bugün

jean echenoz romanı. 1999 yılında goncourt ödülü almıştır.
post modern bir yapıttır. roman; paris, kanada, kuzey kutbu arasında gidip gelmekte ve ferrer'in başından geçen sıkıntılı olaylar anlatılmaktadır. bir çırpıda okunabilecek eserdir.

--spoiler--
Ben Gidiyorum, nereye gittiğini bilmeyen, hatta bu soruyu kendisine sormayı unutan bir yüzyılın veda mesajı. Gerçeklik duygusunu nasıl yitirdiğini ve yaşamın ellerimizin arasından nasıl kaçıp gittiğini anlatan, gerçekçi bir roman. "
Pierre Lapape, Le Monde
--spoiler--

--spoiler--
"Kuşağının en iyi romancılarından Echenoz, garip bir masala dönüşmüş olan modern yaşamdan bir kesit sunuyor bizlere"
Daniel Rondeau, L'Express
--spoiler--
(bkz: optm kib bye)
sevdiğim diye bahsedilen insanın "ben gidiyorum" cümlesini içinden söylemesi en yıkıcı olanıdır.sesli olanında hiç olmazsa bir şekilde haberiniz olur gidenden ama ya sadece sessizce kendine söylediyse?
an itibarıyla hiç bir bok bilmediğim vizeye gitmeden önce sözlüğe yazdığım, sonra da, yanımdaki koltukta uyuyan ev arkadaşımın kulağına fısıldadığım cümle. bu vizeler beni çok duygusallaştırıyor be sözlük...

Benim de mi düşüncelerim olacaktı,
Ben de mi böyle uykusuz kalacaktım,
Sessiz, sedasız mı olacaktım böyle?
Çok sevdiğim salatayı bile
Aramaz mı olacaktım?
Ben böyle mi olacaktım...

Orhan veli
YILLAR ÖNCE SEVDiĞiNiZ iNSANA SÖYLEDiYSENiZ EĞER, HAYATINIZDA EN BÜYÜK PiŞMANLIĞINIZA SEBEP OLAN KELiMEYSE; SÖYLEMEYE KORKTUĞUNUZ CÜMLEDiR AYNI ZAMANDA...
çok acıdır ki, en sonunda söylemek zorunda kaldığınız cümledir. gitmekten başka çarenin kalmadığını anladığınız bir zamanda "ben gidiyorum" demek.
hala burdamısın yoksa.siee
(bkz: vazgeçtim gitmiyorum)
kendi kendime yarım saatte bir söylediğim ama hiç birini gerçekleştiremediğim işte bu yüzden gördüğümde içimi acıtan konu başlığı. ben gidiyorum lan ne olursa olsun bu defa gidiyorum.* * *
ben gidiyorum akşama dönerim sabaha iskender.
(bkz: dur bekle bende geliyorum)
bugün yaşanan boğaziçi köprüsü intihar girişiminin ardından; ''yeni bir vaka daha mı yaşanıyor'' korkusunu yaşatan cümle.
(bkz: cem adrian)
(bkz: nereye gidiyorsun)
-BEN GiDiYORUM
ANNE:
- GiTME YAVRUM.
KOMŞU:
- YOLUN AÇIK OLSUN.
ARKADAŞ:
- DUR BEKLE BEN DE GELEYiM.
KIZGIN KiŞi:
- CEHENNEME KADAR YOLUN VAR.
BAKKAL:
- ERKEN GEL KENDiNi FAZLA ÖZLETME.
HIRSIZ:
- NE ZAMAN, SAAT KAÇTA GiBi .
şimdi ölebilir miyim?
(bkz: si yu)
bu gün benim doğum günüm ve ben de gidiyorum.
kapıyı yavaş kapat giderken, uyandırma milleti. ha bir de defolup gidebilirsin tabi, sorun yok.
ben gidiyorum. benimle gider misin.
Ben gidiyorum. görüşmek üzere.
Ben gidiyorum. Sakın peşimden gelme! Yanımda yürü.
an itibariyle gerçekleştireceğim eylem.
ben gidiyorum!
..... diyene selametle, yolun açık olsun diye karşılık verilebilir.
yürü git denilesi bir cümledir.
bir gün birisinden duyulmak istenen cümledir.