bugün

Küçükken bamya sevmezdim ama şimdi nohutlu bamyaya bayılıyorum.
yahu uzun yıllar sonra bir şans daha vermek istedim. ne kadar kötü bir yemektir bu, nasıl seviyorlar anlamıyorum...
Çocukken teyzemde yemem ile çıkarmam bir olan, hiç hazzetmediğim yemektir efendim. Görüntüsü nedeniyle midemi bulandıran şırdan bir, bu iki. Umarım evleneceğim kadın da bamya sevmez de eve bile girmez bu, evet.
aksaray'da çorbası da yapılan sebze. gerçekte konya'ya aitmiş.
(bkz: aksaray)
Sözlük semalarını işgal eden bitki örtüsü.
Temizlemesinden nefret edilen yiyecek. Eller yapis yapis oluyor. Sevmiyorum.
bunun lezzetli olması için bir yöntem varmış. tam kafa kısmını çok jesmeden mi ne yapıyorlardı. bir de farklı milletler farklı şekillerde yapıyor bunu. kimi o salgısı çok olursa seviyor kimi salgı çok olursa sevmiyor.
Kıyma olmadan bamya kimdir hiçtir..
Annem güzel yapar.severim.birde yanında pilav.
herkesin damak tadı kendine ama gerçekten bama sevenlerin damak zevki yoktur.
Tadını sevmeyen yemeğini muhtemelen yapmayı bilmiyordur ya da el lezzeti olan biri yapmamıştır. Sağlıklı ve leziz bir yemektir.
Hiç sevmiyorum o yemeği. Ama çok faydalı.
En sevmediğim sebzelerdendir. Yemeği zaten tam bir felakettir.
ne zaman yesem hazımsızlık ve çok kötü şişkinlik yapar. ardından poşet poşet kusma. Zehirliyormu anlamadım gitti bana yaramıyor arkadaş. Kesinlikle yemem.
Ruhen kendini çökmüş hissedenleri kendine getirir bir özelliği varmış. Radyo yalancısıyım.
hayatımda hiç yemediğim ve yemek de istemediğim sebze. bazı yemeklere karşı böyle önyargılarım var. kötü olduklarına eminim.
Herkes kuru fasulye pilav türküsündedir ama bamya pilav ikilisi de en az onun kadar lezzetlidir, basın limonu bamyaya, ortaya karışık bol limonlu bir marul salatası, yanına güzel nohutlu bir pilav bir de ayran ooohhh gel keyfim gel.
Limon tuzunu bastığınızda sümüklenmeyen, baştacı bir besin öğesidir. Anne eli değerse yenir.
Bir kastamanolu usta vardı.

Ulan ne yapardı bee.
basima bir sey gelmeyecekse sevdigim yiyecektir.
Hep pinerella nickli yazara denk gelmiş sebzedir. Sözlüğün anasını sikti saolsun bamyaya takmış troll.
Eskiden kuru fasulyeden sonra pilavla beraber en çok tüketilen sulu yemekmiş ve çok da lezzetli bir ikili.

iğrenç tarım politikaları sayesinde bamya üretimini de yok noktasına getirdiler. Pahalı olmasının sebebi bu. 20 yıl öncesinin Anadolu evlerine bakın; neredeyse her evin kapısında duvarlarında kurutulmuş bamyalar dizi dizi. Ya şimdi? Çok da besleyici bir sebze; kışın kuru günlerinde evlere sıcaklık vitamin getiriyormuş.
Bu ülke son 16 yılda yitirdiği değerlerinin acısını önümüzdeki yıllarda öyle bir çekecek ki herkes AKP'ye inim inim küfredecek.
Küçük küçük olanlarını daha bir sevdiğim sebzedir. Zeytinyağlısının tadına doyum olmaz. Temizlemesi zahmetlidir, huni şeklinde yapmanız gerekir. Dik dik keserseniz salyasından dolayı iğrenç bir yemek olur. Yarım saattir bamya temizliyorum elim koptu ama değer, severim.
bamya C, K, B vitaminleri mangan ve magnezyum mineralleri açısından iyi bir besin kaynağıdır. Sahip olduğu yüksek lif, vitamin, ve mineraller sayesinde kilo kontrolünde ve kolesterolde etkilidir. Diyet yemeklerinde kullanılacağı gibi sağlıklı yaşam için tüketilmesi gerekli bir besindir. Pişirilip haşlanmış olan bamya bir kase porsiyon olarak 30 kaloridir.