bugün

ingiliz imparatorlugunun 1870-1880 yillari arasinda basbakanligini yapmis sahsiyet. italyan asilli bir yahudi ailenin cocugudur.
parlamentodaki konuşması sık sık ıslıklarla bölünen, kraliçe victoria dönemi başbakanı. parlamenterler ıslıklamaya devam edince, ' beni ıslıklayabilirsiniz ama gün gelecek beni dinlemeyi bileceksiniz. ' demiştir ve dediği de olmuştur.
ingiliz politikacı ve 19. yüzyıl'da birçok kez ingitere başbakanı olmuş devlet adamı. 19. yüzyıl'ın ikinci yarısında ingiliz siyasetinin, Liberal Partili William Gladstone ile birlikte en önemli ismiydi. Muhafazakar Parti'nin önde gelen liderlerinden biriydi. 1870 ve 1880 yılları arasındaki başbakanlığı döneminde ingiliz aristokratlarını da arkasına alarak ingiltere siyasetini kontrolü altına almıştır. Kraliçe Victoria'nın en çok değer verdiği siyasetçiydi. Seçimlerde ezeli rakibi Gladstone tarafından yenilgiye uğradıktan sonra siyaset sahnesinden silindi. Sınıf savaşı ve işçi sınıfı hakkındaki düşünceleri, 1950'li yılların ingilteresindeki pragmatik ve merkezci ekonomi politikaları üzerinde etkili olmuştur. *
"Where knowledge ends, religion begins" diyen ingiliz.
ingilterede 2 kez başbakanLık yapmış yahudi siyaset adamı.. güçLü oLan Lobisi nedeniyLe parLamentoya; ingiLtere adı'nın israiL oLarak değiştiriLmesini tekLif etmiştir..
ingilizler'in kotu diplomat ama iyi bir firsatci ve basarili politikaci diye tanimladigi eski basbakanlari.
otomatik portakal'da alex'in olağan suç mahali maskesiydi. biri de elvis maskesi takardı. bunlar böyle iki kişi daha var tabi, serserilik yapıp falan, öyle gezerlerdi. evde anam babam beklermiş falan hiç umrunda değil adamın zaten, ben erkenden evime gideyim falan yok tabi, terbiyesizler...
londrada doğmuş, yine doğduğu şehirde ölmüş ingiliz politikacı. yay burcudur.

istatistiği şu şekilde tanımlamıştır;

--spoiler--
Üç türlü yalan vardır; basit yalan, kuyruklu yalan ve istatistik.
--spoiler--
süveyş kanalını satın alarak mısır'ın ele geçirilmesi için ilk adımı atmıştır. bildiğin kurt, tilki kurnaz devlet adamı.
dünya, olayların arkasında olmayanların hayal ettiğinden çok daha farklı kişiler tarafından yönetilmektedir diyerek masonluk gibi gizli tarikatlara atıfta bulunan ve kendisi de yahudi olan ingiltere başbakanı.
türkler doğu'nun centilmenleridir demiş aslen italya yahudisi olan ingiltere Başbakanı.

görsel
Türkleri tuttuğu için kendsini yahudi diye aşağılayan ingilizlere: "benim atalarım tevrat okurken sizinkiler ağaçta geziyordu" demiş britanya başbakanı.
Britanyalı politikacı ve 19. yüzyıl'da birçok kez Birleşik Krallık başbakanı olmuş devlet adamı.