bugün

olamaz çünkü kitabı yoktur . ahlaklı olması gerektiğini öğretecek bir kaynağı yoktur !

kitabı olmadığı için de olmayan kitap da ahlak dan bahsedilmez .

hayvan olduğunu iddaa edende ahlak mı aranır .

adam ben hayvanım diyor yahu ne ahlakı arıyorsun sen .
onun dini olmaz şunun dini olmaz bunun dini olmaz diyenler hangi akla hizmet ediyor çok merak ediyorum !

dinsiz bir dünyanın kölesi olmak lazım öyle konuşmak için !

şahsen dinli bir dünyanın kölesi olmayı tercih ediyorum !

her iki türlü de kölesin çünkü !

kaldı ki köleliği kaldıran ve kız çocuklarının diri diri gömülmesini ortadan kaldıran islam dini dir .

bayan ateistler bunu bir düşünsün ya bence ! nereye kadar nankörlük yani !
ahlak mı? ahlak ne gezer la ataist'te.
olur elbet niye olmasın.

fakat ahlak yerine etik demeyi tercih ederler.
Kitabı yoksa Vicdanı var. inkar etse de Allah'ın içine koyduğu şey bu. Rahatça ahlaksızlık yapmak istediği için ateist olmadığı sürece gayette ahlaklı biri olabilir.
Biraz itidalli mi olsak gençler?
Dili, dini, rengi ne olursa olsun; iyiler iyidir. (Hacı Bektaş-ı Veli)
Ahlak toplumsal bir mutabakat tır.. toplumsallıgi kabul etmiş her birey ahlaklı olabilir..
Ey iman edenler, siz ne kadar ahlaklısınız?

Ben hic, gelinini siken ataist görmedim.
Ticarette, hile hurda yapan ataiste de rastlamadım.
Eşeğe, tavuğa, kediye, köpeğe hallenen ataist de görmedim.
Her kadına, sikmelik et muamelesi yapan ataiste de rastladim dersem yalan olur.

Ey iman edenler, siz ahlaklı mısınız da ataistin ahlakını sorgulayabilir olduğunuzu düşünüyorsunuz?
Önce kendinize bakın sonra başkalarına laf edersiniz...
ahlaklı ve de iyi insan olmanın din ile alakasının olmadığını anladığımız gün ülke daha yaşanır hale gelecektir. ama din günümüzde en değerli ticari araç olarak varlığını sürdürüyor.
bu inanca değil, kişiye bağlı bir şeydir.
inançlı bir insan olarak aslında inançsız olanın ahlakının inançlı olanın ahlakına ağır bastığını düşünüyorum.

inançlı birinin hesap vereceğine inandığı bir yaratıcı var, ancak inançsız insan bir yaratıcıya inanmadığı halde iyi ahlaklı olabiliyorsa işte o samimidir.
Elbette olabilir. Ahlaki platonizm var meselam.
amerika´da bi üniversitede mısır kökenli bir profesör kuran´dan belirlediği 40 döne üzerinden dünya devletlerinin resmi verilerini değerlendirmiş, kuran´a göre en müslüman ülkeler listesi çıkarmıştı.

1. isveç çıkmıştı, 2. yeni zelanda´ydı, almanya 6.ıncıydı japonya 7. inciydi hatırladığım kadarıyla.

yani demek ki ahlak sadece müslüman ülkelerde var demek bu tabii...

türkiye taaa 120´nin üstündeydi, suudiler daha gerideydi.
dinciler en ahlaksız olabiliyorsa terside olabilir.
Din, ahlâk ihtiyacı duyanlar için tartışılmaz olmaz ise olmaz bir değerdir.

Ahlâk ihtiyacı duymayan ve din denen olgu sayesinde ahlâk değeri kazanmamış, varolan ahlâk değerlerini sosyal sorumluluk (aile toplum hukuk vicdan kişilik) bazında insan olma erdemi çerçevesinde genel kabul kuralları ile oluşturmuş bir insan bir ateist veya herhangi bir inanç sahibi de olabilir.

Ahlâk ve din aynı kavramlar değildir.
Uzun uzun anlatma yerine şu çarpıcı örneğe bakın: Eğer ahlak ve din aynı kavramlar olsaydı karaman da 9 10 yaşında imam hatipli erkek çocuklara tecavüz edilmezdi.
Ya da başörtülü türbanlı sıradan dindar köy kasaba da ailelerin yaşadığı rezaletler gündüz kuşağında TV den yayınlanmazdı.

Evet, bir ateist benim gibi inanç sahibi olan birinden daha ahlâklı olabilir.
tabii olur. çor çocuğa tecavüz eden, devlet malını çalan vs. bir ateist daha görülmedi. ateist değilim ama maalesef bu böyle.
Bir dine mensup olduğu için, kendini ahlaklı zannedenlerden daha güzel ahlak sahibi olabilir.
din din deyip zır zır ötüp

hırsızlık yapan, rüşvet alan, tecavüz edenden

daha ahlaklı olabilir.
ahlâk toplum kuralları sandığınız gibi din ile gelen bir şey değildi ilk insanlardan beri gelen şeylerdi toplumda sevilen sevilmeyen zamanla oluşan şeylerdi. dinler sadece bunu güçlendirmiş olabilir.
ayrıca hep derim bir insan sırf din sayesinde din için ilahi mükafat için ahlaklıysa o iyi bir insan ahlaklı bir insan değildir. boktan bir insandır.
ya kardeşim sen şimdi spinoza panteist değildir mi diyorsun onu söyle bana?
ahlakın sadece din sayesinde sözkonusu olabileceğine inanan tatlı su kurbağalarını suyun yüzeyine çıkartan başlık.. neymiş kitap yoksa kaynak da yokmuş.. çok dangalak gördüm ama senin gibisini numune olarak saklamak lazım..

https://www.uludagsozluk.com/e/41595860/
en ilkel toplumlarda daha kendinin bile farkına varmadan oluşturduğu tabular vardır. en temel tabular da ensest, öldürmeyeceksin ve yamyamlığın yasaklanmasıdır.
bu insanlar o denli özgürken nasıl oldu da kendine bir tabu( yasak) geliştirdi? işte bunu araştıracaksak bütün yasakların temelini anlamış oluruz. yoksa sen ahlaklısın ben ahlaksızım bu bi sike yaramaz yani.
ayrıca etik kaygılar ontolojik temel oluşturmaz. yani bütün ateistler dünyanın en pis insanı da olsa bu tanrıya bir delil oluşturmaz.
çünkü bir şey varsa kötü veya iyi olması onun varlığını yok edecek ya da daha da var edecek bir etki değildir.
nazier ateistti, ve 6 milyon yahudiyi "gereksiz ve alçak değerli bir canlı" diye öldürmekte bir problem görmediler. kendilerince haklıydılar. nasıl bozulmuş domatesi çöpe atarsın, değersiz yaratıkları da gaz odasına gönderebilirsin, şeklinde düşünüyorlardı.

ateizm ahlaka bağlı bir düşünce sistemi diildir. yaşamak için öldürmek mantığı üzerine kuruludur. öyle düşünce sistemlerinde "ahlak" aranmaz. ahlak, gözle görünmeyen bir olgudur, ateizm gözle görünmeyen herhangi bir değere inanmaz.