bugün

içindeki site isimlerinin yardığı, sessiz sakin ankaranın yaşanılası semtlerinden birisi...diğeri için;
(bkz: eryaman)
ankaranın sakin yaşanası semti.yapılan yeni metroyla sincana bağlanacak semttir ayrıca.bir de gimsası vardır ki türkiyenin cirosu en yüksek marketi olduğu iddiasını taşır.valla ben söyleyenlerin yalancısıyım.
hiç ayrılamazsın sandığın ama daha sonra kaçarcasına belki; uzaklaşmak, uzak kalmak isteği yaratan,
sakin mi sakin ama huzurlu mu karar veremeyeceğim ankara semti.*
gereksiz derecede buyuk, gereksiz bi' semt.

sakin, huzurlu, ya$anilasi yer icin :

(bkz: konutkent)
site yaşamının hüküm sürdüğü ankara'nın en sakin ve güzide muhitlerinden biridir. şehrin biraz dışında olduğundan trafik, gürültü v.s gibi sorunlardan uzaktır.
adamın birinin çok sevdiği ve yakında kavuşacağı semttir.
1979 yılında kurulan kent koop un büyük desteğiyle ilk ciddi yapım çalışmalarına başlanmış genellikle sendika (genel-iş; harb-iş; demiryolcular vb..) , odalar (mühendisler; haritacılar; esnaf ve sanatkarlar vb..) , üniversitelerin mezunlar dernekleri (odtululer; gazililer vb..) gibi örgütlerin kooperatifleriyle bezenmiş olan bir ankara semti. 1989'dan beri şahsi gözlemlerim 1995'ten sonra (ki özellikle murat karayalçın ın kent-koopu bırakmasından sonra) sağ görüş ağırlıklı kesimin bu güzide aydın semtine yönlendirildiğidir (özpetekler; türk-iş; arıkovanı vb..).

300.000'i aştığı söylenen nüfusuna rağmen hala ilçe yapılmamakla birlikte en azından bir devlet hastanesi yapımına başlanmıştır. böyle bir nüfusa rağmen bile hala (1-2 kavşak dışında ve belli saatler hariç) trafik sıkıntısı çekilmemektedir. bu sonuç zaten öngörülmüş * olduğu için şaşırılmaması gerekendir.
*
kendisini, "aman chp ezici farkla alır" diye ilçe yapmayan akp bağlı olduğu yenimahalle'yi tümden kaybetmiştir. *
yenimahalle'nin gelir seviyesi en yüksek semtidir. semtin büyük kısmı iki veya üç katlı villalardan oluşmuştur.
ankara'nın en sakin,en sessiz,en kendi halinde yerleşim birimlerinden. devlet hastanesi yapımı sürmektedir.
en güzel mahallelerinden biri olan ergazi mahallesinde yaşadığım nusret fişek parkında namı değer LANETLi parkında(bu isim içerisinde biri öldürüldüğü için koyulmuştur)rahat rahat oturup alkol aldığımız kimsenin kimseye karışmadı daha önceleri ateşte yaktığımız (şimdi polis 69TL ceza yazıyo * yenimahallenin güzel bir yerleşim yeridir.
(bkz: kalmadı eski sakinliği)
ilk yerleşim bölgesinin hala sakin olduğu, yenimahalle belediyesine bağlı yerleşim yeri.
adı gibi sempatiktir.karlı kış günlerinde daha güzel bir görüntüsü vardır.ama ticari beyinlerin bu ilçe olmayı hak eden semtin içine etme çabaları kısmen de olsa sonuç vermiştir
Saglam bir kokoreci bulunur bu yerlesim bölgesinde.
otobüslerindeki yakışıklı erkek popülasyonu yüksek olan mahalledir. candır, canandır.
ankaranın en fazla nüfusa sahip semti.öyle ki içinde bulunduğu yenimahalleden bile fazla nüfusu vardır.eskiden memur kesimine hitab eden bir yer olsa da zamanla bıyıklı sakallı teyzelerin çarşaflı türbanlı nenelerin istilasına uğramıştır.bunları genelde gimsa adı verilen marketlerde görmek mümkündür.
içinde olanın bileceği yerdir. ait olduğun mahallenin kahvesinde, parkında, halı sahasında ailenin bir parçasısındır. 50 yaşında adamdan 16 yaşında gence kadar kahvesinde batak, briç oynarsın, parkında gün aydınlanana kadar içersin, halı sahasında her hafta maçını yaparsın. gece dörtte dışarı çıktığında birilerinin mahallenin bir yerinde toplanmış muhabbet ediyor olduğunu bilirsin. sağcısı, solcusu, türk'ü, kürt'ü, alevisi, sünnisi bir arada ve hep yanyanadır burada.

burada mahalleden herhangi birine fiske vuracak adam ertesi gün gelipte tek tek herkesten özür dilemezse bir daha tek bir kişiden selam alamaz hayatı boyunca.

burada işsizsen illa ki birileri araya girecek ve sana iş bulacaktır.

burada parasızsan, burda zor durumdaysan, burda açsan, açıktaysan yalnız değilsindir. birileri sana yardım etmediyse arkanda durmadıysa o gece kimse rahat uyuyamaz yatağında.

burası çinçin'den gelen hırsızların parkta oturan gençlerin arasına karışıp, sabaha kadar birlikte içtikten sonra, "abi biz batıkent'i böyle bilmezdik bir daha tövbe uğramayacağız buraya" dedikleri yerdir.

burada muhasebecisi, savcısı, parfümcüsü, büfecisi, avukatı, mühendisi, kapıcısı, her gece aynı yerde benzer saatte buluşursun. ister bira içersin, ister limonata ama muhabbet burda sonsuzdur bir lokma da sana düşer elbet.

batıkenti, çarşılarını, parklarını bilen bilir. bilmeyenler huzur kaçtı, sakinlik kalmadı, eskisi gibi değil diye düşünsünler, aman gelipte burdaki ortamı bozmasınlar.

ve bir abimizin dediği gibi:

"şimdi gitsem 10 yıl sonra geri gelsem, biliyorum ki siz burda olacaksınız. bu ağacın altında biranızdan, sigaranızdan gerekirse ekmeğinizden birazı yine benim olacak, kardeş gibi alacaksınız yine aranıza. işte bu yüzden ayrılamıyorum batıkent'ten, kopamıyorum..."
yaşadığım semt. gerisini söylemem düşmanım çok.
referandumda ciddi oranda éhayır" you çıkan semt.
yaşanılacak yerdir
(bkz: memleket)
tartışmalarda ya da arkadaşlarla tatlı atışmalarda kendilerine batıkent krosu diyerek uğraşılması ayrı bir zevk vermektedir.
kendilerini birşey zannederek birçok rapçinin stüdyoda kaydettikleri şarkıları millete benim albümüm var veya çıkıyor diyerek triplere giren rapçilerin bulunduğu yer.
ankaranin sakin, temiz ve en yasanabilir semti.
14 senedir ikametimin bulunduğu ankaranın güzel bir semtidir. eskişehir yolu ve üzerindeki üniversitelere olan ulaşım sorunu da çözüldüğünde daha da yaşanabilir bir yer haline gelecektir.