kendisine su veren küçüklere, büyüklerin söylediği; "mutlu ol, allah seni mutlu etsin" anlamına gelen söz.
orhan gencebay ile özdeşleşen sözlerden...
orhan baba filmlerinde de çokça kullanır bu lafı.
(bkz: bilmukabele)
Orhan gencebay 'ın aynı isimle albüme sahip şarkısı. hayat dersi niteliğindeki sözleri şu şekildedir;

Eline beline diline sahip ol
Bir gönül kırdıysan onun dermanı ol
Yanlış yapmakta var günahkar olmakta
Hatasız kul olmaz dostum
Hatana sahip ol hatana sahip ol hatana sahip ol

Sana taş atana sende ekmek at
insanlık ölmedi dostum gören anlasın
Öfkene hakim ol sabrından inat
Hoşgörülü olki dostum tadında kalsın
Sevgide cömert ol umudunda zengin
Hayat öğrenmek demektir birde mutlu ol
Öğren Mutlu ol

Berhudar ol berhudar Berhudar ol berhudar
Su gibi aziz ol ömrünce bahtiyar

Gönlün evet derde aklın yok derse
Barıştır onları kendin gibi ol
Bir hiç olduğunu sakın unutma
Bütünden zerresin dostum
Payına razı ol hakkına razı ol payına razı ol

Sana taş atana sende ekmek at
insanlık ölmedi dostum gören anlasın
Öfkene hakim ol sabrından inat
Hoşgörülü olki dostum tadında kalsın
Sevgide cömert ol umudunda zengin
Hayat öğrenmek demektir birde mutlu ol
Öğren Mutlu ol

Berhudar ol berhudar Berhudar ol berhudar
Su gibi aziz ol ömrünce bahtiyar.
içinde birçok öğütü bulunduran güzel bir orhan gencebay şarkısı. orhan gencebay`ı arabeskçilerden ayıran nokta da bu işte ; seni seviyorum , gitme , asarım , keserim tarzında şarkılar değil de böyle mutlu mesut öğütler veren saz eşliğinde şarkılar.
Hacı bektaş-ı veli+mevlana celaleddin rumi+aşık veysel+yunus emre+orhan gencebay = Berhudar ol demektir.
orhan gencebay'ın son albümü. gencebay'ın uzun yıllar sonra böyle güzel bir albüm yapmış olması ve özellikle diriliş gibi bir parçayı bünyesinde barındırması sebebiyle mutlaka dinlenilmesi gereken albümdür.

albümün ilginç bir yanı, orhan gencebay'la özdeşleşmiş olan elektro bağlamanın en az kullanılmış olduğu albüm olmasıdır. gencebay elektro bağlamasını neredeyse hiç kullanmamıştır. orhan abimiz bu albümde ülkemizin en başarılı iki yaylı grubu olan kempa ve gündem yalı gurubuyla birden çalışmıştır. şarkılarda yaylı grubunun ağırlığı ve başarısı belirgin bir şekilde dikkat çekmektedir.

ve son olarak orhan gencebay bu albümünde yetmişli yılların tadını tekrar yakalayabilmiştir diyebiliriz.
orjinal studyo alt yapısı şu şekilde olan orhan gencebay bestesi.

https://soundcloud.com/or...hudar-ol-orjinal-enst-www

şan kısmının alt yapısı elektro gitar arpejleriyle dolu. nikriz makamını batı müzik aletlerine çaldırmak bizce çılgınlıktır.
dedemin su isteğini karşıladığımda, aldığım hitap.