bugün

Народы Российской империи на снимках Прокудина-Горского

14. Курды.
В границах Российской империи на Кавказе
проживало относительно небольшое число
курдов. На Прокудин-Горский не смог пройти
мимо и уделил им особое внимание.
"Курдская женщина с детьми".
Село Кварцхана, Артвинский округ, Батумская область, 1912 г.:

https://foto-history.livejournal.com/2348527.html

ak torolün okuması , bilgisi yoktur . at nalı gibi
" batum kürtleri " yazılmış .
Tamam işte tahmin ettiğim gibi. Ermenistan kürtleri.
hayatta kulevi'den sonraki en sikko terminal limanına sahip şehir. Denizden bakınca süper manzara tam bir vegas. arka sokaklar ise 1945 ten kalma.. yine türkler birşey getirmiş ama getirdikleriyle de bırakmışlar. liyakatsizliğin daniskası bir yer. türkseniz ve aracınızla girdiyseniz en iyi ihtimalle otoparkta park cezası yersiniz... polisle tartışmadan devam edin, yok rahatsızım diyorsanız cümlelerinizi rusça kurun ve ezin, tam tabiriyle ağızlarına edin. batumi oil terminal lukoil ile anlaşmalıydı sanırım, tahliyeden sonra tanklarınızda deniz suyu dolaştırmanızı istiyorlar. eğer iki parsel varsa parseller arasında da istiyordu diye hatırlıyorum, yamuluyor olabilirim. loadmaster a dikkat edin, alkolikler ve sanki ayıkken iş yapabiliyorlarmış gibi öyle takılıyorlar kargoda. türkçe bilirler, cümlelere dikkat bros. selametle.

allah düşürmesin denilecek, gürcistanın en güzel doğa manzaralı yollarına sahip ahlaki çöküşü buram buram yaşamış eski sovyet bloğu şehri.
Sanki başkent tiflis'ten daha zengin olan kent.
Günümüzde çoğunluk diyebileceğimiz yerli türk nüfusu kalmamış olsa da, misakı milli içerisindedir.

Zamanında Sovyet Rusya'ya bağlı olduğu için Hatay ve Musul'un aksine bir girişimde bulunmamıştık.

Şehrin garantörü ise halen biziz.
Ki WikiLeaks'e göre Gürcistan-rusya savaşında batum'un tehlikeye girmesi durumunda Türkiye'nin 1921 Kars anlaşmasına dayanarak Batum'a asker çıkarmaya hazır olduğu iddia edilmişti.
Batum, Karadeniz kıyısında bir şehir olup Gürcistan'ın Acara bölgesinde bulunur. Batum'u Ruslara ilk defa satan miladi 1878'deki 93 Harbi'nde 2. Abdülhamit'tir. 16 Mart 1921 tarihli Moskova antlaşmasıyla birlikte Batum, Sovyet Gürcistanı'na bırakılmıştır. Batum'un tapusu hala daha bizim elimizdedir. Umarım bir gün Misak-ı Milli şehri olan Batum, Türk topraklarına katılır.
Rus turist fazlalığı, kumarhaneleri, türk mahallesi ile tanınan şehir.
uzun adamın memleketi olan gürcistan vilayeti.
büyük dedelerimden birinin doğduğu yer,1873-batum.

övünç kaynağımdır...
kozan kestanesi ,batum'da artık türk nüfusu kalmadı demiş,ulan palavracı batum'da hiç bir zaman türk nüfusu olmadı ,olan ticaret-devlet erkanı ,çalışmaya gelmiş olan bazı türkler.

nereden mi biliyorum büyük büyük dedem , osmanlı-lazistan valisi idi (trabzon sancağı)ee hatırat var,soy sağlam. alameti farikamız trabzon merkezde ki kale.

bu arada bize taşakları düştü, cep delik cepken delik.
nasıl soysa.
Gürcistan'ın başkenti ve özellikle karadenizlilerin çokça ziyaret ettiği bir şehir.
gürcistan'ın güneybatısında türkiye'ye yakın bir şehri.

görsel