bugün

görsel
Bu hayvancağızın ne çok düşmanı var; kuş, yılan ve diğer tüm canlılar balık yiyor.
Kuş ve kelebek ile birlikte en renk çeşitliliği olan hayvanlardan biridir.
Hristiyanlığın ilk sembolü bu olabilir diye duymuştum bir ara..
görsel
görsel
evrim teorisinde ilk canlılardan.
Acıktım. Kırmızı ete tercih ederim.
Sene 2019… canımın sıkkın dönemleri;

Ankara balık hali’nde bir balıkçım var, mahir.. dedi ki, “abi 15 kilo dülger balığım var”; dedim ki, “artık yok, onlar benim”..

Neyse, gittim aldım; kızartıyorum kötü, fırınlıyorum ı-ıııh.. ben bunun bir bir 13 kilosunu falan beter ettim..

En son, balıklar artık gözümden çıkmış, aklıma bir şey geldi, bari “öyle” yapayım dedim; lokum gibi, şahane bir şey çıktı.. yemin ediyorum, yerken çocukluk anılarım gözümde canlandı…

Bir de, dev bir kalkanla olan anımı yazacağım, inşallah teveccüh görür de, milletin başını şişirmiş olmam…
Mangalı güzel olmuyor diyen insan benim kalbimi kırar. Bak sabah sabah çok üzüldüm. Şöyle güzel bir deniz çipurasının üzerine çentikler atıp zeytinyağ tuzda biraz bekletip sonra atın mangala. Sonra tabakta yine zeytinyağ limon ile mıncık mıncık yapın of mis gibi.
Kuşkusuz canlının-nesnenin olduğu şeye işaret etmeyen, işlevi-amacı bağlamında adlandırma olan Türkçe sözcüktür. Rabbim o kimselere özellikle o canlıyı çağıran bir ad vermekle imtihan etmemiştir. Nerede bulunur sorusuna cevap vermek ihtiyaç hasıl olmuştur yalnızca.
--spoiler--
mangalı bariz güzel olmuyor
--spoiler--

Meşhur ızgara balıklar:

https://youtu.be/Z0XmAUtoSD4
Sevdiğim bir beyaz et ürüdür ama, mangalı bariz güzel olmuyor, her türü ile tarafım tarafından denenmiş ve onaylanmıştır.
bir ucunda bir alık, diğer ucunda belki bir balık.
Bildiğim kadarıyla eskiden kent anlamına da gelir idi. Sanırım o balık sözcüğü balçıktan türemiş idi. Çünkü ilk türk kentlerindeki evlerin geneli kerpiçten idi..
(bkz: ordubalık)
görsel
Geçtiğimiz yıl çok tükettim. Bir abi haftada bir geliyor hadi balık yemeye diyor gidiyorduk ben çok alışkın olmadığım için boğazıma kılçık yapıştı acile gittim güldüler falan.
yokluğunu hissedeceğim tek et türü olabilir. umarım hep benimle kalırsın bebeğim.
görsel
Allah affetsin 2 kilo levrek yedim sanırım.
görsel
nüfusu 3.5 trilyon olan hayvan.
omurgalılardan, suda yaşayan, solungaçla soluk alan ve yumurtadan üreyen hayvanların genel adı.
bir deniz yiyeceği.
iyi duvar süsleme aracı olur bundan.
görsel