bugün

bulunduğum devlet kurumunda onlarcaası bulunan memurdur. efendim bu adamlar emekliliği dolduralı nereden baksan bir 10 yıl geçmiş, benim üzerime ikinci emekliliği dolduracaklar hala emekli olmaya niyetleri yok. götlerine sanki kazık çakılmış. emekliliğin verdiği rahatlıkla iş verirsin 40 saatte yaparlar, sabah geç gelirler, akşam herkesten önce kaçarlar, mesai saatlerinde sağda solda gezip laf ebeliği yaparlar, ayın onbeşine gelince bankamatiğin başına benden çabuk koşarlar. hay sizin aç gözünüzü eşek arıları siksin emi. dışarıda onlarca atama bekleyen memur adayı varken bu ibneler kılını kıpırdatmazlar. inşallah devlet bu konuda kararlı bir adım atar. yoksa daha çok yakınırız klasik memur tipinden.
65 yaşına kadar beklerler. paraya da ihtiyaçları yoktur. 65 yaş şartı olmasa 100 yaşında bile gelirler bunlar.
gençlerin önünü tıkayan, aldıkları nefes bile ekolojik dengeye zarar veren insanlardır.
bir sebebi de emeklilikteki hak kayıplarıdır, işçi emeklisinin ortalama 1700 tl maaş aldığı ülkemizde memur emeklisinin 1200 tl aldığı ortamda yaşam standartlarının getirdiğidir aslında. 25 seneyi dolduran memur sorgusuz sualsiz emekli edilmelidir bence. ki yerine istihdan yaratılsın. iki taraflı düşünmek gerekir bu konularda.
genelde üniversitelerin öğrenci işlerinde bulunan memurlardır. komplekslidirler, öğrenciye kan kustururlar. misal,
(bkz: uludağ üniversitesi öğrenci işleri)
genelde okullarda müdür muavinliği yapan, hiç bir halta yaramayıp boş boş ortalıkta gezindiğinden öğrenciye öğretmene eziyet eden yaşlı ve geri kafalı insanlardır. yaşlılara saygımız büyük onlar candır ama can sıkıntısından nereye saldıracağını bilmeyen geri kafalılar çekilmezdir. hem de onca genç işsizin onca atama bekleyen kişinin önünü tıkıyorsa.
öğrencinin kız erkek yan yana yürümesine bile kızabildikleri, disipline vermekle tehdit edebildikleri gibi; öğretmeni 5 dk derse geç gelirse çıldırtan ve kendileri kafalarının istediği saatte okulda bulunan insanlardır.
çeşitli sebeplerden emekli olmayan insanlardır. mesela çocuk okutuyordur, hele bir de 2-3 çocuksa ve üniversitedeyse, adam çalışmak zorundadır. yok o değilse evdeki hanımın dırdırından bıkan adamdır. işe gelmeyip de ne yapsındır. o da değilse, başka bir şeydir ve nitekim salak da olabilir. sözlük yorma beni.