bugün

inşallah bir hata yapıp yeniden açılmaz private sözlük gibi. kapanması oldukça doğru bir karardı. zirvede bırakmak gerekir bazan*.*
nasıl burnumda türüyor anlatamam... Anılar canlansın ruhu şaad olsun.
dört dolu dolu yıl ve binlerce paylaşım demekti benim için. arada sırada eski günleri özleyip açıp okuyorduk. anladığım kadarıyla çoluk çocuğun maskarası oldu ve kepenkleri indirdi.

güzel, kaliteli ve samimiydi.
ilk göz ağrısı sözlük. bir dönem eğlenceli, tartışmayı bilen, karşıt görüşü tartışırken diğer yandan mesajla gönül alan yazarlara sahip sabahlama sebebi bir yerdi fakat olmayınca olmuyor...
kapanmasıyla en güzelini yapmıştır. tarihin tozlu sayfalarına gömülmüş demek isterdim ama tarihe geçmesi bile hata.
artık kapanmış olan mekandır işler kesattı sanırım son zamanlarda.
totoş yöneticiler ve site sahibi ortalığın içine edince son 2 yılını terkedilmiş kasaba olarak yaşayan ve geçtiğimiz ay hayatına gözlerini yuman sözlüktür.
başımız sağolsun ne diyelim...
*
eski zamanların çok sağlam ve kaliteli sözlüğüydü.
ancak artık bu dondan fırlama sys sayesinde iyice boku çıkmış cıvımış neymiş efendim artık sözlük birebir sözlük değilmiş, http://www.mustahak.com bir bu eksikti yapmadığın tam oldu şimdi.
eskiden gerçekten iyi sayılabilecek sözlük.*
şifrenizi değiştiremediğiniz sözlük.
logosunun, ekşi sözlük çakması olan sözlük.
iletişilemeyen sözlük.

benim bu sözlüğün yönetici/yöneticileri ile görüşmem gerekli. bilen, duyan varsa, yardımcı olursa sevinirim.
(bkz: pardon birebir sözlüğe neren gidiliyor)
24 nisan 2011: 2 entry
2 nisan 2011'i 3 entry ile kapatıp kendi rekorlarını kırdılar. tebrikler*.
dün itibariyle mükemmel bir rekora imza attılar. cumartesi gününü sadece 6 entry ile kapattılar. ilk entrynin saati de 14:55. tebrikler ulu birebir sözlük yönetimi. kendi kendinizi bitirdiniz. ekşide hızlanan çaylak onaylama süreciyle iyice bitti. belki yöneticileri bile ekşide yazar oldular.
online yazar sayısı iyice düşmüş, girilen entry sayısı günlük 100 bile olamayan sözlüğümsü. sözlükten sözlüğümsü hale gelmesinde, yenilenme süreci deyip hiçbir şey yapmayan yeni yönetimin, coder'in kardeşinin, sözlüğün başına oturtulmasının, yönetici olamayıp kuduran, yönetime geçince bırakın birşey yapmayı online olmaktan bile aciz kalan kişilerin, birebir sözlüğümsünün bu günlere gelişinde katkısı yoktur*.

açıldığı 2004 senesinde girilen entry sayısını yakalamak için, 26 günde 9500 den fazla entry girmeleri gerekir. tabii ki bu imkansız. imkansız söz konusu değil. özür dilerim. entry kopyalama organizasyonuyla geçebilirler. başka bildikleri birşey yok zaten.
entry sayısının düşüklüğünü, düzenledikleri "entry patlama organizasyonlarıyla" aşmaya çalışırlar. yaptıkları entry patlatmaktan çok kopyala yapıştırma yapmaktır.
reform yapaceğiz adı altında tüm yöneticilerini şutlayan sözlüğümsü. 2010 bitmek üzere bunlar hala başlıklarda türkçe karakter kullanımına geçemediler. geçseler de birşey değişmez zaten. çünkü mevcut yazarları küstürüp onları geri kazanmaya çalışmayan bir yönetici kadrosu var. kendilerini ekşiyle ya da uludağ ile bir görüyorlar heralde.
bir zamanlar yazdığım sözlük. 4 yıllık birliktelikten sonra tüm dostlarımı silmeye başlamaları ve kemalizm çizgisinde modların diğerlerine zulüm olarak ellerindeki yetkiyi kullanmaları sonucu boşandık. ayrılırken bana, yapamazsın, döner gelirsin diyorlardı. çok garibime gitmişti. benden nefret ettiklerini düşünürdüm. meğer hem nefret edip, hem beğenirlermiş.

yazarlar sayıca az olduğundan msn toplantıları bol yapılır. eskiden sağcı kesmiden de yazarlar çoktu ve kalabalık msn toplantıları yapardı. fakat zamanla kimse kalmadı.

kalitelidir ama yandaştır. etliye sütlüye bulaşmazsanız kalitelerini korurlar.
kaliteli bir sözlük olsa da entry sayısının düşüklüğü ciddi bir sorun olmaktadır.
yaman bir radyoya sahip olan sözlük. kaliteli yayınlar yapılıyor, üç-beş kişiyle de olsa.

şu anda harika bir blues yayını var misal.

http://birebirblog.googlepages.com/
tasarımıyla diğer sözlüklerden farklı olduğunu belli eden sözlük, lakin ne kadar tasarımı güzelde olsa içi boş bir sözlüktür kendisi.
kendisi için içkarartıcı gibi tanımların yapıldığı sözlük. Tabi Fazla am göt meme muhabbeti olamyınca boş zihniyetin içini karartıyor. yaklaşık 1 yıldır yazıyorum bu birebir'de. Seviyenin hiç bir zaman bozulmadığı ve zaten bu gibi teşebbüste bulunan yazarların pek barındırılmadığı hoş mu hoş sözlük. Ben bir bilgi almak bir konuyu sorgulamak istiyorsam birebir'e danışırım. Canım sıkılıyorsa taşşak arıyorsam uludağsözlüğe takılırım. Benim için farkı bu. Söleyeyim dedim.
kaliteli başlıkların ve entrylerin girildiği , açık saçık argo entrylerle ortamın basitleştirilmediği , yazarları arasında saygı ve arkadaşlığın olduğu bir sözlük.
2004 yılında kurulan, sözlük camiasının en eski sözlüklerindendir. tamamen sıfırdan kodlanmış, kendi çizgisini yaratmış, sözlük konseptine tamamen bağlı kalan, anket adabını farklı olarak yaşatan bir sözlük.
(bkz: başka sözlükten atılınca uludağ da ağlama ritüeli)