bugün

+9 başlık için verilen para.
format sikenlerin sözlüğün namusunu temizlemek için verip zall aşiretinden kurtulduğu para.
kadını mal yerine koymanın kibarcası.
kendisine başlık parası bile verilmeyecek kızların pok attığı şey.
Genelde doğu illerinde olduğu zannedilen ve hatta bu yüzden bölge halkının aşağılanmasına neden olan, fakat bal gibi de tüm Türkiye'de varlığını sürdüren "gelin bedeli".

Doğu illerinde zannedilmesinin nedeni sanıyorum ki bu illerde belirli bir kesim tarafından adının dürüstçe telaffuz edilmesi.

Batıya döndüğümüzde ise durum şu:

Bu illerin insanları (ki ben de bir tanesi oluyorum) çoğunlukla "başlık parası" ifadesini küçümseme eğilimi gösteriyor. Fakat evlenirken de "şu kadar altın isterim, bu kadar bilmemne isterim" demekten geri kalmıyor özellikle kız çocuğu olan aileler. Aradaki tek fark "başlık parası" ifadesinin yerini "altın yapmak" eyleminin alması.

Takdir edersiniz ki başlık parası da altın yapmak da kadına fiyat biçmekten daha fazlası değildir. Daha da acı olan ise bir kısım kadının "bedavaya mı gidecez" diyerek kendine fiyat biçilmesini hoş karşılaması. Hatta "yeni evliyim, bütün bileziklerimi takmalıyım" gibi bir mantıkla adeta bir "fiyat etiketi" taşırmışçasına etrafta dolaşması.

Adına ister altın yapmak deyin, ister başlık parası. Benim bildiğim para (veya benzeri bir şey) karşılığında mal veya hizmet "satın" alınır. iki insanın hayatını birleştirmesini mal alma işiyle özdeşleştiren zihniyet (bunu onaylayan kadınlar da dahil) kadının "mal" statüsünü peşinen kabul etmiş sayılır benim nazarımda. Uzak dururum böyle insanlardan. Kendini altına endeksli emtia zanneden bir kadınla zinhar işim olmaz mesela. Çevremdeki erkekleri de kınarım eğer böyle bir işe girerlerse. Ayıptır. insan alınıp satılmaz. Köle ticareti mi yapıyorsunuz kuzum?
ekseriyetle doğulu ailelerin kız çocuklarına biçtikleri değer. aile yapısı, kızın güzelliği, eğitimi bu bedelin ortaya çıkmasında etkili ölçülerdir. batıya yerleşmiş doğu kökenli aileler bu geleneklerini yaşatma adına ''başlık parası'' yerine ''süt parası'' tanımlamasını getirip olayı biraz daha medenileştirme çabasına girseler de maksadın dışına çıkamamışlardır.
Kadına değerin ne noktasızlıkta olduğunu gösteren hala geri kalmış insanlar arasında uygulanan insan satma modeli.
pezevenklikten alınan paranın helal olanıdır.
uludağ sözlük'te başladılması gereken uygulamadır..
şu sol frame'e bir bakınız.. çöplük gibi..
prezervatife verilen paranın temsili şifreli anlatımıdır.
fuhuşun satışlısı.
sözlükte başlık açmak için verilen paradır. başlık başına 0,0001 kuruş ödenir. eminim daha önce duymamıştınız , çünkü uydurdum.
Ulan keşke olsa denilir. Mezun oldun 23 yaşındasın ev araba kyk borcu vs. Zaten 200 300 bin tl kaç senede kazanırsın omg. Düğün masraflari hariç tabi kız istemeye gittin diyelim ilk soru çocuk ne iş yapıyor evi arabası var mı.
Yaş oldu otuz evlensen ne artık. Başlık olsa ver al ev araba falan yok.
Kac para ulan bi baslik

Diyerek destekledigim uygulamadir.

En azindan parasi neyse verir evleniriz.
Sözlük yazarlarının başlık açmak için zall a ödedikleri paradır.
(bkz: zall ın kazandığıdır)
Kadını satmaktan başka bir şey değildir. Kadın kendini, para ne kadar fazlaysa o kadar değerli hissetmez. Cennet mahallesinde ferhat'a acımışlığım vardır.
vallah başlık böleştir hojdir ema entry girmiyorlar.
Gelişmiş bir ülkede, sözlüğün başlıkları için alması bence daha makul karşılanacak paradır.
Müslümanların yaptığı bir şey.
Hala vardır, bugün bir arkadaşım anlattı.

Kızın babası bizden 10 bin lira istiyor dedi.

Şaka gibi.
bir kürt kültürü.
Para katşılığında kız kiralama ve satma
Kürt geleneğidir.
Zall ın bu yıl kimseye ödeyemediği paradır. Kriz dönemindeyiz diye çok üstüne gitmedik arkadaşlarla.
artık bitsin dediğimdir.

http://www.dha.com.tr/bas...ohut-satiyor_1231529.html