bugün

Benin çevresine iğneyle lokal anestezi yapıldıktan sonra lazer ile çıkarılıp, temizlenmesi operasyonudur. Bu operasyon en fazla 20 dakika sürer ve hiçbir acı duymazsınız. Benin vücut ile ilişiğinin kesilmesinin ardından ciltte herhangi bir leke veya iz kalmaması için operasyondan sonra batticon ile temizleyip pansuman yapılması ve bölgenin fazla hareketli tutulmamasına gerekmektedir.
benin şekli değişiyorsa, büyümüşse ve düzensiz bir leke gibi görünüyorsa kanser riski bulunduğundan yapılması gereken operasyon. başa geldi. alınmasaydı mazallah her şey olabilirdi. benleri ciddiye alıp düzenli kontrol ettirmek lazım gele.
(bkz: sik beni)
çıkık benlerde ameliyata gerek yok. erkekseniz bi kadının saçından tel alın , kadınsanız kendinizden bi saç teli alın ; sonra onu benin çevresine dolayın. böylece kan bene gitmeyecek ve zamanla ben kendiliğinden düşecektir. *
ama sen hiç aldırmamak. ben çok üzülmek.
şu aralar yapmayı düşündüğüm eylem.
(bkz: i go you go we go)

Türkçe bu kadar esnek olmayaydı ne yapardık kim bilir?
(bkz: Beni benden alırsan seni sana bırakmam)
(bkz: beni benden alırsan seni sana bırakmam)
Yaklaşık bir yıl önce olduğum operasyon.

Acıdı valla ne yalan söyleyeyim.
sen aldırmak
o aldırmak.
nasıl çekimledim ama.
(bkz: beni benden alırsan seni sana bırakmam)
(bkz: bir ben var bende benden içeri)
Ben aldırmak kansere yol açar mı?
--spoiler--
Vücuttaki benlerin sürekli takip edilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, halk arasında dolaşan yanlış bilgiler nedeniyle benlerle ilgili hekime baş vurmada gecikmeler olduğunu vurguluyor. "Ben aldırmak kanser yapar mı?" sorusunu cevaplayan Op. Dr. Ufuk Aydın, önemli bilgiler verdi.
Estetik ya da psikolojik açıdan rahatsızlık verebilen benler için mutlaka cerrahi uzmana danışılması gerekiyor. Güneş ışığı gibi faktörlerin ben oluşumunu tetiklediğini belirten Op. Dr. Ufuk Aydın, benlerin mutlaka alınması gerektiği durumları anlattı ve ben aldırma ve kanser riski arasındaki bağlantıyı açıkladı.
Vücuttaki benlerin kimileri için psikolojik ve estetik açıdan rahatsızlık verdiğini belirten uzmanlar, benlerinden kurtulmak isteyen kişilerin mutlaka plastik cerrahi uzmanına başvurması gerektiğini söyledi. Güneş ışınlarına fazla maruz kalmanın ben oluşumunu tetiklediğini belirten Op. Dr. Ufuk Aydın, aynı zamanda genetik faktörlerin de etkili olduğunu ifade ederek, “Benlerini aldırma korkusu yaşayan kişilerin bendeki değişimi takip etmesi çok mühim. Halk arasında benlerin alınması ile kanser riski oluşacağına dair ne yazık ki yanlış bir inanış var. Bu yanlış bilgi yüzünden birçok kişi korku ile hekime başvurmaz. Bu korku ve önemsememe ile kişi benindeki değişime dikkat etmezse, bu durum kansere dönüşme durumunu geç fark etmeye sebep olur. Benler hızla büyüyebilir, renk değiştirebilir, şekil değiştirebilir, kabarıklaşabilir, kanayabilir. Bu tip değişimlere dikkat edilerek ben takip edilmeli ve görüldüğünde mutlaka estetik plastik cerrahi uzmanına müracaat edilmelidir” dedi.
Estetik olarak görüntüsünden rahatsız olunan durumlarda benlerin alındığını belirten Aydın, “Özellikle ben, eklem yerleri gibi fiziki rahatsızlık verecek yerde ise ve yine yerleşim yeri olarak tarak, tıraş bıçağı, gömlek yakası, pantolon kemeri ve çorap koncu gibi giysilerle tahrişe maruz kalan bölgelerde bulunuyorsa alınması gerekebilir. Cerrahi olarak çıkarılan doku parçası mutlaka histopatolojik olarak incelenmelidir. Uzman hekim tarafından doğru şekilde alınan benler hiçbir şekilde kansere sebep olmaz” diye konuştu.
--spoiler--
hurafeler yüzünden yıllarca girişilememiş olan eylemdir. yaşta küçüktü tabi o zamanlar kanser olursun bilmem ne olursun diye vik vik ötüyor herkes yıllarca yaşadım gözümün tam altındaki ben ile. sonrasında iyice sıkıntı vermeye başlayınca cildiyeye gidip baktırdım akabinde biyopsi ile beraber 5 dakikada hallettiler sağ olsunlar.

