bugün

hayatimiza aile ici entrikalari dahil eden ve bunlari ask adi altinda bize sunan dizi.
SÜPER DiZiYMiŞ. BEN NEDEN SEYRETMiYORUM Ki BUNU DEDiM KENDi KENDiME. TAMAM KONUSUNU BiLiYORDUM AMA HiÇ OTURUP ADAM AKILLI SEYRETMEMiŞTiM. OHA KIVANÇDA O KADAR iTiCi DEĞiLMiŞ YANi YENi SAÇLARI SÜPER OLMUŞ, SAKAL DESEN TEK GEÇERiM.

NiHALiN ALDIĞI YÜZÜĞE BAYILDIM AMA NiŞAN GiBi ÖNEMLi BiR OLAYDA BÖYLE GARiP OLMASAYDI GERÇi BU DiZiDE NE NORMAL Ki? BAYILDIM NAN HER PERŞEMBE SEYREDECEĞiM. SANKi SEYRETMESEM NE OLACAK ENTELMiYiM, BUNU iZLEMESEM BAŞKA DiZi iZLEYECEĞiM PEEH.
"kaydırak"

kim kime kayıyo belli değil...
halit ziya uşaklıgil kitabıdır. birçok kereler tv de dizi olarak yayınlanmış ve her yeni çekilişte kitaptan uzaklaşmış tv dizisidir. bihter yerine verengül isminin kullanılması önerim olup role daha uygun olacağını düşündüğüm dizidir.
kimse izlemez herkes yerer bu diziyi.ancak izlemeyen , nefret eden ,
tasvip etmeyen insanların konuya bu kadar hakim olması şaşırtıcıdır. (bkz: annem izlerken gözüme çarptı)
daha bir kere aşkla sevgiyle öpüşmeyen öpüşmeyi boşver elele bile tutuşmayan insanların bir gecede baş göz edildiği dizi. lan bi yavaş önce bi çift güzel söz seyleseydin, elele tutuşup sahilde romantik bi gezi yapsaydınız, geceyarısı terasda kaçamak bi öpüşme yaşasaydınız da ondan sonra etseydin evlenme teklifini. bu ne böyle balkondan düşer gibi. allahtan senden çocuğum olsun istiyorum demedin. öyle desen zaten bu alık nihal direk açıp verirdi oracıkta buna da şükür.
Türk kültüründen çok uzakta,yazarınında muhtemelen züppe bir kişiliğe sahip olduğu ve şu zamanlarda kitabı yetmezmiş gibi dizisininde ekranlarda yer buldugu roman türü.
--spoiler--
çok acı çekiyorum.
beynim suçlu, yüreğim suçlu.
keşke demenin ne demek olduğunu, şimdi anlıyorum.
--spoiler--
besirin cemilenin elini tutarak 'iyi ki geldin' demesiyle beni karmasalara sürükleyen dizidir. nasıl bir bakıstı o beşirinki, nasıl bir el tutustu yahu..

bir yandan acıdım herife 2 beden cekmiş gibi duruyor zaten, ama bir yandan da ümit verme len su kıza moduna yatay geçiş yapıverdim hemen.. zor zor..
aşkın zaman-mekan tanımadığını, yasak aşkın ne demek olduğunu bilmeyen bünyelerin anlayamayacağı bir hikayedir. zamanında yapılan yanlışların bedelini ağır öder insan. bihter de onlardan biridir. adnan'dan önce behlül'ü tanımış olsaydı, size de dalga geçecek bir malzeme çıkmayacaktı...

aşkın iradesi yoktur ve kişi yanlışa sürüklendikçe sürüklenir. durum behlül için de çok zordur. bir yanda çok sevdiği amcası, diğer yanda vazgeçemediği bihter vardır. zamanında bihter 'kaçalım' dediğinde kaçamamasını, 'amcasının parasından vazgeçemedi' olarak yorumlamak hoş değildir. Behlül de çok merhametli çocuktur aslında. Nasıl yapsın böyle bir şeyi amcasına, nasıl yaksın onun canını? Firdevs hanımın da zorlamasıyla iyice köşeye sıkışmıştır. Bu yasak aşkın bedelini, o da çok ağır ödüyor aslında.

ve dün geceki bölümün finali, içleri burkmuştur. azıcık insafınız varsa, hak verirsiniz onlara.

'Beynim suçlu, yüreğim suçlu, Keşkenin ne demek olduğunu en çok bu gece hissediyorum...'

bu hikayede bir suçlu varsa, o da firdevs yöreoğlu'dur. kendi saltanatı bozulacak diye, başka insanların hayatlarını zindana çevirmektedir. ama yaptığı yanına kâr kalmayacaktır elbet. behlül'ün de sırası gelecektir.

dipnot : yazar şizorfren değildir. hikayedeki karakterleri gerçek sanmamaktadır.

