bugün

tahsil nazırı Mikayil Cabbarov'un kutlanması gereken icraatidir.

şimdi dinsiz mi oldu onlar?

elbette hayır.

bu laikliktir!

this is secularism !

bravo !
Sovyet yönetimde dayatılan ateist düşünceye geri dönüş gibi algılandığından baya bir tepki uyandırmış olay.
azerbaycanlıların bir gecede dinsiz kalması. hepsi cehennemde yanacak.
Keşke onlar kadar dininize bağlı olsanız dedirtir.
Azerbaycan Şii olduğu için sikimizde olmayıp emsal teşkil etmeyecek karardir.
olması gerekendir, din dersini kaldırıyorlar dini değil. isteyen eğitim kurumları dışında istediği kadar dini eğitim alabilir. dayatmayı önlüyorlar sadece, laik bir devlet hareketi ve olması gereken.
din dersi ile laikliği bir arada anmak mantıklı değil şimdi çocuklarının din eğitimi almasını isteyen aileler ne olduğu belirsiz hacı hocaya muhtaç olacak.
üzüldüğüm gelişmedir. devlet eliyle olmazsa din eğitimi iran destekli mollaların eline düşebilir. laik devlet ile dinsiz devlet farklı şeylerdir.
müslüman azeri kardeşlerimiz hatrına türkiye'nin müdahale etmesi gereken olaydır.
-yetişin din elden gedir.
kolay atanmak için seçtiği bölümden mezun olan bir adamın haftada gireceği 2 ders saati sizi ne cennete sokar ne de cehenneme daha ciddi başlıklar beklenmektedir.
iyi olmamıştır.
Ben de üzüldüm. Dinsiz bir toplum düşünülemez. Hele dinsiz bir azerbaycan hiç düşünülemez. Azerbaycan bayrağındaki yeşil renk dini simgeler, böyle bir ülkede din derleri bırakın kaldırılmayı arttırılmak zorundadır. Azerbaycanda %30 gibi bir sünni çoğunluk kesinlikle yok. %10 falandır olsa olsa. Yeni nesilin dinlerine bağlı olmasını isterdim azerbaycan adına. Ben dindar bir müslümanım isterim ki herkes dinimizi öğrensin ve sevsin.

Sovyet döneminde insanlar devlete bağlı kurumlarda zorunlu olarak ateistim derdi. Müslümanım desen zaten dinci suçlamasıyla hapis yatarsın, devlet ateizmi politikası. Ama yine de ateist sayısı %2'yi geçmez. Bu da halkın inancını gösterir.
çok günah.
demokrasi ve insanlık açısından son derece yerinde bir uygulama.

git kuran'ını evinde oku.
Din dersi sadece Müslümanlar içinse ( ülkemizde olduğu gibi ) doğru uygulamadır ancak din felsefi ve objektif bir müfredatla sunuluyorsa, baskı ve dayatmadan uzak ise yanlış uygulamadır. Bir an önce hepimizin bu teoloji kavramını anlamamız lazım. Öğretmen "tanrı vardır" diyerek gelmeyecek, ilk hafta var olduğunu kanıtlayacak ikinci hafta yok olduğunu.
ilk hafta Hristiyanlığı işleyip ikinci hafta islam'ı işleyecek ertesi hafta ateizm'i diğer hafta teizm'i, panenteizm'i, politeizm'i işleyecek. Birey kendisi seçecek, kendi seçimleriyle cennete ya da cehenneme gidecek belkide gidecek bir yer bulamayacak.
dös öz sökölörözöm ci davaları ortaya çıkarmistir.
Bugün böyle bir haber duydum.bu konuyla ilgili yasa Azerbaycan meclisinden geçmiş ve din dersi kaldırılmış.
gardaşlarım benim, darısı bizim başımıza.
Olması gerekendir. Din eğitimini aile verir devlet değil. Ama bizde kenan evren sağolsun bu işi devlete kitledi zamanında.
Şimdi durum acaba nedir.din dersini acaba kimler verecek acaba cemaat ler. Orayadamı el attılar devlet destekli.
Darısı başımıza.

7. Yy masallarıyla çocukların kafasını ütülüyorlar.
Yok artık Tayyip baba şaplağıvurur.
Olması gerekeni yapmış olan uygar ülkedir.

Dini kullanarak, insanları birbirinden ayıran, ötekilestiten, araya nifak tohumları serpmeyi alışkanlık haline getirmiş din tüccarlarını üzmüştür elbette.
Din dersleri,çocuk yaşta, zihinleri karıştırmaktan, korkutmaktan öteye geçemiyor ne yazık ki!

Maneviyatı, dini, inancı, sınavla, sözlüyle öğretemezsiniz. Ulvi bir duygudur, hissedersin ve inanmak istersen inanırsın, o kadar.

Bu konuya ilgi duyan, kendini geliştirmek isteyenler icinler için, her türlü yayın, camii, vakıf vardır zaten, yetmiyor mu?!
Bu onların kararıdır ama bence sorun din eğitimi verilmesinde değil bence sorun din eğitimi adı altında sadece islamın anlatılmasıdır bu bence yanlış.
hırsızlığın ve rüşvetin çok yaygın olduğu ülkede bu karardan sonra hızla düzelme olacağını düşünüyorum.