bugün

bezmiş, sıkılmış, hayattan bir tat alamaz hale gelen kişi.
(bkz: bezgin bekir)
Sözleri aşağıdaki gibi olan, (bkz: ilhan irem)'e ait olan şarkıların şarksı...

Bezgin

Işıklar arasında
Ben kararmış lambayım
Aydınlanacak yer yok
Sönmeyip de ne yapayım?

Sanki bir serseri mayın
Sanki bir göktaşıyım
Düşüyorum tutmayın
Düşmeyip de ne yapayım?

Ellerin eller olmuş
Gözlerim seller olmuş
Sevgimiz yeller olmuş
Kaçmayıp ne yapayım?

Fısıldaşır hayalin
Yokluğunu her gece
Yoksun işte yoksulum ben
Bilenip ne yapayım?

Her damlada gözyaşım
Seni bana taşıyor
Doldurup kadah kadeh
içmeyip ne yapayım?

inan ki sevgilim sensiz
Kurumuş bir dünyayım
Senin için dönmüyorsam
Durmayıp ne yapayım?

Her mevsimim kış oldu
Gerçekler hep düş oldu
Yanımda sen yoksan eğer
Uyanıp ne yapayım
"ışıkLar arasında kararmış bir Lambaya" dönüşmenizi sağLayan ilhan irem'in vurucu şarkısı.. "Her damlada gözyaşım seni bana taşıyor.. Doldurup kadeh kadeh içmeyip ne yapayım?.." der ki insanı içmeye sevk eder..
(bkz: cölde gizli bezginler)
ilhan irem in son konserinde israrla soylemedigi sarki.
her damlada göz yaşım, seni bana taşıyor, doldurup kadeh kadeh içmeyip ne yapayım.. ile bitiren şarkı.
ilhan irem'in 1981 yılında çıkmış albümle aynı adı taşıyan eseri.
eskişehir adalarda, girişte migrostan önce, eski adı meyhaneci olan barın yeni adı..değişen sadece adı değildir tabi ki, aynı zamanda tarzı da değiştmiştir ve iyi ki de böyle olmuştur.. an itibariyle barı kapatıp, son biramı içip geldiğim alternatif olarak adlandırılabilcek gidilesi bardır...gidin için efenim...
asmalımescit'te çıkmak sokakta köşedeki yer. sıcak şarap, bira filan.
hayat yorgunudur.
ilham irem'in 1981'de uzunçalar olarak çıkardığı ve 2000'de başka bir kapak, farklı şarkı sırası ve bezginin gizli mektupları adıyla yeniden basılan albümü. ilham irem için müzik tarzındaki değişimin sancılarını taşıyan bu albümdeki şarkılar şöyleydi:

01 bezgin
02 yolgeçen hanı
03 çöküntü
04 ölmüş içimde hasret
05 olanlar olmuş
06 yemyeşil bir deniz gözlerin
07 yorgun argın
08 ne diyorsun ?
09 ben değilim
10 saçların sarmaşıklar

bu da albümün kapağı.
o kadar bezgin bir haldeyim ki bu yazı bile
sevgiliden umudunu kesmiş bünyenin halet-i ruhiyesini anlatmış şarkı. Her mevsimim kış oldu. Gerçekler hep düş oldu. Yanımda sen yoksan eğer Uyanıp ne yapayım?..
bir ilhan irem klasiği. güftesi ile dikkat çeken, bestesi 'pes' dedirten, icrası of çektiren parçadır. kendisi ile aynı adı taşıyan albümün ilk parçasıdır. albüm de ismi ile müsemma oldukça arabesktir. şöyle ki;

ben kendimi kaybetmişim, beni nerden bulacaksın,
bulsan bile bu enkazla nasıl mutlu olacaksın.
çöküntü

kavuşmayı unutmuş, ölmüş içimde hasret,
bir de çökerse kasvet, karanlık duman duman.
ölmüş içimde hasret

gönlümün pınarında yorgun argın akan su,
boşuna köpüklenme, bir şelale yok artık.
yorgun argın

hayır, ben değilim ben olamam yanındaki
hayır, ben değilim yanıbaşındaki
Böylesine dopdoluyken bugün gözlerim
Nasıl da gülmüşüm şu resimlerdeki gibi
ben değilim

vs.

normal şartlarda normal bir insanın böyle bir albümü baştan aşağıya dinleyip hayatta kalması bu kadar zorken, sen hala nasıl yaşıyorsun ilhan abi ona şaşıyorum!
ilhan irem'i özleten enfes şarkılarından biri...
"...Her mevsimim kış oldu
Gerçekler hep düş oldu
Yanımda sen yoksan eğer
Uyanıp ne yapayım..." işte şarkıyı özetleyen dörtlük...
değeri popüler kültür tarafından bilinmeyen, buna rağmen değeri sevenleri tarafından çok iyi bilinen, insana dinledikçe anlamsız bir duygu yükleyen güzel parça.
ilhan irem'in romantik prenslikten bilgeliğe * geçerken yaşadığı değişimin sancılarının görüldüğü ve belki de kariyerinde yaptığı en iyi albümdür. tarz itibarıyla pop albümüdür ama zifir'in (#5948028) nolu entrisindeki gibi gizli bir arabesk dil göze çarpar.
ah ulan...s.çayım değer yargılarına yeni dünya, novus ordo seclorum cezan olayım, ateş olayım cürmüm kadar yakayım seni. bu şarkıda geçen duygu..nerede şimdi? kim duyuyor bu duyguyu? kaç kişi? insanlara bakın hele, özür dilerim..ah vefa..sadakat..yoksun işte yoksulum ben! dilenip ne yapayım..
insanı kendinden alıp gam ve isyan okyanusunda kendini bulduran, alışılmış tarzının dışında -ki bütün şarkılarını severim, onlar da çok iyidilerler- muhteşem bir ilhan irem şarkısı. http://alkislarlayasiyoru...k/20225/ilhan-irem-bezgin
sözleriyle ve müziğiyle sarhoş olamıyoruma selam çakmış bir ilhan irem şarkısıdır. şarkıdaki vokallerden nilgün onatkut * daha sonra 1982-1987 arasında beş yıl önce on yıl sonranın üyesi olarak şöhretin doruğuna çıkmıştır.
aşmış ilhan irem şarkısı. linkini de verelim tam olsun:

http://www.youtube.com/watch?v=IXQ6MbbdgMA
ilhan irem yıllarca arabeske karşı çıktı. askere gidince tabi hasret, sıla özlemi, gurbet acısı derken arabesk öyle yapılmaz böyle yapılır diyerek bi şarkı yazmıştır. işte o şarkı bezgin'dir.

https://www.youtube.com/watch?v=kkvZ82WfuMU
Tamamen dip sendrom.
içmeyip ne yapayım.