bugün

okunan adama büyük ihtimalle aklını başına alması uyarısı yapılırken okunur
şeriatin ve şeriatçinin suratına tokat gibi çarpan şiirdir.
(bkz: mutlu çelik)
(bkz: papa)
(bkz: papaz)
(bkz: peder)
(bkz: fethullah gülen)
harika dersler çıkarılması gereken bir şiirdir.

edit: zorunlu
ancak shakespeare'in romeo ve julliet'inde ya da dostoyevsky'nin suç ve ceza'sında görülebilecek edebi anlatıma ve amatör heyecanların profesyonel bir üslupla harmanlanışına sahip bir eserdir. neyzen abimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz. ah neyzen abimiz bir ufak rakı 25 ytl olmuş şimdilerde. şimdi yaşıyor olsaydın ne dizeler yazar da iktidarları itin g.tüne sokardın kim bilir.
bir kac rutusla ilginclesebiliyor

ne ararsin tanri ile aramda!
sen kimsin ki orucumu sorarsin?
hakikaten gozun yoksa haramda,
basi kapaliya niye turban sorarsin!

raki, sarap iciyorsan bana ne.
yoksa sana bir zararim, basortusunden sana ne .
ikimiz de gelsek kildan kopruye
ben ayikken gecmekte zorlandigim kopruyu
sen sarhosken nasil gecersin

sarhos iken mumkun mudur ibadet?
yatip kalkip Allah'a dua et.
senin gibi durzulerin yuzunden,
kumandan Ataturk'den soguyacak bu millet.

isgaldeki hali sakin unutma,
inancliya dil uzatma sebepsiz.
sen anandan yine cikardin amma,
baban kimdi bilemezdin serefsiz...

cok guzel oldu.
postmodern darbe aman şiir.

kötüle hemen.

yahu bir insanın bütün argümanı bu olabilir mi? her ne anlatırsan anlat 'işgaldeki hali unutma' diye başlıyorlar. atatürk'ün yargılanıp yargılanamamasından bahsederken 'güzel kardeşim yargılama bir aşağılama, bir kötüleme değildir' diyoruz, 'yargılanacaksa yargılansın zaten öyle olmadığı ortaya çıkacaktır demeniz gerekir' diyoruz. bunu da geçtim insanların bazılarının cezai sorumluluğu olmasa da hukuki sorumluluğu vardır diyoruz. adam hukuki sorumlulukla cezai sorumluluk ne demek bunun ayrımına varamıyor ki 'heh tabi o şekilde yargılanabilir' desin. hemen mesajlar yağıyor işgaldeki hali unutma diye.

ne şiirmiş mübarek. elimi ayağımı titretiyor şerefsizim.
Atatürk ü eleştirenleri o... çocuğu ve şerefsiz olarak niteleyen bu zihniyet , acaba kendileri dini ve dindarları eleştirirken aynı yaftayı yemeyi düşünüyor mu ? Kendinden geçmiş sahte Atatürkçü hezeyanı.
ramazan manisi tadında dörtlüklerden oluşan metin. devrik cümlelerden oluşan metnin yılmaz özdil tadında yazılmasına ne zamandan beri şiir denmekte ayrıca merak konusu.
bonus olarak:
(bkz: bağa mı didin)
gerçek dürzülerin başörtüsünden korkması ile değiştirilip okunabilecek şiir.

(bkz: ne laiklikmiş be bi başörtüyle yıkılıyor)
mutlu çelik küfürnamesi. neyzene de ait olsa berbat bir şiir. bir zamanlar çok popülerdi. şimdiki kemalizme girişi kapımız,fethullahçı yobaz gerici baban kim bilemezdin hınk.
" ...
çiçekçi bülent ulusoy'un vitrinine be hey dürzü başlığı ve neyzen tevfik imzasıyla astığı şiir, çoğu kişi tarafından ünlü hiciv ustası neyzen tevfik'e ait biliniyor. ancak üslup olarak neyzen'in şiirlerine çok benzeyen şiir, aslında emniyet genel müdürlüğü'nde asayiş şube müdürü olan mutlu çelik'e ait. çocuklara karşı işlenen suçlar konusunda uzman olan emniyet müdürü mutlu çelik, gerçekte cevaben başlıklı bu şiirini 1994 yılında yayınladığı yalnızlık pusuda bekler adlı kitabına da koymuş. mutlu çelik'in neyzen tevfik'e ait olduğu iddiaları üzerine; şiirin kendisine ait olduğunu mahkeme kararıyla tescil ettirdiği de belirtiliyor.
"

(kaynak: http://www.hurriyetim.com.tr)

ben neyzen tevfik olarak biliyor idim. gerçi mantıklı düşününce türban mevzusunu ele alındığına göre şiirde; tevfik'e ait olması imkansız gibi bir şey. zira türban 80 - 90 yıllarında baş göstermiş bir sorunsaldır.

o değilde kim yazmışsa yazmış, ne farkeder önemli olan içerik demek istiyorum..

