bugün

sigmund freud un bir sözüdür. gönül bağı yerine hormonların çalıştığını belirtir.
(bkz: işte bunlar hep seks) freud yaklaşımı.
şimdi onlar düşünsün..

görsel
aşk yoktur seks vardır bir başka değişle.
çok doğru bir sözdür. çok severim freud abimi.
gerçeği gözler önüne seren söz.
Bebeğin annesinden süt içişini cinsellikle açıklayan bir psikologun teranesi.
üstad freud'un en veciz sözü.
başka bildiğim sözü de yok aten.
Aşk vardır ama karşı cinse duyulan aşk değildir bu. Insan sevdiğini siker mi canım.
doğrudur, aşk bir doyumsuzluğun göstergesi, kişi ne kadar doyumsuzsa o kadar çok seviyor.
sigmund freud'un en sevdiğim cümlelerinden biridir.

evet aşk yoktur libido vardır. sevdiğiniz, hoşlandığınız birini düşlerken, o düşlerden seksi çıkaramazsınız. imkansızdır.

birisine beslediğiniz duyguların oluşturduğu bir çark sistemini döndüren motor libidodur. siz bunu aşk sanırsınız fakat yanılırsınız.

seksüel çekimler, seksüel dürtüler almış başını gider. hiç ilişkiye girmediğiniz biriyle, deli gibi hoşlandığın biriyle normal yan yana otururken onun teninin senin tenine değdiğinde seni ürperten aşk değil libidodur. libidonun en azgın olduğu zamanlar aşk sandığınız şeyin en zirvede olduğu zamanlardır. libido bitince aşk sandığınız şeyler biter.

eğer birine karşı libidonuz halen var ise, ondan neden ayrılmak isteyesiniz ki ? insanoğlu üzerindeki doğa kanunları nettir. seviş, üre, çoğal. tabi evlilik gibi durumlarda libidonuzu sınırlarsınız. sürekli ulaşılabilecek bir yerde seks olması libidoyu artıran bir şey değildir. fakat başkasının sizde yarattığı aşırı libidoyu, ulaşılması kolay olan farklı kişilerle seks yaparak indirebilirsiniz. evet evlendiğinizde veya sevgililiğinizde eşiniz sizle hiç olmadığı gibi şehvetli bir şekilde sevişiyorsa, anlayın ki libidosunu artıran siz değil başkasıdır.
aşk kavuşamamaktır.

siz kavuşup yatağa attıklarınıza aşkım maşkım diyorsunuz sadece kendinizi kandırıyorsunuz bilesiniz.
katılamdığım onerme. sadece nefes alışına bile aşık olabilirsiniz birinin. tabi burada ki çoğu abazan tayfa nefes alsın yeter mantığında olduğundan nefes almayı da libido yükseltici birşey olarak sayabilirseniz o ayrı.
--spoiler--

evet evlendiğinizde veya sevgililiğinizde eşiniz sizle hiç olmadığı gibi şehvetli bir şekilde sevişiyorsa, anlayın ki libidosunu artıran siz değil başkasıdır.

--spoiler--

Bu kısım hariç diğer yerler mantıklı geldi bana.

Eşimiz/sevgilimiz ile seviştiğimiz zaman libidonun zirvelerinde oluruz.

Sevişme bittikten sonra libido belli bir süre gidebilir.

Ama eşiniz/sevgiliniz başkasına libido duyduğu için sizinle sevişiyordur iddiası saçma ve yanlış geldi.
Doğrusu, aşk yoktur bigudi vardır.
asla katılmıyorum, biraz bile hoşuma gitmeyen biriyle cinsel ilişkiye girmem ben, tabi ki cinsellik özümüzde varolan bir içgüdü ama aşkın var oluşunu görmezden gelmek hatta yoktur demek, aşkından yeni ayrılmış liseli ergen söylemidir.

aşk, tutku, kıskançlık, bunlar güçlü ve temel duygulardır...

ve aşkı sadece insanlara duyulan bir duygu olarak da görmemek lazım,

örneğin ben piyanoya aşığım gerçekten,

dinlerken sevgilimi dinlermiş gibi dinleyebilirim...

neyse katılmıyorum işte,,,
haksızsın yoktur hassiktir oradan vardır.
Filiz sevişelim mi?
cinselliği salt seks olarak alabilir insan ama libido bir bütündür, kadın erkek birlikteliği de ön sevişmedir. aslında hormonal olarak birliktelik iki tarafı da hazırlar. bu da biyolojiktir, sonuçta aşk dediğin şey de kimyasaldır, kişiyi gördüğünde sende oluşan hislerin hepsi onu algıladığında vücudunda oluşan kimyasal tepkimeler.
mesela sevgiliyle konuşmak bile vücudunda hormon salgılar, onla seks yapmak da salgılar, bağımlılık hormonu da olabilir fark etmez ancak onu sana arzulatan şey kesinlikle hormonaldır.
sonuçta bir leğene kimyasalları atıp başında şiir yazmıyorsak birlikteliğimize anlam yüklemek de o derece saçmadır.
her insan için farklıdır bu durum bence üzerine tartışılması saçma bir durum.
Testis ve yumurtalık yoksa, aşk dediğiniz şey, yani libido da yoktur. Bu hayatta her şey hormondur.
Kaçırmadan takip ettiğim, benim için gelmiş geçmiş en donanımlı dergi olan libido dergisinin freud'dan alıntı mottosudur. Çizimler ayrı fikirler ayrı başarılı.

görsel
sex bittiğinde aşkda biter o yüzden evlendiğiniz insan aynı zamanda arkadaşınız olmalı.
görsel

Üstad doğru söyler.