bugün

çeşitli tur şirketlerinin düzenlediği turdur. vize almak istemiyorsanız turda makedonya, arnavutluk, karadağ, bosna hersek ve sırbistan vardır.
osmanlının emaneti üsküpü, doğa harikası ohriyi, bir zamanlar avrupanın kapalı kutusu olan arnavutluğun tiran ve işkodra şehirlerini, turizim ve tariih cennetler, budva ve kotoru, mostar ve saraybosnayı, belgradı görebileceğiniz turdur.

2015 ağustosunda katıldım ve çok memnun kaldığım turdur. gezilen yerler hem ucuzdur, hem doğa harikasıdır. hemen hemen tüm şehirlerde esnaf türkçe konuşmaktadır.
Seneye yazın vizesiz balkan ülkelerine giderek çıkacağım turdur. Gayet klişe olarak sırt çantamı alacağım yola düşeceğim. isyan etmeme az kaldı, yeni yerler görmem gerek. Az daha sabır.
Bir iki ülke hariç gereksiz lükstür.Türkiye sınırları içerisinde orada dünya para harcayıp görebileceğiniz daha iyi onlarca lokasyon vardır.
5 sene kadar önce yapmıştım akşamdan kalma uyandığım bir sabah. cluj'deydim. 2 haftalık bir tatilimiz vardı. şehir boşalmıştı. yola çıkmaya karar verdim. fakat sırt çantam bile yoktu. sonra bir sırt çantası aldım. içini doldurdum. bir harita açtım. kaba taslak bir rota belirledim. ve birkaç saat sonra timişoara'ya giden bir trende yolculuğum başladı. kararlarımı genelde bu şekilde, anlık alırım. yolculuk 2 hafta sürdü. yola çıkarken aileme dahi haber vermemiştim. sadece bir arkadaşa söylemiştim. bir yerde başıma bir şey gelse. kim bilir ne olurdu. cesedim türkiye'ye bile ulaşmayabilirdi. çünkü seyahat sigortam yoktu. neyse, işte. iki hafta tamamen yok oldum, diyebilirim. çok güzeldi. özgürlüğü böylesine hissettiğim an başka da yoktur hayatımda. aklımda kaldığı kadatıyla; timişoara, belgrad, sarajevo, mostar, priştine, prizren, skopje, tiran, niş şehirlerini gezmiştim. inanılmaz bir deneyimdi. yol arkadaşlıkları, sokaklarda gecelemeler, banka uyumalar, boş sokaklarda gezmeler, rüşver vermeler, korku dolu anlar, zorlukların üstesinden gelme yeteneğini gelişme fırsatları, otostoplar, tren yolculukları, dolandırılma girişmlerine maruz kalma, birkaç dakika önce tanıdığın insanların evinde konaklama delilikleri, sokakta kıyafetlerini değiştirme ve daha bir çok şey olmuştu. yolda aşık bile olmuştum. bir zaman anlatırım bu aşk hikayesini. çünkü güzel ve romantik bir hikaye idi. aslında bu yolculuklarım esnasında hep not tuttum. bir gün kitap bile olabilir. epey sıradışı hikayeler vardı.
Her türkün yapması gereken eylem. 8 gün 6 gecede tüm balkanları görebileceğiniz turlar var. istanbuldan çıkıp batı trakyayı geçtikten sonra kavala ve selanik ardından manastır makedonya üsküp kosova arnavutluk işkodra dubrovnik hırvatistan bosna sırbistan belgrad ve bulgaristan sofya gezilerini içeriyor.
Valla reis istiyoruz da euro 15.
Yaz için ayarlamak istiyoruz.
Bu ekonomide kendi topuğumuza sıkacağız ama olsundu.
Gezmeyelim mi??!
banu alkan turu.
rotası makedonya – kosova - arnavutluk – karadağ – bosna-hersek – sırbistan – (hırvatistan) olan tur.
fiyatı adam akıllı yurtdışı turları arasında en uygun fiyatlı olanı.
bkz: Balkan Turu