bugün

barış manço'nun müsadenizle çocuklar adlı albümünde yer alan, oldukça güzel şarkısı.

sözleri :

Bir masaldı aşkımız, sisler bulutlar ardında
Bir akşam bitiverdi her şey yok oldu bir anda
Beyhude geçti yıllar, silindi hatıralar
Geride bir avuç yalan
Hüzün dolu geceler buğulu pencereler
işte hepsi bu senden kalan

Nasıl içim yanıyor öylesine sevdim seni
Hep saklamak istedim altın kafeslerde seni
Geride bir avuç yalan
Hüzün dolu geceler, buğulu pencereler

Sanki gizli bir el kopardı seni benden
Savurdu bir kar tanesi gibi
Boş yere arıyorum sımsıcacık sevgini
Bu ıslak boş sokaklarda, elinden oyuncağı
Alınmış çocuk gibi yalnızım sokaklarda

Bir masaldı aşkımız, sisler bulutlar ardında
Bir akşam bitiverdi her şey yokoldu bir anda
Geride bir avuç yalan

mançoloji albümünde yeniden düzenlenmiştir.
mancoloji 'deki düzenlemesi harika olan, dinlerken dinleyn kişiyi bodrum'da, sahil boyunda, sevdicekle kol kola gezintiye çıkaran şarkı..
barış manço'nun öldüğü gün dinlediğim ilk şarkısıdır.benim ağlamama neden olmuş bir parçadır.hayatı özetlemektedir.
mükemmel barış manço şarkısı.belki de musadenizle cocuklar albümündeki en iyi şarkıydı.gecenin 3ünde dinlemek bünyeyi daha bir sarsıyor.ayrıca özlüyoruz barış abimizi.
mancoloji versiyonunda 4:29 'da ritme bişeyler oluyor.belki de bendeki boyle yamulmuyorsam tabiki.
boşu boşuna geçen yılların, hunharca harcanan zamanın yasını tutmak için söylenen bir sitemdir. yıllarımız ve zamanımız beyhude geçmektedir. tutmaya çalıştığımızda parmaklarımızdan sızıp bizi terkeden zamana serzenmek fayda etmez. o geri gelmez. peşinden söylenen sözler kalır baki. onlarda zaman kaybıdır aslında zamanı beyhude geçirmekten ibarettir.
fetoscu birinin yillar sonra heybesindeki elmaslarin sahte oldugunu anladigi zamanki sitem gostergesidir.

(bkz: nur degil aynur)
bünyelerde garip hisler bırakan, bir öküzü bile ağlatması muhtemel barış manço şarkısıdr.
bünyeyi ayni sarkiyi araliksiz defalarca kez dinleyen kisi kategorisine sokan harika bir barış manço şarkısı.

yıllarca dinlenilesi duygusal barış manço şahaseridir. *
11 yıl barışsız geçmiş , şarkılarıyla avunurken farkediyorum geçen beyhude yılları.

işte hepsi bu senden kalan... şarkıların..
kanaatimce içinde türkçe sözler bulunan en sağlam müzik eseri.
https://youtu.be/YRk_Seig-uA
bir barış manço klasiğidir.
başrollerini nathalie wood ve warren beatty'nin oynağı bir filim var: splendor in the grass (1961) türkçe'ye "aşk bahçesi" olarak çevrildi.

bu filmin çok hoşuna gideceğinden eminim, tam senin şu anki duygurumuna tercüman olduğunu düşünüyorum:)

filmde william wordsworth(1770-1850) den bir alıntı var:

though nothing can bring back the hour
of splendour in the grass, of glory in the flower;
we will grieve not, rather find strength
in what remains behind;

şöyle çevrilebilir:

çimendeki ihtişam, çiçekteki mutluluk anlarını hiçbir şey geri getiremese de, kederlenmek yerine geride bıraktıklarımızda direnme gücü bulacağız.