.

yani bisiklet yolu özellikle şehir içinde olmazsa olmaz bir konudur. umarım türkiye´de bu konunun önemini günün birinde kavrar.
En gerizekalının bile anlayabileceği şekilde görünen bisiklet yolunda yürüyen topluma hiç bir medeniyet öğretemezsin.

Köpeklerin bile kırmızı ışıkta durmayı öğrendiği zamanda, bazı insanların kaldırımda bile yürümeyi bilmemesi, o toplum hakkında bizlere bilgi verir.

https://www.instagram.com..._P/?igsh=djZ6dGl1MG43ZnJu