bugün

sözü ve müziği ahmet kaya'ya ait, aynı isimli albümünden dinlenesi parçası.

Ağlama bebek, ağlama sende
Umut sende yarın sende.
Yağmur gibi gözlerinden akan yaş niye,
Bu suskunluk, bu durgunluk, sıkıntın/kırgınlık niye.

Çok uzakta öyle bir yer var
O yerlerde mutluluklar
Paylaşılmaya hazır
Bir hayat var.

Ağlama bebeğim ağlama sende
Acı sende hasret sende.
Dalıp dalıp derinlere düşünmen niye,
Bu küskünlük, bu dargınlık, sıkıntın/kızgınlık niye
NiSAN 1985 yılında çıkmıştır.
bir rober hatemo parçası.

ahanda sözleri;

kurudu göz yaşım, kimse görmüyor
bu çocuğu sanki dünya anlamıyor
dilekler bağlasa mumlar yanmıyor
konuş kader, bir şey söyle
konuş şansım, bir şey söyle
(x2)

ağlama bebeğim, değmez
öğrenecek şey bitmez
bugün sana, yarın bana
ağlama bebeğim, değmez
(x2)

sesini susturdum, saat durmuyor
içimde bir yer hep onu istiyor
bu kalbi sahibi neden istemiyor
konuş kader, bir şey söyle
konuş şansım, bir şey söyle
(x2)

ağlama bebeğim, değmez
öğrenecek şey bitmez
bugün sana yarın bana
ağlama bebeğim, değmez
(x2)
Ahmet Kaya'nın ilk albümüne isim veren sözü müziği üstada ait olan parça.
eğer böğüre böğüre ağladığınızda size bu cümle sarfedilirse, hay bebeğini mikiyim diye içinizden rahatlıkla geçirebileceğiniz bir söylem.
çocukluğumun en sevdiğim şarkısı kara yazı nın da içinde bulunduğu ahmet kaya albümü...
ne güzel şarkıdır. bana hep derlerdi buruk sevinç, buruk sevinç diye işte bu şarkıyı dinlediğim anda nasıl bir şey olduğunu anladığım şarkıdır.
iki cümleyle insanı duygulandırandır..

--spoiler--
Çok uzakta öyle bir yer var
O yerlerde mutluluklar
--spoiler--
"adı deniz olmalı" albümüde yer alan söz ve müziği kendine ait güzel bir hüseyin karakuş türküsü.

ağlama bebeğim yaş boşa akmaz
deli sular bile yokuşa çıkmaz
aklı olan deli intizar etmez
koyma beni yalnız sen bu yollarda
derdine düşeli halim haraba.

açlık, tokluk nedir beylerbeyi bilmez
bunca zaman nasıl yaşadığım bulmaz
özgürlük uğruna serini vermez

ahdımdır ali'ye yazdım bu sözü
karakuş'un içi görünen yüzü
eli, beli, dili bir ateşin közü
ağlayan çocuğunu, annenin sevgiyle başını okşayarak susturma nidası.
sevdiğine elini dahi uzatamayan, uzaktan içi kanlana kanlana sevdiğini izleyen bir sevgilinin sitemini ahmet kaya nın sesinde duyarsınız, sözlerini geçtim.
Resitallerdeki versiyonu albümdekinden daha içlidir.
sarki aglama diyo da , ne isse hep agliyorum ben bu sarkida..

aklima boyle sahneler geliyo, turuncu turuncu eskitilmis resim efektiyle suslenmis sahneler.. sakalli biyikli babacan bi adam , "umut sende yarin sende" diyo. benim tabii yaslar yagmur gibi gozlerimden akiyo o sirada.. adamin bu soyledigi bi anda cam kokulu oda spreyi etkisi yapiyo bende.. bi huzur bi icine cekilesi ferhalik..

sonra oturtuyo beni dizine, "cok uzakta bi yer var.. o yerlerde mutluluk var, paylasacagin guzel masum kendi halinde bi hayat var" diyo..

bu kadar yani.. ne eksik ne fazla.. sonra aglamam kesilmiyo tabii ama, mutluluktan agliyorum bu sefer adamin sakallarina burnumu surerken..

ahmet kaya genelde ezilmislerin, siyasi gorusu belli olan adamlarin sarkicisidir.. cok seviyorum ama bu adami.. hayat tarzima uymasa da, beethoven kafka brahms"in yanina ilk bakista yakismasa da , bu adamda bi sicaklik var..

utopyadan soldan bahsederken hababam o doktrin senin bu utopya benim alinti yapanlar, utopya yazmak o kadar da zor degilmis degil mi ?
ağlama bebek ağlama sende acı sende hasret sende. gibi sözlere sahip ahmet kaya parçası. dinlerken hüzünlendiren.
çok güzel bir şarkıdır. dinleyince duygulandırır.

içinde geçen "çok uzakta öyle bir yer var" mahkeme sebebi olmuştur, hakim çok uzaktaki yer sosyalizm mi gibi bir soruyu ahmet kaya'ya yöneltmiştir.

http://www.youtube.com/watch?v=RZFqwyRzrgE
özellikle gece saat onikiden sonra dinlendiğinde su ile sarhoş olmanıza sebep olacak mükemmelite.
Harika bir ahmet kaya sarkisi.
ahmet kaya'yı çağrıştıran sözlerdir. sözler ve müzik zaten süper. dinlemek gerek anlamak için. hele o bağlama; yer bitirir adamı, sözler alır olmadık yerde atar yere. dinlemek gerekir, sevmeyene saygı sonsuzdur. ölümü tatmıştır o...
çok uzakta öyle bir yer var
o yerlerde mutluluk var
paylaşılmaya hazır bir hayat var

http://www.youtube.com/watch?v=SNOEzUhZ9Sc
sözü ve müziği ahmet kaya'ya ait olan ve geçtiğimiz günlerde haluk levent tarafından tekrar yorumlanmış parçadır. olmamıştır. ahmet kaya yorumunun yanından dahi geçememiştir.

*ahmet kaya yorumuyla ağlama bebeğim

*haluk levent yorumuyla ağlama bebeğim
" Aglama bebegım aglama , 3 gun kaldı bayrama '' yı akla getırır .
(bkz: çok uzakta öyle bir yer var)
Ahmet kaya'nın kızı çiğdem kaya'ya yazdığı şarkıdır.
bebegin yirtinircasina kendini helak ettigi an kucagina alip kollarini omzuna atip, basini, gozunu operken kisinin gozyaslarina eslik edecek bir istek.
Ahmet kayanın dönüm noktalarından biri de Selda bagcanla tanışmasıdır. Yıl 1984. Bir gün arar abla ben senin hayranınım beni dinler misin diye o gün olmaz o iş bir yıl sonra gelir tekrar bağlamayı verirler çalmasını isterler bu parça ağlama bebeğimdir.
Eşi gülten de Selda bagcanın mapushaneden arkadaşıdır ahmet kaya ile o iş yerinde tanışır ve ilk görüşte aşık olurlar.