bugün

athena'nın macera adlı şarkısında tanımını açık ve net bir biçimde yaptığı, nefrete çok yakın olduğuna inandığım tuhaf ve sevimsiz duygudur. Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalar sonucu platonik aşkların daha mutlu ettiği sonucuna ulaşmalarıyla kısa süreli bir şoka bağlı beyin felci geçirmişliğim vardır.
uykuların kaçar. yolda düşünürsün , yatakta düşünürsün , arabada otobüste düşünürsün. gelsin istersin yanına. kalp atışlarını hiç normale dönmesin istersin. dönmezde zaten. hep ağzında atar adeta. sonra hiç bitmesin bu his diye düşünürsün. ama nafile.

bir daha acıkacağını bile bile yersin , titanic'in sonunda battığını bile bile izlersin , Romeo'nun zehirleyip kendini öldüreceğini bile bile okursun yine de vazgeçmezsin. Bitecek korkusuyla bir şeylere başlayamazsın zaten. en iyisi aşkın uğrunda yol kat etmektir.
iğrençtir ulan, mümkünse boğulmadan kurtarın kendinizi.
Kime ne göre cinsellik, kime ne göre ilaha duyulan sevgiden öte bir his, kimi ne göre annesi, kimi ne göre tuttuğu takım *
aşk sümeyradır. sümeyra aşk. Yıldırım gibi düşer insanın yüreğine. yakar kül eder. dilin tutulur bişey söyleyemezsin.yüreğin minik bir serçe gibi çırpınır durur.onu görünce kalbin durur. ikinci bakışında yeniden hayata dönersin.o çok yakınında durur ama ona dokunamazsın. nasıl dokunabilirsin ki kıyamazsın. aşk yerini unuttuğun yüreğini hatırlamaktır. aşk sen varsan güzeldir.
bugün çoğu yerde yanlış kullanılan kelime.

aşk sevginin aşırı olması halidir, çoğu zaman da zararlıdır.

örneğin;

bir kızı severseniz, onunla evlenirsiniz, çocuklarınız olur.
olmazsa kalbiniz kırılır.

bir kıza aşık olursanız, evlenseniz bile ona karşı bir takıntı halinde yaşarsınız, karşı taraf bu durumdan sıkılır.
ona ulaşamazsanız daha da kötü.
Aska inancini kaybetmis her kadinin , arkasinda basarili bir erkek vardir.
Djikic & Oatley, 2004’de yer aldığı şekliyle 6 çeşit aşk çeşidi varmış.
1. Eros: Tutkulu aşk diyebileceğimiz, ilişkide tatminle ve ilişkinin sürmesiyle doğrudan bağlantılı olduğu düşünülen bir aşk tipidir. Eros tipi aşıklar ilişkide risk almaya, kendilerini olduğu gibi ilişkilerine adamaya meyillidirler. Bu nedenle güçlü bir egoya sahip olmaları gerekir.
2. Ludus: Aşkı iki kişi arasında oynanan bir oyun olarak görür. Ve bu oyunun kuralları arasında monogami kesinlikle yoktur. Bu tür âşıklar için ilişkiler pek derin bir anlam taşımaz. Bu nedenle bu tip, ilişki tatminiyle ters orantı içindedir.
3. Storge: Ayakları yere basan bir aşk tipidir. Midedeki kelebeklerden çok arkadaşlığa önem verir. Bu nedenle gelişmesi, Eros’un tersine, zamana ihtiyaç duyar.
4. Pragma: Aşka büyük ölçüde mantıksal olarak yaklaşır. Önemli olan, karşıdaki insanın nitelikleridir. Bu aşık tipleri için en önemli olan şey kafalarında tasarladıkları insanı bulabilmektir. Tutku gibi Eros’u hatırlatan özelliklere odaklanmazlar. Pragma tipi aşk, uzun süreli ilişkilerde tatmin ile ilişkilidir.
5. Mania: Bağımlı aşık tipine işaret eder. Özgüveni genelde düşük olduğundan karşıdaki insana büyük ölçüde bağımlılık geliştirir (bağlılık değil, bağımlılık!). Bu aşıklar ilişkide duygusal açılıma çok açıktırlar. Mania tipi, ilişki tatminiyle ters orantılıdır.
6. Agape: Karşılık beklemeyen, taleplerde bulunmayan aşık tipidir. Sadakat, özgecilik, idealizm gibi kavramlarla özdeşleştirilir. Partnerini kendisinin önüne koyar. “O mutlu olmadıkça ben mutlu olamam” ya da “O acı çekeceğine ben çekeyim daha iyi” gibi düşünce yapıları bu aşık tipine örnek gösterilebilir.
birbirine bakarken, dünyanın en yakışıklı adamına/en güzel kadınına bakıyormuş hissi verir aşk. emin olmaktır, huzur bulmaktır, büyüsüne kapılmaktır, gözlerini kapattığında karşında olandır. onsuzken bile her an aslında onunla olmaktır, o duysun duymasın adını dilinden düşürmemektir.
devrin gereği tuvalette bile mesajlaşmaktır.
yaşanır.
acı verir.
fazla abartılan hededir. ne yani herkes aşık olmak zorunda mı.
hem mutluluktan uçurup hem acının dibine vurduran duygu.
sonucunda aldatılıdığım 20 küsür kilomu kaybettiğim duygu. doğru şekilde yaşanırsa suratınıza kan,kilo mutluluk olarak geri dönüşü olur.
Anlamı olmayandir. Sadece yasanabilen, yasayinca anlaşılabilen bir gercekliktir. Bazen insanı anlamsız düşüncelere sevkedebilendir. Bazen aglatabilen, bazen güldürebilendir. Kısaca karmakarışık biseydir ask.
en çok entry girilen şeylerdendir. bi kez yaşadım çok acı verici. ikinci geliyor gibi. gelmesin arkadaş mutlu olmak istiyorum ben. tanımlanamıyor yahu.
dünyanın en güzel duygusu, kapitalin ve gücün karşısında durabilecek tek varlık.
"bir önyargı biçimidir aşk.
ihtiyaç duyduğun şeyi seversin,
sana iyi bir duygu veren şeyi,
işine geleni.
dünyada tanıyabilsen daha çok seveceğin on kişi varken birine aşık olduğunu nasıl söyleyebilirsin?
ama asla tanımayacaksın o insanları..."

charles bukowski
çok uzun sürmesı gerekıyorsa, çok mutlu olmak gerekıyorsa, kontrolun elınde olması gerekıyorsa aşkın platonığını seçeceksınız.
Bisiklet sürmek gibidir, düşe kalka öğrenirsin. Öğrendiğinde denediğin ilk şey 'ellerini' bırakmak olur..
sevdiceğin istediğini söylemesi, senin de onun söylediğini istemendir.
bana göre aşk;
''sevebileceğim, aşık olabileceğim kişinin sevgilisinden ayrılıp arayış içine girmesiyle başlayan''
olgudur.

çok saçma lan. önceki sevgilime hayatım diyodum,
ilerdeki sevgilime de hayatım dicem.

bu ne yüzsüzlük.
insan güzel bir tenin altındaki çirkin niyetleri
göremeyecek kadar kör olamazsa gerçek anlamda aşık olamaz.
büyük aşklar, doğuştan kör olanlar içindir.
Aşk, sabırlı ve sevecendir. Aşk kıskanmaz ve böbürlenmez, kibirli ve kaba değildir. Aşk dayatma yapmaz, alıngan ya da kızgın değildir. Aşk her şeye katlanır, her şeye inanır, her şeyi umut eder ve her şeye dayanabilir.

aşk?