bugün

Ericsson A1018 diye birşey vardı.
güzel günlerdi o günler.
3310 henüz taş kabul edilmiyordu.
sikko bir ekran logosuna bugünün parasıyla 10 lira mı ne ödediğim yıllardır. kafama sıçayım.
Cep partner ın çıkışıyla geride kalmış yıllardır... Eyy gidi be..
yokluk zamanlarıdır. sms karneyle dağıtılırdı. evet.
hayatın en kötü olduğu yıllardi. neyseki şimdi whatsapp falan çıktı mesaj tl ile değerlendiriliyor
Telefonda görülen 5000 çağrıya sebep olan durumdur.

Kızılderililerin türk olduğunu da böylece anlıyoruz aslında. Biz de modern zaman kızılderilisiydik. Çağrıdan durumu anlayıp geri dönerdik.
hatırladıkça hafif bir tebessüm ile iç burkan yıllardır.

bizde de şans yok ki arkadaş.

o en delikanlı çağlarımız, sevgilimizin olduğu, aşk böcüğü olduğumuz yıllar bu dönemlere denk geldi.

konuşunca çok kontör gidiyor diye mesaj atar, o da iki kontör olduğu için kısaltarak yazardık.

hatta o dönemde aynı sitede oturduğum kız arkadaşımla "çaldır kapat" alfabesi bile bulmuştuk.

1 kez çaldırmak : aklımdasın.

2 kez çaldırmak : seni seviyorum.

3 kez çaldırmak : cama çık.

5 kez çaldırmak : kral tv yi aç bizim şarkımız çıktı.

şimdiki gençler bunu neden yaptığımızı anlamayacaktır muhtemelen ama eskiler bunun nedenini bilir.

eskiden biz 100 kontör yükler ve o kontör ile bir ay "mecburen" idare ederdik.

şimdi bakıyorum da internet olsun yeter.

whatsapp ta mesaj, arama, paylaşım vb. hepsi bedava.

şimdiki aşklar hep laylaylom. hiç zorluğu yok.

eskiden aşklar daha zordu ama daha güzeldi sanki.
uzun mesajları mecburen kısalttığımız yıllardı.
hey gidi hey.

çaldırarak aklımdasın, seni seviyorum filan derdik biz.
Benim o zaman telefonum yoktu yaşım küçük diye almamıştı babam yada fakirdir ne biliyim.
Türkçe karakter kullanmayarak mesaj uzunluğunu artırdığımız zamanlardı. Hey gidinin.
işte o yıllarda sadece sevgili ile iletişim kurulurdu. mesajı teyzemin kızı deniz'e atmaya kıyamazdık.
türkçe karakter mesaj atılmazdı. evlerimiz, 250 adımdan sonra biribirine ulaşıyordu.
akşam 3 kere çaldırırsa aşağı iner, apartmanın önünde buluşurduk. başbaşa değil tabii apartmandan birkaç arkadaş, elimizde kola ile çekirdek.
masumduk. şimdi mesajlaşsak bedava ama ne çare evlendi o şimdi. apartmandan bir arkadaşla. hani böyle kazık uzun yıllar sonra atılınca pek etkilemiyor, taşınalı yıllar oldu oradan..
Mesajlaşmaya giden kontör parasıyla her ay 2 tane 3310 alınabilirdi.
(bkz: insanların birbirini çaldırarak anlaştığı yıllar)
kaloriferli bir evin kirasının 230 tl olduğu halde benim 140 tl cep faturası ödediğim yıllardı. babam cidden melekmiş. ve öğrenciyken insan aptal oluyormuş.
O yıllarda gelen cevapsız çağrıların bir gizemi vardı, anlam yüklenirdi hemen bu beni niye aramış diye dönülmezdi.
bunun biraz daha gerisinde telseim veya turkcell in birbirine mesaj atamadığı yıllar yer almaktaydı.
bedava sms kampanyası yoktu.
turkcell de 5 ücretli sms den sonra gün boyu sınırsız sms ücretsiz idi.
bir de web sitesinden sms yollamak bedavaydı galiba.
Karakter sınırını aşarsan 4 kontörü kitlerlerdi hiç acımadan.
o zamanlarda takılı kalsaydık keşke ya ben telsim’e sms başı 4 kontör vermeyede razıyım en azından suriyeli fln yoktu bizbizeydik.
100 kontöre yarım saat konuşulabiliyodu bakkaldan kontörü alıp yüklerdik sevdicekle eve gidene kadar konusulur kapı önünde kontör biterdi.
Özgür kız ablamızın (bkz: Nil karaibrahimgil) olduğu zamanlar 3310 kullandığımız günler 250 kontörü 20 milyona alıyodum o sıralar 4 kontör alıyordu. Sonra (bkz: bir adam vardı canı sıkılan) diye bir reklam çıktı (bkz: turkcell-im) daha sonra (bkz: shubuo) çıktı diye hatırlıyorum. Son olarak Gnctrkcll diye bir muhabbet geldi, Gençturkcell yeni çıktığı zamanlar, kendi aralarında 1 kontör alıyor, 5 sms attıktan sonra sınırsız mesaj hakkınız oluyordu. Diğer operatörler ise iki kontör, ama 160 karakter sınırını aşarsanız 4 kontör, 160 ve katlarına göre alıyor idi, 960 karakter sınırınız vardı. 960 karakterden fazlası mms’e giriyordu diye hatırlıyorum.
Cem uzan abimiz tel sim reklam ile cem yılmaz’a küfür ettirdiği zamanlar (bkz: cep transfer tarifesi yenilendi Siktir lan) rekabet epey artmıştı ve starcep çıktı. Tabi aycell ve aria helikopter reklamı ile birleşip avea oldu şimdi (bkz: turk telekom)

Burdan çıkaracağımız ana fikir ne ?

Yaşlanmışız amına koyayım.
Kontör sistemi devam etmeli idi.
güncel Önemli Başlıklar