bugün

Acaba nedir neyin nesidir diye merakla izlediğim film. Mert Fırat'ın başrol olduğu film. Tüm duygusal yoğunluğuna rağmen, 2004'te piyasaya sürülmüş Kore filmi olan, "A Moment to Remember" filminin çakması olduğunu anladığım filmin orta noktasında, tüm ilgimin azaldığı film. Abi oyunculuk süper, müzik süper. Ama çarpmasak daha iyi değil miydi?
başlarda gıptayla , aşkla , gülümseterek sonrasında da hüzünlendirip ağlatarak etkileyen türk yapımı film. aşkı ve çaresizliği çok güzel şekilde işlemiştir. görsel
mert fırat ın ve açelya devrim yılhan ın başrollerinde oynadığı takva filminin ödüllü yönetmeni Özer Kızıltan tarafından çekilen 2011 yılı yapımı türk işi romantik sinema filmi.

konusu; her ne kadar gerçek aşkı bulmak üzerine gibi görünse de aslında 'unutmak' ve 'unutulmak' kavramlarını anlatıyor. filmin konusunun çakma olduğu iddialarını bir tarafa bırakırsak, müzikleri ve oyunculuklar gerçekten etkileyici. mert fırat zaten aşmış yürümüş, bir erkek böyle bir gülümsemeyle ne kadar kötü olur zaten, imkansız.* leyla ile mecnun'un hırsız yavuzu'nun sevdiği eylül öğretmen olarak da hatırlayabileceğimiz açelya devrim yılhan, karşısında biraz sönük kalmış sanki oyunculuk olarak.

--spoiler--

+ alo, sevda ben de seni arayacaktım.
- ağlamaya iyi gelen şey daha çok ağlamak mıdır sende sinan?
+ olcay?..
iyice dibe inmeli biliyor musun, inmeli ki zemine sertçe vurup tekrar yukarı çıkabilmeli. daha çok ağla, hepsini çıkar gözlerinden.. bazen ağladıkça güzelleşir insan.
- senin için duygusuzdur, çapkındır, kadın avcısıdır diyorlar.
+ biliyorum, bir sürü şey söylüyorlar. anlamadan, dinlemeden konuşuyorlar işte. hatta kendi hayatlarından o kadar umudu kesmişler ki artık kimsenin kimseyi sevmediğini de söylüyorlar.
- evet öyle diyorlar.
+ oysa kimse seni ilk gördüğüm andan beri ne düşündüğümü bilmiyor
- ne düşünüyorsun ki?
+ seni gördüğüm o ilk an ağlamaklıydın böyle şimdi ki gibi. sarılmak istedim sana böyle ilk kez, hiçbir şey düşünmeden, hiç gecesini düşünmeden sadece sarılmak.
- teşekkür ederim cd için.
+ beni yine arar mısın?
- daha çok ağlat diye mi?
+ ben seni hiç ağlatmam ki
- bu bir söz mü?
+ beklenti.
- neyin beklentisi?
+ ağlatmayacak kadar yakın tanıma beklentisi
- gerçek olduğunu nerden bilicem?
+ bilemezsin, kimse bilemez.

--spoiler--
(bkz: remember me)
bok gibi filmdi afederdin. duygusal film yapmaya calisirken sicmislar resmen. sinemada gulme krizlerine girmistik. filmi salondan atilacaz korkusuyla izlemistik.

