bugün

En mölümcül milah malemdir moruq.
türkiye gibi ülkeler için feci tehlikeli. fakat yaşadığın bölge ve yaptığın meslektir belirleyici olan.
Bireysel silahlanmaların amacı ülke popülasyonunu azaltmak ve kimseye ihtiyaç duymadan ölüm sayılarını çoğaltmaktır. Ülkeler her zaman artan nüfusun altında ezilirken böyle çözümlere başvurmayı ya düşünmüş ya da uygulamışlardır.

Bana sorarsanız gereksiz ama ben kim köpek? siyasetçi abiler içten içe bunların olmasını istiyor zaten. Bireysel silahlanmanın ülkeye katkısı para ve ölüm. Hem parasını alıp hem de sayısını azaltıyorsun var mı daha ötesi?
Dertsiz tasasız devlet oh ne alâ!
yaşadığın bölge yaptığın işe göre değişir.
Bu gidişle hukuk falan kalmayacak suçlar çoğalıyor ve cezasız kalıyor bu yüzden gerekli tabii.
Ülke yönetiminin halk üzerinde inandırıcılığı ve garantisi yok. Norveç gibi kaygısız değiliz, kaygıları olan bir ülkeyiz. Yarın belli değil.
Ürkek insan, ürkek bir hayvan büyük tehlikedir. Aman diyerek insanımızın kaygılarından, Merkel köpeğinin göćmen eğlettirmesinden kurtulmalarını ümid ederim. Amin.
Malum ki ülkemiz insanları gazla çalıştığı için bireysel silahlanma gerekli hale geldiğinde vatandaşlarımız dağa çıkıp terörist öldürmeye kalkar.
amerika’nın belli eyaletlerinde silah serbest olduğundan ne kadar başı boş insanın silahlandığı ve katliamların arttığı görülmektedir. o yüzden belli meslekler ve zorunluluklar dışında silah taşımanın bir yararı yoktur.
toplu olarak nükleer silah bulunduranların dünyasında ironik kalan bir soru. muhtemel bir katil herhangi birisini evindeki mutfak bıçağı ile de öldürebilir; asıl mesele, bireysel yani ferdi anlamda sağlıklı fiziken ve ruhen sağlıklı fertler yetiştirebiliyor musunuz; bu fertlerden müteşekkil bir toplumunuz, o toplumu düzende tutacak iş, sosyal imkanlarınız, kanunlarınız, eğitim sisteminiz var mı?
eğer bu yoksa zaten sıradan bir günde manyağın birisi herhangi bir metrobüs yolculuğunda bir kırtasiyeden çok cüz’i bir mikar para ödeyerek bireysel olarak satın aldığı bir kalemi gözümüze sokabilir?
elbette eline silah alan kafasına göre ateş etmesin, manyaklığın lüzumu yok; fakat bu tiplerin eline silah vermemek tek başına çözüm değil, aynı manyak otomobille katliam da yapıyor; meselenin derin tarafı silahın kendisi değil, “insan” faktörü, toplum, eğitim, hukuk, aile eğitimi vesaire...
Türk milleti tez canlı olduğu için cok da önerilmeyen bir sorudur. Çünkü cabuk sinirlenen bir toplumuz herkes silahına saldırirsa işler karışabilir.
gerekli mi bilmem ama olmamalı. silah olmadan da güvende hissedebilmeliyim. maalesef böyle bir şey günümüz şartlarında pek mümkün değil.
öte yandan silah taşımak daha çok tehlikeye de yol açıyor. herkes sıkıntıda herkesin psikolojik problemleri var. adam belinden silahını çekse vursa birini ya da çalsa silahı cinayet işlese uğraş dur.
Bireysel silahlanma ihtiyacı ve linç kültürü, adaletin olmadığı toplumlarda ortaya çıkan bir olgu.

Bu soruyu cevaplamadan önce “can ve mal güvenliğim konusunda ülkemin adaletini güveniyor muyum?” Sorusunu sormanız gerek. Cevap hayırsa, insanoğlu kendi adaletini sağlamaya yönelik adımlar atma isteği duyacaktır.

Ama unutulmaması gereken bir şey; ayarını bozduğun kantar, gün gelir seni tartar. Yani bireysel silahlanarak adaletsizliğe katkı yapacaksın onun kurbanı olman da yakın demektir.

