bugün

istanbul halkalıdaki bombalı saldırıda şehit düşen mehmet çağlar bölük'ün eşi elif bölük'ün sözleri. elif bölük kardelen kampanyasıyla yüzlerce kız çocuğun okumasını sağlamıştır. Muşlu elif bölük eşinin cenazesinde ''Ben de Kürdüm. Size mi kaldı hakkımızı savunmak. Bu bayrak inmesin hiç" sözleri ben de dahil olmak üzere türkiyede ki milyonlarca kürt kökenli türk vatandaşının ortak iradesidir.

http://www.haberler.com/s...-savunmak-2119452-haberi/
pkk'yı yıllarca eriten, içini boşaltan, anlamsızlaştıran söylem. sizinle tartışmaya çalışan, das kapital'den girip emperyalizm'e çıkan, fiala'dan çıkan sözde kürt savunucularının da elini kolunu bağlar. burada kürt kardeşlerimizin iyi niyetine dikkat. ölçüsüz ve negatif milliyetçiliği haketmedikleri ortadadır.
(bkz: size mi kaldı hakkımızı savunmak)
(bkz: kime kaldı aramaya inanmak)
ülkemizde asimilasyon diye bir şey kesinlikle olmadığından hatta asimilasyon bir kenara halklar arası ayrımcılık(!) yapılarak özel ayrıcalık verilmiş bir etnik yapıya dahil vatandaşın ağzından çıkan en içten sözleridir.
http://videonuz.ensonhabe...kardelen-ayse-yi-de-vurdu
ellerinden öpülesi kardelen öğretmeni gözümüzde daha da yücelten sözleridir.

terör eliyle, kurşunla bombayla dünya üzerinde elde edilebilmiş bir tek demokratik hak yoktur. bunu anlamayan artık anlasın, sonu yok bunun.
mesele o iradenin mesajın verildiği insanlarca anlaşılmasında, bölge halkının elif bölük olabilmesinde.
elif bölükler çoğaldıkça; şehit eşi pozisyonu kastedilmemekte, kürt kökenli ama türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak, her türk kadar türk olabilmesidir kastedilen; pkk yokolmaya mahkumdur. işte meselnin çözümünün anahtarı. devleti yönetenlerin rol model olarak bölge halkına sunacağı insan. elif bölüklerden çok var ama ne devlet farkında ne de pkk.
ceviz ağaçlarının kendini devletede, pkkyada gösterme zamanı gelmiştir. yapraklarınızla dokunun, gözlerinizle bakında görsün sizi kör gözler ve utansın.
zamanla asimile olmuş, canı yanmış bir asker eşinin sitemi.
nifak sokma gayreti içinde olanları memnun etmemiş sözdür.
"bende türküm bizemi kaldı arapların hakkını savunmak" diye aklımda başka bir cümleyi canlandırmış cümledir.
köyleri basıp, evleri taramışlar.
küçücük çocukları dağa kaçırmışlar.
yollara, oraya buraya döşediği mayınlara yine o masum kürt çocukları basıp, ölmüyor mu?
onların haklarını savunmak için mi yaptılar ve hala yapıyorlar bunları?
bunların hak mak savunduğu falan yoktur.
şehit eşi gibi düşünebilenlere ihtiyaç vardır şuanda. bu oyun, başka türlü bitmeyecek.
bazı kesimlerin hiç de hoşuna gitmemiş söz olabilir. kardelen öğretmenimizden de bu beklenirdi.helal olsun.
bölge halkının ortak söylemidir aslında bir kezde bu cenaze sayesinde duyulmuştur.
"kürtleri sevmiyoruz" gibi başlıklar açıp, başlık altına ırk faşistliği entry'leri giren şoven ve popülist yazarların yüzüne tokat gibi çarpan söylemdir. pek çok kürt vatandaşın görüşlerine tercüman olunmuştur.

ne oldu skime sürülmeyecek aklı olan faşist bünyeler. yazmıyorsunuz ? yazsanıza kürtleri sevmiyoruz diye. yazsanıza, en iyi kürt ölü kürttür diye.
daha da ötesi yoktur bu sözün. ama hepimiz küçük değersiz piyonlarız

büyük satranç oyununun ve yenilmeye kaybetmeye feda edilmeye mahkum.

şerefsiz pkk nın kimsenin hakkını savunmaya falan da çalıştığı yok zaten bi

amacı gayesi yok bu doğrultuda. amaç belimizi bükmek, eğitime okula sıraya masaya insanın

büyümesindeki adımlara yatırım yapmaktansa, kefenine giden yolu önlemeye dair yatırımlar yapmaya

zorlamak, neden olmak.

yine de hala gözü kapalı pkk ya bdp ye inanan bir kaç insan için, propaganda delileri için

bu söz tokattı başka bişey değil.

bu ülkeyi yoktan var eden adam, şekilciliğe kafatasına, rengine, görünüşüne şununa bununa

bakmaksızın ne mutlu türküm diyene demişse kendini türk hisseden ve bununla gurur duyan adam için

önünde hiç bir engel yoktur. istediği yerde doğmuş olsun, istediği ada sahip olsun vesaire.

zaten gayrısına bok yemek düşer ki kimswenin bir kesimin haklarına sahip çıkmaya çalıştığı falan yok.