--spoiler--
Senin gibi dürzülerin yüzünden,

Dininden de soğuyacak bu millet.

işgaldeki hali sakın unutma,

Atatürk'e dil uzatma sebepsiz.

Sen anandan yine çıkardın amma,

Baban kimdi bilemezdin şerefsiz...
--spoiler--
emniyet müdürü mutlu çelik tarafından yazılmıştır.
ezberlerinize cahilliğinizi eklemeyin!
(bkz: kemalizm milli marşı)
şu okuldan mezun olduğum gün o (bkz: mal) hocanın yüzüne okumayı arzuladığım dizelerdir.
şimdi şöyle bi gözlemim var. bu şiirin paylaşıldığı hiçbir başlık ya da konu yok ki, yıllara inat tazeliğini yitirmemiş bu eserimiz "bu başlığı en iyi cevabı sanırım neyzen in şu dizeleri vermiştir.", "neyzenin en güzel cevabı verdiği insanlardır..." gibisinden bi cümleyle anons edilmemiş olsun.

önerim şudur ki "neyzenin en güzel cevabı verdiği insanlardır..." kalıbını şiire ek bir kıta olarak ekleyelim. böylece şiiri kopyalayıp yapıştırırken bu kalıbı da sürekli tekrarlamak zorunda kalmayalım. şöyle bişi var elimde mesela:

"neyzen der ki ben atama taparım
onun için nice canlar yakarım
hiç acımam topuğuna sıkarım
bu da sana kapak olsun şerefsiz"
hala ısrarla bu şiirin neyzen'e ait olduğunu savunanlar var. hayır şaşırıyorum. lan azıcık okuyun bari. en azından şiiri okusanız fark edeceksiniz neyzen'in şiirlerine benzemediğini.

bak son defa söylüyorum. hayyam yazdı olm bu şiiri. hayyam. * *
(bkz: neyzen tevfik e cevap)
boş beleş şiirlerle kimsenin göt edemeyeceği şiirdir.
iki lafı bir araya getiremeyenlerin atatürk ile ilgili açılan eleştirel konulara kopyaladıkları şiirdir. tamam da rakına şarabına kimse bir şey demedi ki canım benim, ne bu höyhöyler?
hayatımda duyduğum en anlamlı şiirlerden bir tanesi bu şiiri eleştirecek olanlar gitsin artık vatanımızdan.
çok bilinen hali eksik olan şiirdir. bu şiirin iki kıtası daha vardır ki aman aman, kemalist arkadaşların gözlerinden öperim. pek bilinmeyen iki kıta daha çıktı oğlum, sevinin. dört kıtayla bu kadar idare edenlere bu şiirin iki kıtası daha olduğunu söyleyeyim de sevinsin garibanlar.

Ne işin var Tanrı ile aramda
Sen kimsin ki orucumu sorarsın
Hakikaten gözün yoksa haramda
Baş açığa niye türban sorarsın.

Rakı, şarap içiyorsam sana ne
Yoksa sana bir zararım içerim,
ikimiz de gelsek kıldan köprüye
Ben dürüstsem, sarhoşken de geçerim.

Sakal, şalvar, gümüş, sarık iş değil
ibadetin reklamına sığınma
inanç varsa inandığına eğil
Her tayinde bir camiye sığınma.

Esir iken mümkün müdür ibadet
Yatıp kalkıp Atatürk’e dua et
Senin gibi dürzülerin yüzünden
Dininden de soğuyacak bu millet.

işgaldeki hali sakın unutma
Atatürk’e dil uzatma şerefsiz
Sen anandan yine çıkardın amma
Baban kimdi bilemezdin şerefsiz.

Riyakarsın sakal gizlemez seni
Haram ile doldurmuşsun keseni
Dokunulmaz sanırsın sana amma,
Dokunursa bu millet ... seni.

http://www.antoloji.com/s...sair=1365&siir=636792
(bkz: geçirirler seni sarhoşken sırattan)
birinci cumhuriyetçilerin official şiiri.