direkt almıyorlar zaten önce azot gazı ile düşürmeye çalışıyorlar sonuç alınamaz ise ufak bir müdahale ile 5 dakikada alıyorlar. vücudunda sıkıntı vereni olan varsa hemen halledebilir hastaneye giderek.
Ben bir tane aldırdım bir tane daha var alınması gereken fakat bütün kan damarlarını kendine mi bağlayıp besleniyor nedir bende de çok kanama yaptı. .
az önce saydığıma göre yüzümde irili ufaklı 20-30 tane ben var. 2-3ü çok dikkat çekici büyüklükte ve artık rahatsız olmaya başladım.

aldırma operasyonlarını izleyince de korktum açıkçası. bildiğin neşterle derinizi yarıp bir parça alıyorlar. derinin altını görüyorsun sonra kanıyor falan. düşüncesi bile korkutucu.

aradıştırdım araştırmasına da bir de ilk ağızdan öğrenmek istiyorum. cidden rahatsız oluyorum benlerimden ve kurtulmak istiyorum artık. ama cesaret lazım.

yardımcı olabilecek kimse yok mu?
Yüzümde çok miktarda ben vardı toplamda 30-35 civarinda ve bunlar nokta nokta değil hacimli benlerdi anlayacağınız dalmaçyalı köpek gibiydim.lise döneminde bu durum beni dahada çok rahatsız ederdi.bu konuyu dünyada en çok araştıran kişilerden biriyimdir ancak son 6 aylık döneme kadar kesinlikle aldırmayı düşünmedim çünkü hep cerrahi yani ameliyatlı alım öneriliyordu.

ancak 6 ay önce aldırmaya karar verdim çünkü nişantaşında mediport nişantaşı adındaki yeri buldum.Adamlar radyofrekans denen bir yöntemle iz kalmadan alınabileceğinden felan bahsediyordu hemen araştırmaya başladım ve doğru olduğunu Amerikada da yapıldığını gördüm.bizzat doktorun kendisini yaptığını söylediler tek seansta bitmezse ikinci seans için ücret istemeyecek kadar kendilerine güvendiklerini gördüm.hem yöntemin güvenililirliğinden hemde kurumun güvenirliğinden emin olduktan sonra randevu ayarlayıp gittim.lakin buda çok kolay olmadı inanılmaz yoğunlardı karar verdikten 2 hafta sonra randevu alıp gidebildim. Gercekten de hayatımı değiştirdi.tedaviyi yapan özgür hocamada çok tesekkür ederim.sanki yüz nakli olmuş felan gibi hissediyorum kendime öz güvenim geldi ve beklediğimden bile güzel bir sonuç aldım.bu adamlar bu alanda kesinlikle büyük bir marka.
(bkz: mediport nişantaşı)
Vakti zamaninda yuzumden bir adet aldirdigim, iyilesirken tatli tatli kasinmasi munasebetiyle dikisleri elimle sokmem sonucu hafif iz birakan eylemdir. Aldirdigima pismanmiyim? Kesinlikle hayir. Ama sunu soyleyebilirim ki yuzunuzde gormus oldugunuz bir ben, iskeletinize kadar iniyor. Ameliyat sirasinda yuzunuzu silindir seklinde derince deliyorlar. Ama hissetmiyorsunuz. Varsa aldirin gitsin.