bugün

(bkz: annenin öğretmen olduğu okulda öğrenci olmak) başlığının versiyonunu 1.0.3 e yükseltip baba yamasını da eklediğimiz zaman bu başlığı elde ediyoruz.

erkek hocaların daha çok hakarete uğramasından mütevellit nahoş durumlarla karşılaşabilir, sinir harpleri yaşayabilirsiniz.
hakedilerek başarılanların da hakedilmeden başarıldığı zannına muhatap olmaktır.
haketmediği notlar almak.
torpilli gözüyle bakılan öğrenci.
her gizli iş çevirdiğinizde, her piçlik yaptığınızda yüreğinizin ağzınızda olması.
Çok zordur. Sürekli sülalenize sövülmesini dinlersiniz. özellikle babanız çetin hocalardan biriyse.
avantajlıdır. gider çocuğunun notlarını yükseltmek için öğretmen arkadaşlarından ricada bulunur.
(bkz: öğretmenlikten soğuma nedenleri)
öğretmenlerinle ailen samimi olduğunda öğretmenlerinin her halini görürsün. ilkokul öğretmenimle onlarca kez aynı masaya oturmuşluğum var, tabi o rakı içerdi ben kola. Daha neler var neler...
dahası da var babanın derse girdiği sınıfta öğrenci olmak/ babanın sözlüsünee kalkmak-sınavına girmek/ her sabah babayla okula gelmek offf gençliğim off.
not:öncesinde arkadaş cevrenize ve diğer öğretmenlere kendinizi ispatlamışsanız torpilli diye anılmazsınız .ayrıca yer yer eğlencelidir!
üniversitede aynı bölümde okuduğum bir arkadaşın babasıda bizim bölümde hoca.
son nokta bu sanırım.
amaç :torpilli olmadığınızı vurgulamak
araç- gereç : bir adet ince uzun nar çubuğu, masum bir çocuk, otorite figürünün hem baba, hem öğretmen olduğu bir sınıf.
durum : sınıftan her hangi birinin konuşması, aksırması, sobanın tütmesi, çöp başında 3 kişinin kalem açması ...vb
netice: baba evladını döver.
amaç : sınıf otoritesini arttırmak.
sonuç: sessizlik, sıraya kapanıp ağlamaktan kıpkırmızı olmuş bir yüz, suçsuz ama amaçlar doğrultusunda kullanılan bir evlat.
yine bu evlat ne kadar çalışırsa çalışsın hiç bir dersten iş eğitiminden bile 100 alamaz, öyle ki testte bile hepsini doğru yapsa verilmez o 100 ona.neden? herkes öğretmen verdi der çünkü!kazara ilk aylar öğretmeninize baba falan derseniz hepten yandınız demektir, o nar çubuğuyla aranızda sado- mazo bir ilişki kurulur. *
özellikle ilköğretimde böyle bir yanlışa düşülmemelidir.baba figürüyle öğretmen figürünü ayırt edemez çocuk.sağlıklı bir bilişsel gelişim için yapmayınız, etmeyiniz. *
amcanın müdür olduğu dershanede öğrenci olmak gibidir. Ders esnasında aniden sınıfa girer -beni göstererek- "o benim yeğenim ama bu demek değildir ki ders çalışmayacak." diyerek bütün öğrencilerin kafasında bu adam acaba bunun amcası mı dayısı mı tartışmasını başlatması kadar dramatiktir.
sürekli dayak yersin diğer çocuklar ayrımcılık yapıyor demesin diye.
her zaman torpilli olduğu düşünülürdü böyle kişilerin.
sınav kağıtlarını yürütmesi için o kişiye yalvaranların bulunduğu durumdur. aynı zamanda "ay torpillisin sen, bu sınavdan geçersin." denmesi de olasıdır. işin en zor yanı da, söz konusu olan kişi diğer öğretmenler tarafından babasına sık sık ispiyonlanır. "kızınız & oğlunuz bu sınavdan düşük aldı, okula gelmedi, şu kişiyle görüşüyor." gibi. ve bütün okul hayatı zehir olur. korkunçtur.
Babanın müdür olduğu okulda 8 yaşında bir kız çocuğuysanız karne gününde sınıftan yükselen "akdeniz karadeniz biz karnemizi isteriz, vermezseniz müdürün kızını isteriz" diye bağırmaları sonucu ağlaya ağlaya babanın odasına gidip "dağıt artık şu karneleri baba!! Yoksa beni kaçırıcaklar" diye ağlamaktır.
şöyle birşey:
hoca sınıfta kuduranları sıraya dizer ve teker teker sağlam bir osmanlı çeker.
sıra kendi oğluna geldiğinde allah ne verdiyse tekme tokat dalar.
şaşkınlıktan dilini yutmuş sınıfa dönüp "3 aylık birikmişi var, evde anası bırakmıyor" der.
sınıfın en çok fırça yiyen öğrencisi olmaktır bir yerde. yaşamadım, şahit oldum ve çok açık şunu diyebilirim ki Allah, düşmanımın başına vermesin...
babanin ve kardeslerinin yasadigi durumdur.
Hatta amcam, dedemden dayak yemis
Sebebi ise amcamin kitabinin olmamasiymis...
Hal bu ya kitabi almayan kendisi...
Cok tuhaf eskiler baya dayak sever egitimcilermis.
gerci eskilerin olmasini yeglerdim cünkü benim dedem yeni yetmelere tas cikartacak kadar kültürlü biriydi. O zamanlar egitim kaliteliymis on parmaginda on marifet...
babanın dersini geçtim, diger derslerde de uslu olmanız gerekir. babanızın arkadaşlari olduğu için daha temkinli olmak gerekir. zaten babanızın dersinde rahatça azarlanabilirsiniz. ilkokuldayken babamın bir ögrencisi benden hoslaniyordu da cok korkmustum babama soylicekler diye. bunun gibi de sacma hadiseler yasanabilir.