bugün

israil markalarını boykot edenlerin neeeğhhh diye suratlarına okkalı tokat yediği gerçek.

Ve şuan ülkenin çoğu boykotçusunun evindeki gizli yavudi markası.

Ne oldiii? Ahanda böyle malak gibi kalırsınız...
.........

Beko >> 'be' (israilli Leon Bejerano'nun ilk iki harfi) + 'ko' (Koç'un ilk iki harfi) = Beko!.

https://www.beko.com.tr/tarihce

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Beko

https://eksisozluk.com/leon-bejerano--7680639
(bkz: Vakko)

Muhafazakarlar eşarplarını çok sever.
Onu bunu bilmem de müslümanlar gavur dedikleri insanların ürettiği eşyaları kulllanmasa ilkel yaşama geri döner. Hatta işin içine ilaçları da eklesek hastalıktan ölüp giderler.

isteyen istediği şeyi boykot etsin zerre şeyimde değil. Yalnız starbucksta kahve içen insanları rahatsız eden primatlar çok can sıkıyor.
evimizde hiç beko ürünü, arçelik, vestel vs yerli milli(!) elektrikli ve elektronik alet yok. bunu bilmiyorduk, bundan sonra beko ürünü almak için bir neden ortaya çıktı.
ne dediniz?
filistin mi?
bana ne filistinden... Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak bir kanun yasa mı var filistin için ağlayacağım, israil boykotu yapacağım, israil'i destekleyen markalar ya da yahudi malı almayacağım diye...
bir kanun yasa mı çıktı?

artık bu filistin israil yahudi vs kıl tüy ajitasyonundan bıktım ya...
bana ne kardeşim onlardan, her insan ettiğini çeker.
ister israilli ister filistinli olsun, kılıçla yaşayan kılıçla ölür. israil halkı netanyahu, filistin halkı hamas tercihini yaptı.

tıpkı ukrayna halkının ülkeyi avrupa-abd kucağına koyup savaşa yıkıma ölüme sürükleyen, basit bir dış işleri çalışanlarının görüşme ile çözeceği sorunu savaşa çeviren komedyenden çok soytarı olan zelenski tercihi gibi...
ya da rus halkının putin tercihi gibi.
hitleri iktidara getiren ve son askerine kadar savaşan, berlini ruslara karşı 13 yaşında çocuk askerlerin savaşıyla koruyan alman halkı gibi...

kusura bakmayın da kimse insanlık diye masal anlatıp ajitasyon yapmasın. halklar bir tercih yapıyor ve tercihini yaşıyor.
kimse masum değil...
savaşlarda kentlerde bombalar saldırılar altında ölen sivillere bakıp ağlamıyorum. cephede savaşan askerlere bakıp onların ölümüne ağlıyorum. siyasetçiler politikacılar yetersizliklerini yalanlarını hatalarını örtmek için savaş çıkarır. siviller bu siyasetçi politikacılara oy atar seçer. halkın ve siyasetçilerin politikacıların beceriksizliğinin yanlış tercihlerinin sonucunu cephede askerler canlarıyla öder.
tek masum ölüm cephede savaşan askerlerin ölümüdür.
Beko, arcelik'in ihracat markasıydı eskiden. Bir nebze daha kalitelidir ürettikleri. Gazze olaylarını açıkça protesto eden musevilerin varlığını düşününce bir malın yahudilerce üretilmesi otomatik olarak neden problem olarak görülür anlaşılır gibi değil.
Esas mesele siyonizmdir!
Tersine bakarsak israilliler de, “her gün ana bacı söven türkiye ile niye ortağız, ne ihtiyacımız var” diyor olabilir.

Yani;
1. Paranın sınırı, düşmanlığı, dostluğu olmaz,
2. Devletlerin dostluğu-düşmanlığı yoktur, çıkarları vardır,
3. Birileri bizi felaket skiyor, aslında her şey tıkırında ilerliyor,
4. Yakın hissetmemek, beraber çalışılamaz demek değildir, iş yaşamında “takım çalışmasına uygun” ifadesi aslında budur. Olgun davranmak gerekir.