bugün

çok değerli feminist bir arkadaşımın sonuna kadar savunduğu bir söylem. önceleri saçma bulurdum,sonra hak verdim. ama bunu kavgaya kadar taşımak kesinlikle doğru değildir. ayrıca feminizm batılı kadınların ileri sürdüğü,islamiyet ve kültürümüzle kesinlikle bağdaşmayan bi harekettir. kadın haklarına sonuna kadar saygılı olduğumu ve savunduğumu çevrem bilir. ama günlüğü 1 dolara çalışan kadınların hazırladıkları feminizm tişörtlerini giymek feministlik değildir!
https://video.uludagsozlu...m/v/bok-ettin-bayan-5332/
(bkz: bi bitmediniz amına koyim)
zor değil yahu içinden 3 5 defa tekrar et sonra bayan değil kadın diyeceksin zaten.
Bu tartışma kadar gereksiz bir şey olamaz hayatta. Feministlerin kafalarında kurup kurup ortaya attığı şeylerden sadece birisi benim gözümde feministlerin yarattığı imaj: oturduğu yerden yoksul insanlara acıyıp ama cebinden bir kuruş bile çıkarmayan zengin godoman. Hayır lafta kadınların bu kadar yanında olanlar gerçekten onlar için ne yapmış bu zamana kadar. Kadına ya da bayana her ne ise uygulanan şiddeti "hayır gerizekalı ben bayan değilim kadınım ama bi yerde bayanlar önden denildiğinde pişmiş kelle gibi sırıtabilirim" diyerek azaltamazsınız.
Saçma bir tartışmadır. Ne diyek Arvat mı diyek.
çiçek de babandır ayrıca. hıh!
doğru söze ne denir?
Bay değil er o zaman.
bayan denilmesinde ne sakınca vardır anlamış değilim. boş iş.
saçma bulduğum takıntı.
Bayan yani bay-mak anlamında duruyor diye kadını tercih ediyorum ben. Kimseyi baymıyoruz biz lütfen.
Ben hep naziklik açısından bayan diye bilirdim. Ve şaşırdığım bir konudur.
görsel
dr. banu çiftçi'nin tedx'te yaptığı konuşmadır. izleyin, belki "bazı" olmayan akıllarınızda bir şeyler oluşturur.
Bilmem çok fazla takıntı yapılıyor bu konuda aslında.

-Nasılsınız bağğyan
-anne bak bu da bayan diyor.
kişilik gelişimini tamamlayamamış kişilerin cinsiyetçi takıntısı. cinsel kimlikten önce birey olmayı başarabilirseniz takıntıdan kurtulabilirsiniz.
şekilcilik gibi gelse de hele mevzu kadınsa şekil esastan daima önce gelir.
sanki biraz abartılıyor.
avrat değil bayan
bayan değil kadın
kadın değil prenses...
böyle gidecek herhalde. ticari işlerde bayan deriz kadın argo kaçıyor.
doğruluğundan yana tartışmayacağım gerçekten çok doğru bir söylemdir.

gerçekten de bayan değil kadındır. kelimelerin kökenine indiğinizde gerçekten cinsiyetçi bir söylem çıkartabilirsiniz. ve kesinlikle haklısınız da.

ancak kökene inmeye gerek yoktur. köydeki yaşlı amcam size bayan bir bakar mısınız derken o naif bıyıklarıyla aslında kibar olmaya çalışıyordur. amcam nereden bilsin kökene inmeyi dimi? ona ben feministim desen bende sivaslıyım der adam!

feminist olmak gayet doğru ve akıl vicdan sahibi herkesin olması gereken bir durum. bunun kadını erkeği yok. erkekler de kadınların ve/veya kızlarının (karısı,anası,bacısı dahil) kişisel hak ve özgürlükler açısından kendileri kadar eşit olmasını ister. istemelidir. doğrusu budur. istemiyorsa yobazdır zaten.

ancak bayan değil kadın konusu o kadar abartılacak bir şey değil. zaten bizler de aslında bayan derken kibar olmaya çalışıyoruz.

örneklendirme;

- şuradaki bayan sizi sordu.
- mahmut bir bayanla kafede oturuyordu.
- biletim bayan yanı olsun lütfen.
- bayanlar tuvaleti ne tarafta acaba?

gördüğünüz gibi zararsız dokunuşlar bunlar...

ancak siz bayan değil kadın derken feministlik değil feminazilik yani erkek düşmanlığı yaptığınızın farkında değilsiniz. her bayan diyen erkek cinsiyetçi değildir. ön yargılarınızdan kurtulmanız ve bayan değil kadın triplerini bırakmanız ümidiyle yazımı sonlandırırken bütün bayanları gözlerinden öpüyorum.
kadın ya da bayan deyince ne değişiyor?
doğrusu avrat ya da karı diğerlerine karşıyım.
Olay basit arkadaşlar. Bayan kelimesi bir hitap seklidir, kadın ise cinsiyet belirtir. Dolayısıyla Bayanlar tuvaleti, bayan reyonu gibi kullanımlar yanlıştır.
Eğer cinsiyeti ifade etmek istiyorsanız kadın, yok efendim hitap şeklinde kullanacaksanız bayan kelimesini kullanabilirsiniz. Hı bayan kelimesinin de kullanılmasını istemeyenler var. Bunun da alternatifi hanimefendi olabilir.
Yoksa yolda yürürken cüzdanını düşüren bir kadına 'kadın bakar mısın' demenizi beklemiyor kimse. 'Bayan bakar mısınız? Mı daha uygun 'hanımefendi bakar mısınız? Mı buna da siz karar verin.

Kadın kelimesinin ayıpmış, cinsel deneyimlerin beyanıymış gibi görülmemesi dileğiyle, çocuklarda cinsiyet için kız-oğlan kelimelerinin kullanıldığını da söyleyerek ceketimi alıp çıkıyorum.
Bu siktigim kelimesine ne cok takiliniyor anlamiyorum. Bayan kelimesi bay kelimesinin farkli halinden geliyo. Bay-bayan, kadin-erkek, erkek-disi, han-hanim vb gibi. noluyo yani bayan diyince? Sende bay dersin olur biter. Bu kadar kelime oyunu yapmaya gerek yok yani.

Edit: kadın kelimesi yerine dişi kelimesi daha uygun. Hem cinsiyetini de vurguluyor sonucta. Hem de bence cok kibar bi kelime. illa kadın diyecek değilim ya. Ben genelde hanim denilmesi taraftariydim ama dişi kelimesi de olur.
Hayir hatun..