bugün

eskiden ilgi duyulan şeylere artık ilgi duymamaya başlamak (ilgi azalması)
hiçbir şeyden, sevilen şeylerden bile zevk alamamak
zevk ve ilgi alanlarının değişmesi
sürekli aynı şeyleri düşünmek, takıntıların başlaması
olumlu duyguları hissetmemek

örnek verilebilir.
Hic girmedim ama histerik bir hastaligim oldugundan anliycam durum.
Hiçbir işe yaramamak , boş durmak , hayattan zevk almamak , yalnız olmak.
yıllardır peşimi bırakmayan ruhsal çöküntü durumu dertlerin içimde düğümlenmesi mi desem, hayattan bıkma noktasına gelmek mi desem, bir şeyi bile beceremiyormuş gibi hissetmek mi desem bilemiyorum. Önceden bu kadar yoktu bu yıl aşırı ağır gelmeye başladı öyle bir durum ki en sevdiğim aktiviteyi bile 2. dakikasında sıkılıp bırakıyorum. Gram zevk almıyorum. Ağlayasım çok geliyor bir türlü dökülmüyor göz yaşı. yorgunum çok yorgun ruhsal terapi bile kesmeyecek kadar yorgun.
Sürekli uyuma isteğidir. Uyumak istersin ki uyuyunca her şey geçsin bitsin düzelsin. Uyumak istersin ki zaman geçsin yaralar iyileşsin. Uyumadığın zamanlarda da ağlarsın zaten. O gözler iki çeşme gibi sürekli akıp durur. Yemek yemek işkence olur yesen de yutamaz gidip kusarsın. Miden bağırsakların hepsi sana karşı çalışır. En önemlisi de ölmek istersin uyanık olduğun anlarda. Eğer cesaretin yoksa ölmeye sadece dua edersin Rabbim al canımı da kurtar beni diye...
En büyük belirti "istememek " hayata dair ne varsa yapılması gereken , onu istememek ama sürekli uyumak istemek. Bu kişinin uyuyarak kendini hayattan koruma stratejisi.
Depresyon kötü şey. Depresyonda olduğunu düşünen kişiler profesyonel yardım almalı.
Hiçbir şeyden zevk almamak. önceden çok severek yaptığı bir şeyi bile yapmak istememek. sürekli geçmişi ,geçmişte yaptığı hataları düşünmek. her konuda kendini suçlamak , pişmanlıklarının artması. gelecekle ilgili kötü şeyler düşünme. sürekli akla gelen intihar etme isteği. sebepsiz yere ağlama krizleri. Hiçbir şeye gülememek , hiçbir etkinlikten aktiviteden mutlu olmamak... ve büyük ihtimalle bu başlığı okuma teşebbüsünde bulunduysan sen de bu illete katıldın demektir.
saatlerce muzik dinlemek ama dinledigini hissetmemek.
dört gündür telefonu uçak moduna alıp wifiyi etkinleştirmemek olabilir mi acaba?
Beni anlatmışlar kardeş.
ilaç kullanımı ihtiyacında olmak.
Alkolden karamsarlık çıkarmak.
Sigara kullanımını arttırmak.
Günde üçten fazla gözlerin dolması.
Geçmişe sık sık hayıflanmak.
Yolda yürürken manasizca yere bakmak hep başın egik durmak. Insanlarla göz göze gelince korkup heyecanlanmak. dünya yavaşlamış gibi hissetmek müzik dinlemeden duramamak.

Benim böyleydi sizi bilmem. Ha birde şey var nereye gittiğinin bi öneminin kalmaması var. Şarkıda diyor ya gezer dolaşırım da bilmem nerdeyim. Aynen öyle işte.
yatağa düşkünlük, baş ağrısı hissi, gözlerine perde iniyormuş hissi, sürekli uyku hali vs.
Kafadaki düşünceleri bastırmak için sürekli şarkı dinlemek. gündüzleri kimseyle iletişim kurmamak adına gündüzleri uyuyabilmek, geceleri hortlamak uyumamak ölümüne slow parça dinleyip kendine acı çektirmek. çok gülerken bi anda ağlama kıvamına gelmek, suçluluk hissi, takıntılı olma durumu.
entryleri tek tek okuyanların kendinde görmeye başlayacağı belirtilerdir. millet böyle böyle hastalık hastası oluyor.
Ev halkı tarafından evde yalnız bırakılmıyorsanız en yakınlarınız sizin depresyonda olduğuna karar vermiştir, haklı olabiliteleri de vardır hafazanallah bi delilik yapacağınızdan korkuluyordur.
dersin ortasında 38 dakika kahkaha atıp son 2 dakikasında ağlamak.
asosyallikle beraber gelen alkolle beslenme tarzı.
Aglayamayacak kadar çaresiz olmak.
uludağ sözlükte yazar olmak.

nicktende anlaşılacağı gibi.
gece uymadan önce yarım saat sebepsiz ağlamak.
Her şeyi bırakmak.
içerik bulunamadı.
(bkz: majör depresyon)
depresyon ile aynı belirtilerdir ancak fazlaca sürer.
Etrafaben güçlüyüm iması vermeye çalışmak.
Yanında bir çok kişi varken yalnız olduğunu hissetmek.