bugün

- aile fertlerinin birinin vefat etmesi,
- sevgiliden ayrılmak,
- sevgilinin yalan söylediğini anlamak,
- arkadaşlarınca hayatının ibneliğine maruz kalmak,
- basketbol milli takımı'nın finallerde 5 saniye kala maçı çevirmesi,
- çok sevdiği arkadaşından ayrılmak,
- evinden ayrılmak,
- kedi, köpek vs baktığı hayvanın ölmesi,
- yadigar/hediye vs manevi değerli eşyanın kayıp, çalıntı, hasar görmesi durumu,

baba ise söz konusu erkek;
- eşine, çocuğuna gerektiği gibi bakamadığında bir erkek dizlerinin üzerine çöker ve göz yaşları usul usul akar yanaklarından yer çekimine direnç gösteremeyerek.

genelleme yapmak gerekirse de çok fazla değer verdiği herhangi biri ya da herhangi bir şeyden ayrı kalması/herhangi bir zeval görmesi durumunda bir erkek oturur hüngür hüngür ağlar.

post scriptum: şahsi gözlem.
ne ağlaması lan erkek adamı bozar desek bile özellikle ben kendimden tiksindiğim için ağlarım o da nadiren. yok anam ölmüş, babam ölmüş, kız arkadaşım aldatmış, üni. kazanamamışım... asla ağlatmaz beni bu konular.
doğarken.
sen erkek adamsın ağlayamazsın.
baba oldugu zaman, duygusal varlıklarız vesselam.
dogru dürüst ağladığımı hatırlamıyorum. hayatın ne kadar acımasız olduğunu bilenler duygularına yenik düşmezler.fakat geçen bayram karşıya geçmek için vapura binecektim. iskele bi hayli kalabalık vapuru bekliyorduk. sonunda vapur iskeleye önceki iskeleden aldığı yolcularla birlikte yanaştı. vapur kalabalıktı, iskelede kalabalık olunca doğal olarak herkes kendine yer bulabilmek için bir hışımla vapura hareketlendi.paldır küldür derken sonunda kendimi vapura attım.hemen girişte kenara sıvıştım. arkamı dönüp iskeleye baktığımda engelli bir dayı yere düşmüş çaresiz vapura dogru bakıyordu ulan kimse adamı kaldırmamış herkes kendi g.tüne yer arıyor. engelli dayının o halini görmeniz lazımdı. yüzündeki o ifadeyi... adam neredeyse ağlayacak... evet lan işte o an şerefsizim gözlerim doldu ha.