bugün

o ülkede yasayan insanlarin bilincli olmasidir.

bilincli toplum;
- egitimli olur (sadece okul egitimi degil, her türlü egitim).
- kendisine ve birlikte yasadigi insanlara saygili olur.
- oturup kalkmasini, ne konustugunu bilir.
- siddeti cözüm olarak görmez.
- aile bütünlügünün önemini bilir.
- ekonomiyi kalkindirir (üretmek icin cözüm arar, üretir, üretirken kaliteye özen gösterir).
- farkliliklari zenginlik olarak görür ve o zenginlikten ilham kazanir.
- cevre ve dogayi hem kendisi hem de gelecegi icin korur (doganin insanlara ihtiyaci yok, bizim dogaya ihtiyacimizin oldugunun bilincindedir).
- belirli bir durusu olur.

yani bir ülkenin gelismiligi sadece ekonomi ile ölcülemez. Ülkeyi ülke yapan toplumun kendisidir. Gelismis toplum, ülkenin gelismisliginin ölcüsüdür.
Halkın beklentisinin sağlık, barınma, beslenme, güvenlik gibi temel ihtiyaçlar değil daha entellektuel ihtiyaçlar olmasıdır. Bunun icin halkın temel ihtiyaçlarla bir sorunu kalmamıs olması gerekir.
tarafsız ve mutlak adalet.
kitap okuma oranının yüksekliği.

diğer tüm sorunların çözümü için bu iki unsur anahtar niteliğindedir.
Hukuk ve Adalettir. 1. Ve 2. Kuşak hakları geçtim 3. Kuşak insan haklarının bir ülkede var olması ve bunun en iyi şekilde uygulanması gelişmişlik seviyesinin belirtisidir. Çevre hakkı, hayvan hakkı gibi hakları var olan bir ülkede elbetteki insan haklarını konuşmak abes kaçacaktır.

Ayrıca bizim ülkemizde hukuk topallasa da yürüdüğü bir gerçektir.
kemalist insan sayısının oranın düşük olması.
Türkiye'de olan belirtilerin tam tersi olan durumdur. Resesyon , enflasyon oranı , istihdam eksikliği en aza indirgenmiştir. Asgari geçim tutarı rahat bir birikim aracıdır. Öğrenci bursları euro üstünden belirlenir ve wst yani world student's total 300 euro altında değildir.
El yıkama oranının ve sıklığının artması. Sadece yemek yedikten sonra el yıkanmaması (onu bile yapmayanlar var.) sadece el yıkanarak çoğu infeksiyon hastalığının önüne geçilebilir.
bireylerin birbirlerinin hayatına müdahale etmemeleri.
Seçim sonuçları iktidarın hoşuna gitmediği için devlet ajansı veri akımını durduruyorsa
Sonuçları açıklama süreci bulandırılıyorsa
Sadece iktidar partisinin itirazları ysk tarafından kabul ediliyorsa
Gelişmediğine dair fikir belirebilir.
Türkiyeye hiç bir yerinden benzememesi.
Türkiye de olan șeylerin Tam tersi varsa o ülke gelismistir.
Öğrencilerin mutlu olmasıdır.
işsiz kalacağım diye geceleri uyuyamayan insanlar yoktur.
tayyip bey’e sahip olmasıdır..

tayyip bey’e sahip olmayan her bir ülke gelişmemiştir, hala mızrakla avlanıp akşamları evlerine geyik budu fln getiriyordur bu yamyamlar..

biz de öyle mi hiç.. şarküteri dolu her yer..
Bedava bisey dağıtılırken izdiham yaşanmaması.
trafik kültürü ve yerlerdeki çöp miktarıdır.
Vatandaşlarının dişleri.
trafik cezalarını kazaları önlemek için değil de gelir kapısı olarak gören her ülke gelişmemiş bir ülkedir. halkı çöpten ekmek toplarken ''kuru ekmek yiyorsa aç değildir'' diyen her ülke gelişmemiş bir ülkedir. sosyal medyada sma hastası çocukları ölmesin diye devletten ücretsiz ilaç talep eden insanlara ağıza alınmayacak hakaretler eden her ülke gelişmemiş bir ülkedir. bunların tam tersini yapan ülkeler de gelişmiştir işte.
Sokakları, mimarisi, yeşile verdiği önem (ağaç), siyasetin çok konuşulmaması, magazinin çok konuşulmaması, ortadan kaldırılmış yoksulluk, mutlu insanlar, intihar oranı düşüklüğü, şiddet haberlerinin olmaması, eğitim sisteminin gerçek bir eğitim verebilmesi.
-Eğitim düzeyinin yüksek olması.