Bu yüzden ben karşıyım.
Cevap verilmeden önce ülkenin durumu ve kültürü göz önüne alınmalıdır. Türkiye' de eğer bireysel silahlanmanın önü açılacaksa önce genel eğitim düzeyinin artması, sonra silah hakkında bilinçlenme gerekir. Türk insanının dizlerin de etkisiyle her durumda silah çekme hevesi yüzünden 3-4 yumruk 1-2 moraran yer ile bitecek kavga cinayete kadar gidebilir.
bireysel silahlanma buraya gelirse amerikadan beter olur olaylar. trafik kazalarında giden canlardan çok, trafikte tartışıp öldürülen insan sayısı daha fazla olur. zaten memlekette herkes gergin aq.
bu kadar psikopat malın yaşadığı bir ülkede silaha erişimi kolaylaştırmak bir tek onların daha fazla can yakmasına sebep olur.

bunu desteklemeyi bırak gündeme getirip tartışmak bile tehlikeli.
Bu ulkede millet zaten birbirini oldurmeye yer ariyor. Bir de bireysel silahlanma tesvik edilirse cinayet, kadin cinayeti oranlari uc dort Katina cikar.
amerikada var var da... onlarda 150-200 yıldır anayasaları icabı var. yarın bir gün yönetim de yoldan çıkarsa halk kendini savunabilsin diye düşünülmüş.

o yüzden orada silah sahibi olmanın getirdiği bir gelenek var, yani insanlar alışık ve nerede nasıl kullanırsa ceza yer veya yemez çok iyi bilir.

evde silah bulunduğu tabelasını koymadan eve giren bıçaklı hırsızı bile yasal silahınla vurduğunda bile suçu var...

burada boku çıkar. insanın eli kolay gidiyor beline bir silahın varsa.
silahlanmak ülkemizde serbesttir. piyasadaki ürünlerden istediğinizi alır ve kullanırsınız, kimse bir şey demez, diyemez.

sadece şu var; üstünüzde gezdiremezsiniz. bunun için taşıma ruhsatı gerekir.

yani isteyen herkes zaten silaha ulaşabiliyor burada önemli olan şey adalet var mı? birisi kasten cinayet işlediğinde kendisi de peşinden gönderilecek mi?

bu yoksa zaten muz cumhuriyetisindir.

velhasıl kelam isteyen silah buluyor, isteyen adam öldürüyor, işkence yapıyor falan, mevzu adalettir, devletin silahı varsa milletin de olmalı çünkü suçlular silahlı ve ülkede 250 kişiye bir polis düşüyor.
Türkiye de evet, kanada avrupa avustralya gibi yerlerde hayır.
Sizlerin anlamakta güçlük çektiği şey şu şu anda ülkede illegal bir şekilde silahlanma var zaten ve bu silahla suç işlendiğinde suçluların bulunması çok zor oluyor. Ama legal yoldan olursa gerekli delilleri toplama şansınız fazla oluyor. Ruhsatsız silah kullanan kişiler sizin canınıza kastettiği zaman ona karşı elinizde bir koz olmalı ama elinde silaha güvenip onu ilk fırsatta kullanmaya çalışmamaları için de cezaların caydırıcılığı artmalı.
Neden gerekli olsun ki? Tamam belki kötü bir devirdeyiz ama bu herkesin silahlanmasını gerektirmez. Ayrıca eğer herkes silahlanırsa ülkemizdeki suç ve cinayet oranı ciddi bir artışa geçer. Bundan dolayı bireysel silahlanmanın gerekli olmadığını düşünüyorum.
Yani ben bazı insanların oy bile verebilecek yeterliliğe sahip olmadığını düşünüyorum. böyle bir yeterliliğe bile sahip olmadığını düşündüğüm toplumun kesinlikle bireysel silahlanması taraftarı olmayacağımıda söyleyebilirim.
bireysel silahlanmadan öte bilinçli silahlanma gerekli.
Zaten kanun dışı silahlanma var.
ülkemizde en gerekli olan uygulamalardan, karşınıza silahlı sizi öldürücek biri çıkacak ve siz eliniz bomboş hiçbir şekilde kendinizi savunamayacaksınız o anda ölüceksiniz,bazı şeyleri ďüşünün.
bu konuda çok kararsızım. hak hukuk yok memlekette ve etraf deli kaynıyor.
öbür taraftan da her taraf afgan suriyeli paki dolu, kimin ne bok olduğu belli değil.