bugün

çember şeklinde ağaçtan bir gövdesi ve bunun üzerine gerilmiş keçi yada deve derisinden oluşan vurmalı çalgı.

Geleneksel müziklerde, tasavvuf müziğinde , dergahlarda zikir törenlerinde kullanılır. ney ile çok hoş bir uyumu vardır. derin ve rezonansı yüksek sesi ile yücelik hissi uyandırır.
çalmaktan büyük zevk aldığım can yoldaşım enstürmanım
hayatın rutininden sıkılmış çaresiz insanın, kendine küstüğünde takdimidir.
genel olarak 40 ile 55 cm çapında olan vurmalı çalgı. klasik türk müziğinde ritm için kullanılır. tek başına kullanılmasında da bir eksiklik yoktur. dersinin içine, kasnaklara bir kiriş gerilirse aynı anda birden fazla ses çıkartılabilir. temelde 3 notası bulunur. ses, bendirin kaplamasının hangi maddeden yapıldığına ve kasnağının kalitesine göre değişim gösterir. deri olanları rutubetten, ortam sıcaklığından çok kolay etkilendiği için çalınmadan önce biraz ısıtılması gerekir. fakat ne kadar ısıtılırsa çalarken o kadar tiz ses elde edilir. bas sesler elde etmek için orta kısmı çok fazla ısıtmamak gerekir. fakat kasnakla derinin birleştiği kısımları güzelce ısıtmak iyi gelir. plastik olan bendirlerde kasnak vidaları bulunur çoğu zaman. bu tiplerde, gevşeyen bendiri vidalardan sıkarak istenen düzeye getirebilirsiniz.
halk arasında daire olarak da adlandırılan darbukagillerden gelen hoş bir tınıya sahip olduğu söylenebilecek çalgıdır. arkadaşlarla söylenen türküler sırasında ritim duygusu gelişmiş bir arkadaş tarafından çalındığında tadına doyulmaz olmaktadır.
esnediğinde set üstü ocakta germeyi şanına yakıştıramadığım enstrümanımdır. kalbe kandır.
mevlevi ayinlerinin vazeçilmez enstrümanıdır, ney ile birlikte kullanılır genelde .
bütün enstrümanlar güzel ama bu alet müziklere farklı bir ahenk katıyor. o arkadan gelen sesi ile tüm duyguyu değiştirebilir.
dum dank dunk.
derin sesli, vurmalı bir çalgıdır.sufi müziğinde bolca duyulur.
klasik türk müziğinde kullanılan vurmalı ritm enstrumanıdır. kelime kökeni arapça olup son zamanlarda türk halk müziğinde de kullanılır olmuştur. deriden yapılanı daha makbuldür. herhangi bir ateşli cisimle de (çakmak olabilir mesela) 2-3 dakika kadar ısıtıldığı zaman daha kaliteli ve güzel ses elde edilebilir.
Satın almayı düşündüğüm çalgı.

Kalimba almak istiyordum fakat bendire aşık oldum şu sıralar, başlangıç için tavsiyeleri olan varsa yeşillendirsin lütfen.

(bkz: hayırlı forumlar)

https://youtu.be/jV9B9DdkA9g

"Ey Niyazi kim vücudun terk ederse ol dürur
Cümle yüzler içre ol bir yüzü seyran eyleyen "
bu karantina günlerinde yapacak bir şey arıyordum, irlandada bulursam alıp biraz vakit geçireceğim alet. darbuka çaldığım için zaten sorun olmayacak. darbuka apartmanda olmaz, sesi çok çıkar diye düşünüyorum.
belki online birileriyle beraber çalarız, yoksa bu haftalar geçmiyecek.
hak ettiği değeri bir türlü göremeyen, o patlamayı bir türlü yapamayan perküsyon. sonunda o patlamayı yapmış diyolla:

https://www.youtube.com/watch?v=QBdsNPQsh6U