bugün

psikolojide bireyin başkalarının düşüncesini aşırı derecede önemseme durumuna verilen isimdir. birey bu konuda o kadar yoğunlaşır ki kendi kararlarını ve hayatını başkalarının ne düşüneceği veya ne söyleyeceği varsayımı üzerine şekillendirir, bireyde bencillik taban yapmış durumdadır.
empatinin sempatiye dönüşmesi durumu tehlikeli ve yanlıştır. kişinin empati olayını abartarak karşı tarafın duygularıyla davranmasına 'sempati' adı verilir. ve aşırı empati sendromu kişinin yanlış kararlar vermesine yol açar.
ince fikirli olmaktır. ancak insanı kendinden nefret ettiren durumdur. orta yolu bulmak en iyisidir.
yakın arkadaşlarımdan birinin müzdarip olduğu bir durum. en son 2-3 gün önce bu durum nedeni ile kendini çok kötü hissetti. çevrenizdeki diğer insanlarda empati yapma özelliği yoksa zamanla sizi "ben enayi miyim" diye düşündürmeye sevk ediyor. hayatın anlamını sorgulamaya kadar giidyor mesele. empati iyidir ama abartmamak gerekir.
genel halk arasındaki tabiriyle "elalem ne der" düşüncesiyle birey hayatında kişisel olarak yapacağı seçimlerde bulunması ve bir noktada kendi hayatını başkalarının fikirlerine göre yaşamasına sebep olan bir psikolojik durumdur.
Hastaligim.
Nasıl yenebilirim bilmiyorum. Bir olay olunca kendimi teker teker o kişilerin yerine koyuyorum onlara aciyorum.
Sizi hasta etmekten başka bir işe yaramıyor.