dipdipnot : oyuncuların başarısı, seyirciyi bu hale sokmuştur. daha önce de defalarca uyarlanan hikaye, en çok bu dönemdeki gösteriminde zirveye ulaşmıştır. hepsini alınlarından öpmek lazımdır.
izlemeye gerek olmayan dizidir... zira tüm bölümleri şu dize açıklayabilir...
bihter behlül...
deh deh düldül...
sade vatandaşın uyuşturucusudur. bitirin şu diziyi artık.
Diziyi özetten izlemeye başladım özet dediysem aladanmayın geçen bölümün tekrarı gibiydi. Bu konuda yapımcıların daha dikkatli olması gerekir deyip dünkü bölüme geçelim. Öncelikle Behlül'ün evlilik teklifinin izlenimlerine bakalım. Ya Nihal kızım sen ne adamsın hemen teklifi kabul edip gelip millete yumutladın ya sen bu adamla flört dönemi bile geçirmedin adam sana olan aşkını bile itiraf etmedi sırf firdevs den duyduklarınla gelin güvey oldun. Sonra behlül bir gün gelip sana ben senle evlenmek istiyorum dedi hemen sazan gibi atladın .Senin yaşın kaç başın kaç. Hem okulun ne olcak? Ama suç sende değil o babanda aa behlül sana evelenmmemi teklif etti olur kızım ne demek hemen evlenin. Ne adamsın be Adnan adam karını düdüklüyor haberin yok. Yetmiyor göt korkusuyla kızına yanaşıyor sen hala behlül oğlum diyorsun. ne diyeyim sana ednan. Gelelim bihterim sana kızım sen ne vakasın. illa kendini belli mi edeceksin. Nihalle behlülün durumuna seviniyormuş gibi yapsana o ne tripler öyle dua et başındaki koca ednan sünepesi yoksa yanmıştın kızım sen. Hem o neydi öğle peyker yaptıkların tamam peyker mal anladık da o havalar ne öyle senin kardeşin kızım o gerçi peykerin derdi de senle behlül değil nihatın holdingteki durumudur. Adnan la bi boşan nihat direk kapının önünde ona göre yani. Gelellim behlül sana göt korkusundan o sünepeye yamandın ya ne diyeyim sana ben . Hem o ne biçim evlilik teklifiydi. Oğlum evelenme teklif ettiğin kız nihal ziyagil . insan alır kızı parise romay falan götürür . Sen al çetinin davetine götür bu da yetmezmiş gibi. git orda hilmiye dayılık yap. tabi oda göt korkusundan yoksa sende az sünepe değilsin. Gelelim sana hilmi ya kardeşim şu ziyagillerle uğraştığın kadar işinle uğraşsan dünyada bir numara olursun ama nerde sende kafa anacak ziyagiler. Sen bu kadar uğraşırsan behlül de sana böyle çakar. Gelelim sana beşir ne oldu nihal ciğin behlüle evleniyor gözlerini aç artık cemileye le ilgilen biraz katya yı götür arada biraz behlü lü örnek al oğlum be.
tam şapşallıkta sınır tanımayan nihal'in sünnet gömleğiyle salındığı sahneler damgasını vuracaktı ki dün gece ki bölüme bihter izin vermedi.
nişan gecesi behlül'e fırlattığı über bakışları ile birlikte;
"çok acı çekiyorum.beynim suçlu yüreğim suçlu..."
rüküşlüğün alıp başını gittiği dizidir.bihter in o kafasına taktığı o şey modaysa intihar etmek istiyorum.
bir dizi bir kitabın içine bu kadar mı eder sorusunun sorulduğu, günümüz insanının memleket nereye gidiyor sorusunun yerine behlül, bihtere yine mi kayıyor sorularının sorulduğu boş bir dizi. Bu hızla milletin kafasını z.k meye devam ederseler, behlül'ün intikamı yolda...
"eleştirmek için mi izliyoruz, izlediğimiz anlaşılmasın diye mi eleştiriyoruz" paradoksun kapıldığım , babasına tatlım diyen kolu kırık çanta taşıyıcısı ve libido behlül dizisi.
herkes bok atmış bu diziye. benim bakış açım farklı. punduna getirsem bütün hatun karakterlerini sıradan geçireceğim dizidir. matmazel dahil ( hem de nasıl, hastasıyım o dudağın kenarındaki benine) ahsen hala hariç. hoş, ahsen halaya dair arzularım yok değil. o koca kafasına, o bilmiş suratına on vurup bir sayasım var. hem ukala, hem şişman.allah bilir dersine de çalışmamıştır.
-araya yastık koyalım günah!
+delerim ulan o yastığı!
-hayvansın rıza!
+hayvanım tabii! disko hayvanı!
Halit ziya uşaklıgilin romanından uyarlandığı söylenen ama neredeyse romanla hiç bir alakası olmayan tv dizisi.

özet olarak: yeğenin amcasının karısına amcanın karısının yigenine gelinin anasinin önüne gelene verdiği bir dizi.
her bölüm kendisi hakkında çok sevişmeli, ayıptır günahtır, o ona atlıyor bu buna atlıyor tarzı yorumlar yapılan çok başarılı dizidir.

(bkz: arkadasim boku cikti yeter)
aslında bu yavaşlıkla giderse 10 sezon daha gider bu dizi. gideri var yani.
o değil de behlül sağlam yapıştırdı hilmi'ye, o iyiydi.
türk dizilerine örnek olacak olan dizi.*~bu sene bitmesi planlanıyor dizinin.ve hikayeler tam akışıyla gidiyor.ne çok hızlı ne çok yavaş.hızlı bir şekilde geçilmesine rağmen seyirciler anlayabiliyor.ayrıca senaryo bu sezon biteceğini de gösteriyor.artık peyker ve hilmi öğrendi.çember daraldı.bu konuda diğer dizilere örnek olsun bu dizi.
hilmi önal biraz cool takılsa acayip karizma olacağı dizidir ancak kendisi dizinn sapığı olmayı tercih etmiştir.nihale gelince bi insan o kadar zengin olupta nasıl bu derece ezik olabilir insan anlayamıyor.behlül sana gelince gül muhabbeti gerçekten güzeldi.