edit:kufurler cikartilmistir.
"ya da unut lan, siktir git" diye devam edebilecek cümle başlangıcıdır.
benzer bir hastalığı konu edindi diye çakma demek doğru olmaz.filmi izledim, çok kasmışlar hiç olmamış. çok sahte. türkler romantik film yapamıyor mu nedir? yok canım yaparız , hemde alasını. bu filmi beğenip beğenmeyen arkadaşlara"a moment to remember" öneririm. öyle bir incelikle işlemişler ki konuyu, kesinlikle görülmeye değer.
çerkes oyuncumuz mert fırat' ın başrolünde oynadığı beni unutma şu an show tv ekranlarında. benim gibi sinemada izleyemeyenler için iyi bir fırsat. umarım hayal kırıklığına uğratmaz.
(bkz: for get me not)
son derece kötü bir film. hele filmin yönetmeni takva gibi sağlam bir ilk filme sahipse bu hikaye oldukça sıradan kalıyor.
hani izlemezseniz hiçbir şey yitirmezsiniz familyasından bir çalışma.
özer kızıltan 'ın arşivlik ilk çalışması için;
(bkz: takva)
(bkz: erkan can)
hikayesinden dolayı insanı parçalayan ancak konunun derinliklerine inememiş oldukça havada kalmış bir film. oyunculuklara lafım yok ama yaşadıkları aşk da inandırıcı değil. sadece genç bir insanın bunları yaşıyor olması çok vurucu. başka türlü çekilse insanı çok pis harcayabilirdi.
paranla ağlatan film. bugün bir sinema gişesi önünde yapılan yorum: herkes ağlayarak çıkıyormuş.
Normalde izlediğim filmlerle ilgili yorum yapmam pek ama felaket olduğu zaman da insan mutlaka birilerini önceden uyarmak istiyor. Şöyle resmin geneline baktığımda elimde güzel bir tema görüyorum. tema ile kafamda bir kaç şablon oluşturuyorum ve kesinlikle maddi açıdan "ben yapımcıyım" diyen birini zorlamayacak bir film. Bu çerçeve altında filme bakıyorum. Oyunculuklar genel olarak vasat seviyesinde. filmin hiç bir karesi o yüzden beni içine çekmedi. Konu: pick hastalığına tutulan bir kadının dramı olarak çok basit şekilde tarif edilebilir. -Ulan bu tariften sonra da eleştiri biraz uçuştu ama tutup da uğraşasım yok- Malzeme güzel etkileyici sahnelerin olması gerekir ama yok. Filmin başı neresi sonu neresi pek anlaşılır değil. Filmin bir kısmında ulan dedim bu kısım bu kadar yavaş geçmemeli idi. SOnra filmin sonuna gelince ulan dedim meğer oralar ne kadar hızlı geçmiş. Sürükleyici sahne yok, etkileyici sahne yok, final hiç yok. Siyah ekran çıkmasa filmin bittiği anlaşılmaz.
bir emre aydın klasiği.

http://www.youtube.com/watch?v=LUr9TEifOPI
Yoksun, yoksun yanımda.
Geçecek demiştin ya,
Geçmedi duruyor hala..
unutma beni unutma..

bu şarkı için gripin'le kapıştılar, koptular. değdi mi bilinmez!

onlar da durma yağmur durma olarak seslendirdi aynı müziği.
manga'dan dinliyordum uzun bir süredir sonra feridun düzağaç'a ait olduğunu anladım ve feridun abimizin daha iyi söylediğine kanaat getirdiğim müthiş şarkı tüm unutulanlara gelsin.
--spoiler--
bilirsin unutulmak dokunur ya her insana
--spoiler--
272 gün önce olduğu gibi an itibariyle show tv'de olan filmdir.
Neden hep ayni konu diye sorduran film. Klise ötesi. Vakit kaybi.
--spoiler--
evim sensin in marangozsuz olanı. marangoz ne arar aşk filminde ya ? daha iyi.
--spoiler--
özer kızıltan yönetmenliğinde 2011 yapımı dram filmi. pek bir ağlatıp, parça parça bölen cinsten.

filmde söylenebilecek övgüye layık pek çok detay var hüzne boğulduğumuz... fakat olcay karakterinin filmde görülen en son sahnesi ve ardından gelen tüm ailenin video izleme sahnesi mahvetti açıkcası.
ilk şiirimin son satırlarında geçer, beni benden alır.

beni unutma.
çünkü sakarya,
unutmaya çok müsait bir şehirdir.
az önce izlediğim güzel, ağlatan ve üzen bir özer kızıltan filmi...
bugun telefonuma malum kisiden gelen mesaj. cok guldum allahta senu guldursun seklinde cevaplanir.
"hayat beni unutsa da sen unutma
adımı unutacak kadar kaybettim kendimi
beni unutma, beni unutma, beni unutma..."
gidenin arkasindan istisnasız olarak soylenen soz obegi. genelde bu gitmeler, terk etme seklinde oldugundan, iki kelimenin bir araya gelmesinden baska anlami olmayan sozdur.