bugün

(bkz: SERBUAN MAUT)
cevat çapan çevirisiyle, matsuo basho'nun öğrencisi kyoroku'nun bir haikusu:

"ateş küllenmiş,
gece ilerliyor-
birden
kapım çalınıyor."
can evrenol'un ilk uzun metraj korku filmi. daha önce aynı isimde kısa metraj olarak çekilmişini izlemiştim. türk korku sineması adına büyük işler yapabilecek bir adam izlenimi bıraktı bende. uzun metraj toronto seçkisinede seçilen ilk türk filmi özelliğinide taşıyor. sanırım kasım gibi vizyonda olacak deniyor merakla bekliyorum. fragmanı da şöyle bir şey
~ http://deadline.com/2015/...h-horror-film-1201506466/~
Korku filmlerine aşina olmama rağmen fragmanıyla bile ürkütüp sabaha karşı uyandığımda odadan çıkmaya korkar vaziyete getirmiş filmdir.
Amerika'da gösterime giren ilk yerli korku filmimizmiş.
yabancı olanı için ;
(bkz: the raid)
--spoiler--
ilk yarısı çok iyi, ikinci yarısında sıçan film. Halbuki ne güzel amerikan tarzını süper adapte etmişsin ki bence türk sinemasının en büyük eksiği budur, abd'de çok tutanın uyarlamasını yap ama bize özgü motiflerle uyarla. Adamın ismini edward yerine erkan yapınca, suburban evini apartman dairesine çevirince uyarlamış olmuyorsun güzel kardeşim. Tepkileri, yaklaşımı, giyimişi-kuşamı, tipolojisi bir sürü şey, işte can evrenol bunu güzel becermiş bence. ilk yarısı bu yüzden güzel, fragmanda bu yüzden şahaneydi. ilk yarıda tek eleştirebileceğim nokta karakterlerin "gerçekci" olması adına iki lafından birinin küfür olması. ikinci yarıda ise olay bambaşka bir noktaya evriliyor. Baskın'ı doğru yapan, ilk yarıdaki tüm özellikler heba ediliyor. Erken yaşlanma hastalığına tutulmuş bir köse ne idüğü belirsiz, mad-max ya da herhangi bir distopya filmlerinden fırlamış gibi duran ucube tiplerle olay bambaşka bir noktaya evriliyor. Halbuki çok umutluydum ben filmden, sonundaki twist güzel ama dediğim gibi ikinci yarı tam bir sıçış. Olabilir, umarım can evrenol sonraki filmlerinde bu hataları tekralamaz. O böyle think global, act local düşünmeye devam etsin, filmleri belli bir gişe çıtasına erişir.
--spoiler--
internete düşmüştür.

http://fullhdfilmizlesin....arabasan-izle-2016.html/2

yalnız filmden bir s.k anlamadım. anlayan olursa, izledikten sonra pm atsın.
can evrenol'un 2015 yapimi turk korku filmi, ayni ada sahip kisa filmi de bulunmaktadir.

bir grup italyan, ortalama bir rock-bar'da denk gelmis, arkadasa "barda bunu izledik" demis. plot'u merak uyandiriciydi ancak türk korku filmlerindeki görsel efekt sorunu nedeniyle izleyene kadar oldukca onyargili yaklastim.

bence, en iyi turk korku filmi.

(bkz: sodom)
(bkz: silent hill)
indigonun sokak köpeği albümünden baya sert bir track .. birçok insanın düşüncelerini yansıttığını düşünüyorum ben ..

--spoiler--
"O "Mütevazi" diye satmaya çalıştığınız yaşam sti'inin içinde kilosu dört asgari ücrete bedel bir çay ve Mercedes 350CDI 4Matic'ler var, bi' dak'ka"

--spoiler--

https://open.spotify.com/...um/7r4aazkMtDe6m10ioh9uMb
Yönetmenliğini can evrenol'un yaptığı 2015 yapımı türk korku filmi. Aynı zamanda can evrenol'un ilk uzun metraj filmi. Daha yeni izleme fırsatı buldum. Korku filmlerine ayrı bir ilgisi olan ve aynı zamanda türk korku filmlerini izlememeyi tercih eden biri olarak söyleyebilirim ki, türk korku sinemasındaki en özgün yapımlardan biri hatta belki de ilk olanı. Görsel efektler açısından izlediğim en iyi türk korku filmi diyebilirim. Doğal ve güzel yazılmış diyaloglar maalesef gereksiz, aşırı ve yanlış yerde küfür kullanılması nedeniyle bazi yerlerde filmin orjinalliğini yitirmesine neden oluyor. Devriyede olan bir grup polis amirinin gelen bir ihbar üzerine gece yarısı bilmedikleri bir bölgede eskiden osmanlı döneminde karakol olarak kullanilan binayi incelemeye gitmelerini konu aliyor genel olarak. Ama film boyunca karakterlerin çocukluk yıllarına gidiyor ve o zamanlardan kalan korkuları ile de karşılaşıyoruz. Filmin sonu ise amerikan korku sinemasi öğelerinden çokça barındırıyor. izlemesi zor olan kan+şiddet sahneleri bazı kişiler tarafından çok begenilebilirken, alışık olmayan izleyeciler tarafından olumsuz karşılanabilir.