bugün

herhangi bir platformda kürtler yahut kürt sorunu hakkında konuşulacağında yapılacak saldırıdan hemen önce zemini cilalama, parlatma (savunma) işlemi için önden gönderilen basmakalıp cümlecik. bazı toplum mühendisleri sanki kürtler insan olamaz, arkadaş olunamaz onlarla gibi bir yargıyı kafalara inşaa etmişler ki bunu demeye gerek duyuyoruz bazen. yazık cidden!

+ efendim bakın adamlar orada ülkeyi bölme çabası içindeler ve... (vik vik vik)
- genelleyemeyiz, bu yaptığınız ırkçılıktır hem! üstelik... (vik vik vik)
+ ama bakın benim kürt arkadaşlarım da var! fakat bu adamlar orada... (vik vik)

edit : aramaya inanıyorum. bana başlık önerisi dahi vermedi. sebebi diğer başlığın türkçe karakter içermemesi olabilir mi bay bluevelve?

edit 2 : "paristexas"tan, belki de zamanın ötesinden, gelen müthiş bir de tespit var aşağıdaki entryler arasında: arak başlık! vooov! beni adam akıllı uyarmak, özel mesaj atmak yerine, oraya "arak" demiş. ego ne güzel şey, güzel şey ego. ayarcı nesil işte..

kusura bakma da senin de insanlığın arak dostum. ne acı ki, insan olmayan birilerinden arak üstelik. "aynı başlık ekşi sözlük'te de varmış." hmm.. tıpkı "başlıkları alt alta okumak" "kapalı alanlarda sigara içme yasağı" "kürt sorunu" "gap projesi" "mustafa kemal atatürk" başlıkları gibi. ne tesadüf.. belki de hepimizin aynı topraklar üzerinde benzer sorunları, dertleri paylaştığımızdan olabilir mi? yok canım arak..

ülkede arakçı olum herkes, valla bak.. dertlerimiz sorunlarımız hep arak.
kendisinin ırkçı olmadığını, her kürt'ün bölücü olmadığını kendisininde bu bölücü olmayan büyük bölümün bazı fertleriyle arkadaş olduğunu anlatan cümle. her cümle gibi fesat bakış açısıyla fesat anlaşılması doğaldır.
(bkz: every white guy s black friend)
ama pkk ile ilgileri yok deyu devam ettirilesi hede.
(bkz: ekşi sözlükten araklanan başlıklar)

http://sozluk.sourtimes.o...da%C5%9Flar%C4%B1m+da+var
ırkçılığını gizlemek isteyen birinin ilk sözüdür.
"benim de kürt arkadaşlarım var ama dağda eli silahlı, kardeşim dediği insanları arkasından vuracak kalleşliğe sahip olanlardan değil."
diye devam ettirilmesi gereken cümle.
-benim kapalı arkadaşlarım da varrrr..
-?!!?
-benim solcu arkadaşlarım da varrr...
-?!!!?
-benim zenci arkadaşlarım da varrr...
-?!!!??
........uzarrr giderrr..ne bu şimdi?!!!
''kellere özgürlük, gaylere demokrasi??!!''
anti klişe timine özenen fesat yazarın serzenişler saçmasına neden olan sözdür. zira bir şeyin klişe olması o şeyin yanlış olduğunu göstermez.

(bkz: kavramlar sözlüğü)
bir kısmı dağda bir kısmı da belediye otobüslerine taş atıyor diye devam ettirilecek cümle.
cumlede dahi anlamında kullanılan 'da' bi savunma mekanızmasının ürünü olduğunu gözümüze gözümüze sokmaktadır. haksız söylemlerde bulunan kişi karsısındakinden lafı gediğine sokan cevaplar alınca cıkar yolunu yapaylık kokan benim kürt arkadaşlarım da var cumlesinde bulur.
(bkz: hatasız kul olmaz)
-benim kürt arkadaşlarım da var..
+oo hacım ne çevre varmış sende ya.. helal olsun vallahi birleşmiş milletler barış elçisi yapsın seni.. anlat bak bu arkadaşını hoşuna gitmeyen kardeşlerine, benim kürt arkadaşlarım da vaar..

klişe laftır, illa ki olacaktır. çok mu ilginçtir, hiç değildir. saçmalık mıdır, hem de babasıdır.
- benim kurt arkadaslarim da var..
+ peeeh, o da biseymi? benim ermeni arkadaslarim bile var..
x olm ilk okulda benim en iyi arkadasim yorgo idi!
aşırı milliyetçi görüşteki arkadaşlarımızın sık kullandığı cümledir. cümlenin devamında çelişkili sözler duymak mümkündür. hem sever hem söver bir hal içine girer söyleyen kişi.
bunu söyleyen insan faşist olmadığını savunamaz artık..arkadaşları arasında bile ırk ayrımı yapmış bulunur çünkü.hatta bir anlamda aşağılamış bile sayılabilir*.kürtlerin de öcü olmadığını vs anlatmaya çalışıyor gibi bir hali vardır.insanların seçme şanslarının olmadığı tek şey olan ırk kavramıyla bu kadar uğraşılmaması gerekir..
(bkz: kırma)
(bkz: allah korusun)
benim kürt arkadaşlarım var diyip sonra özünde oda insan diyen arkadaşlarım var.
söylerken utanılması gereken cümle. ulan hi mi kızarmıyor yüzünüz?
hiç söylemediğim cümle. yok ulan benim gayet de mutluyum.
edit: imla için jinashe'a teşekkürü bir borç bilirim.
elitlikten kaçtığını zannedip onun tam da kucağına düşen cümle. az biraz bir şeyler biliyor ama onu da çok yanlış bir yerinden anlamış bu lafı söyleyen kişi. kendince "yok ben ayrım yapmıyorum, kürt arkadaşlarım bile var, cidden bak ben süper bi insanım aslında" demeye çalışıyor ama insanların kategorizasyonlarına ve etiketlemelerine çoktan dahil olduğunun farkında bile değil. insanlarla kürt ya da türk oldukları için değil, iyi ya da kötü insanlar oldukları için arkadaş oluruz. noktayı kaçırmayalım.
kürtlere çatır çatır sövüp, göt korkusu yüzünden cımbızla adam almaya çalışmaktır. iki yüzlülüktür.

tavrını sert koy koyacaksan çakma sosyalist.
(bkz: iyi kürtler)
özünde onlarda insan şeklinde devam ederek sıçıp batırsa bile bu sözü söyleyenin kötü niyetli olduğuna inanmıyorum. benim gibi düşünmeyenlerin hepsi faşisttir kafasındaki sevgi pıtırcığının, tkpli ülkücüler terimini geliştirenlerin algılamakta güçlük çekeceği bir cümledir. böyle diyen adamın hümanizm konusunda biraz daha kendini geliştirmesi beklenebilir belki, ama bunu söyleyene dudak büken adamdan daha fazla lazımdır bu ülkeye.