-sağlık, güvenlik, beslenme, barınma sorunlarının az olması.

-siyasetin çok konuşulmaması. Bilimin ve sanatın daha çok konuşulması.

-Estetik mimariler ve ormanların, sokakların temizliği.

-tarihi eserlere verilen önemin çok olması.

-feodalizmin olmaması.

-dincilik, tarikat, çakma Mesih falan olmaması.

-dini baskı veya din karşıtlığı olmaması.

-şiddet olayları, cinayet, kundaklama, gasp, tecavüz gibi olayların daha az olması.

-hırsız siyasilerin cezasını çekmesi.

-liyakata önem verilmesi, torpil olaylarının asla dönmemesi.

-nüfusun düşük olması veya dengeli bir şekilde artan nüfus.

-terör örgütlerinin olmaması.

-ülkede yaşayan bir azınlığın, egemen etnisiteyi terörle tehdit ederek sömürememesi.

-yolsuzluk, rüşvet gibi olaylara asla müsamaha gösterilmemesi.

-enflasyonun çok yüksek olmaması.

-ileri teknolojiye sahip olması.

-alım gücünün yüksek olması ve paranın değerli olması.

-yargının bağımsızlığı sağlanarak adaletin tıkır tıkır işlemesi.

-orduya tarikat müritleri sokulmaması.

-bilim insanlarına her türlü imkanı sunması.

-beyin göçünün az olması.

-kurallara uyan insanların çok olması.
devlet başkanlarının konutları, makam arabaları ve diğer aile fertlerinin bilinirliği ile ters orantılıdır.
* kaldırım yüksekliğinin düşük olması,

* okul önünde falan yolda banket bulunmaması,

* yaya geçitlerinde duran insanlar,

* kuyruklarda insanların hakkına gasp eden yamyamların bulunmaması (bunun bir tık üstü, kuyruk diye bir şeyin olmaması)

* emekli insanların yaşam standardı,

* hemen her seviyeden insanın senede yaptığı tatil adedi,

* başarılı mezunların göç durumu,

* kadın başına düşen orgazm sayısı ve insanların seks sıklığı.

benim aklıma gelenler bunlar arkadaşlar. ama ben uzman ya da bilirkişi değilim.
Vatan, millet, devlet düşmanlarına bile hoşgörü ile yaklaşmaktır. kendilerinden nefret eden ve topluma kas gücü dışında hiçbir katkısı olmayan milyonlarca müslümana vatanlık yapan avrupada olduğu gibi mesela. 21. Yyda kılıç hakkı gibi kavramlar kullanan zekaya şüphesiz ki uzak şeyler bunlar.
kadındır.
kadına verilen değerdir.
geri plana atılmayarak
saçma sapan kılık kıyafet konularına girmeyerek,
fikirlerini özgürce söyleyerek,
dinen değil hukuken yasalar konularak kadına değer verilebilir bir ülkede.ötekeleştirmeden.
kadın annedir,erkeği eğitendir.kadın erkeği ne kadar iyi yönetirse bir millet o kadar kaliteli olur.
kadını eğitmesi gereken ise devlettir.

hoş güzel ülkemizde kadınlar her sene canice öldürülüyor.
hoş güzel ülkemizde kadınlar neredeyse sokağa çıkamayacak.
kabile devleti zihniyetinden gerçekten kurtulduk mu ciddi olarak sorgulamak gerekir ve ki kadın nedir sorusunu verebilecek kapasitede bir devlet,millet olduğumuzu zannetmiyorum.

hasılı kadındır bir milletin değeri,gelişmişliği,yaşanılabilirliği...
o ülkede yasayan insanlarin bilinçli olmasidir.

bilincli toplum;
- eğitimli olur (sadece okul egitimi degil, her türlü egitim).
- kendisine ve birlikte yasadigi insanlara saygılı olur.
- oturup kalkmasini, ne konustugunu bilir.
- siddeti cözüm olarak görmez.
- aile bütünlügünün önemini bilir.
- ekonomiyi kalkindirir (üretmek icin cözüm arar, üretir, üretirken kaliteye özen gösterir).
- farklılıklari zenginlik olarak görür ve o zenginlikten ilham kazanir (kültür cesniligi, sanat ve sanatin verdigi ilham).
- çevre ve doğayi hem kendisi hem de gelecegi icin korur (doganin insanlara ihtiyaci yok, bizim dogaya ihtiyacimizin oldugunun bilincindedir).

yani bir ülkenin gelismiligi sadece ekonomi ile ölcülemez. o ülke insanlarinin birbirlerine olan davranislarindan, o ülkenin gelismisligini degerlendirebilirsiniz.
Badem bıyıklıların devletin üst kademelerinde olmaması.