herkes kendi dalgasında biz de o dalgaya kapılmış giden küçük, değersiz, feda edilirken düşünülmeyen,

savaşta en önde durup, ganimeti paylaşmada en geride durmak zorunda kalıveren piyonlar!
beyni yıkanmış insanlara verilecek en güzel cevap. üstelik pkk'nın yaptığı hak savunmak da değildir; zira kalleşçe hak aranmaz. hala amaçlarına ulaşabilecek gücü kendilerinde görüyorlarsa ben buna kıçımla gülerim. şeref yoksunu, zavallı, kullanılmış insancıklar amaçlarına ulaşsa ne olur, ulaşmasa ne olur?..
cok güzel bir söylemdir. pkk lilarin kendini iyice göstermesine sebep olacak bir tümcedir bu.

tekrar tekrar söyleyelim. pkk maşadir. etnik kimlik konusu üzerinden, türkiye´nin istikrarsizlasmasini isteyen güclerin elindeki bir oyuncaktir pkk. herhangi bir basari elde etseler bile, bagimsiz falan olamayacaklar. cünkü onlar da "birilerine" gebe. o kullandiklari silahlari, mühimmati onlara tasiyan helikopterlerin bagli olduklari milletlere gebe onlar da. adam sana o kadar yatirim yaptiktan sonra, hic "bagimsiz" devlet kurdurur mu? o silahlarin, mermilerin roketatarlarin parasini cikartacak bir hesabi olmasa, hic sana o silahlari "al lan öldür türkleri" diye verir mi onlari sana?....

senin en iyi opsiyonun türkiye...sen amerikan gizli servisinin türki devletlerden "amerikan vatandasinin verdigi vergilerle" aldigi rus yapisi silahlari sana "kara kasin kara gözün" icin mi verdigini saniyorsun?...sen amerika kendi vergisini senin cikarina kullanir mi saniyorsun?....birak allah´ini seversen....bak sana diyeyim alip pkk´ya verdikleri silahlarin, mayinlarin, mermilerin tek tek hesabini tutmus adamlar....herhalde bigün senin önüne bi "fatura" koyacaklari icin yapmislardir onu, di mi ama? yoksa niye "envanter listesi" tutsun adam ?....gizli servis ajani, gidiyo devletine hesap veriyo, "pkk´ya su kadar para harcadik, bu da belgesi" diyo....sen hala "kürdistan" diye uyumaya devam et....iyi uykular, tatli rüyalar....
(bkz: vatan sevdalısı kürtler/#6653202)
(bkz: kapak olsun sözlükteki yandaşlarada bu söz)
pkk denen kendini bilmez örgüt; kürt halkını istismar ederek ülkeyi bölmeye çalışan dış güçlerin elinde oyuncak olmuş bir örgüttür. bu sözler, emperyalizmin piyonlarından biri olan pkk'ya karşı bir duruş niteliği taşımaktadır. şehit eşi kardelenin bu sözleri, kürt halkını pkk ile özdeşleştirenlere karşı bir savunma niteliği de taşımaktadır.
diğer taraftan bir kürt çıkıp da size mi kaldı bizi türk diye tanımlamak, bize kuyruklu demek, dilimizi yok saymak derse ne hissederiz?..

mesele pkk veya terör değil, kimse ölümü savunmaz, en azından marjinaller hariç. mesele pkk denilince türk ve kürt halkında beliren algılardır. bu algı batı'da o.ç.'ları olarak aksederken doğu'da hiç de öyle değildir gerçekçi olmak lazım bugün 4 veya 5 milyon kişinin abdullah öcalan için imza topluyor.

ahmet insel'in yazısından:

Kürt sorunu terör sorunu değildir. iki nedenden dolayı değildir. Birincisi, Türkiye'de Kürt kimliğiyle yurttaş olarak yaşamak isteyenlere bu hak tanınmamaktadır. Türkiye'de Kürt kökenli yurttaşlar Türkleştikleri oranda herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmazlar ama bu Kürt kimliğinin tanındığı anlamına gelmez.

yazının tümü: http://www.radikal.com.tr...06.2010&CategoryID=98

imla düzeltildi.

not: size mi kaldı insanları yaftalamak? adam gibi siyaset, düşünce üretemeyen adamın başkasının düşüncesine de saygısı olmaz, tek silahı vardır yaftalamak.
ahmet insel yine aykırıyım , ben farklı düşünüyorum tarzında bir iticilikle yazmıştır.

yahu kimsenin içinde öyle bir düşünce yokken ahmet insel ben farklı düşünüyorum diye kasmasından dolayı insanların arasına nifak sokmaktadır.
tamam beyler heyecanlanmanıza gerek yok.bu tipler bi elin parmaklarını geçemeyecek kadar azdır.zaten çoğu da kürt kökenli değildir.
biliyorum kürt cephesinden çıktığı rivayet edilen bu tür acup ifadeler hepinizin içindeki o faşist ruhu saçlarından güzel güzel okşuyor ama bi an önce düşten uyanıp real alemle tanışmanızın zamanı geldi geçiyor.
Tüm Kürtlerden beklenen serzeniş.
"helal olsun" denilecek açıklamadır.

izlerken gözlerim doldu. böyle bir acıya böyle vakur bir duruş... ancak bir türkiye cumhuriyeti vatandaşında görülebilecek bir şey. gurur duyuyorum böyle insanlarla... onur duyuyorum böyle insanlarla aynı toprakta yaşamaktan.